II Je leukste break tussen het nieuws Drugspand in Colijnsplaat is rijp voor de sloop na brand II 6 Bruinisse krijgt net als Nieuwerkerk super energievriendelijke huizen Het was niet dat het echtpaar Visser stond te trappelen om zijn toenma lige woning aan de Esdoornstraat te verlaten. Maar alles gelijkvloers klonk aantrekkelijk. Dus hakten de twee de knoop door en verhuisden ze in het najaar van 2018 naar de Nieuwerkerkse Unastraat. Ander halfjaar later zijn de Vissers klip en klaar in hun oordeel over hun nieuwe woning. ,,We zijn er iedere dag nog heel erg blij mee. En elke keer als we thuiskomen, zeggen we: wat heerlijk, zo'n warm huis." Niet bibberen Net als de huizen in Nieuwerkerk zijn de zes woningen die aan de Noordstraat in Bruinisse gebouwd gaan worden zogenaamde NOM- woningen. Oftewel: nul-op-de- meterwoningen. Supergoed geïso leerde huizen die met zonnepane len en warmwaterpomp voor de ei gen energievoorziening zorgen. Dat zie je als huurder aan je lage ener- Elke keer als we thuiskomen, zeggen we: wat heerlijk, zo'n warm huis gierekening terug. Zonder dat je met thermo-ondergoed aan bibbe rend onder een dekentje op de bank hoeft te liggen. ,,Nee hoor. We sto ken het lekker warm", vertellen Carla en Johan de Ronde. Net als bij bijna-buurtjes familie De Visser staat de thermostaat 's winters op 22, zonder dat dat een torenhoge energierekening oplevert. ,,We hebben natuurlijk een beetje slappe winter gehad, maar voorlopig ziet het er goed uit", merkt ook straat genoot Kees Bouman. Carla de Ronde en mevrouw Visser: ,,Nul- op-de meter werkt écht". Zeeuwland zet met de zes wo ningen in Bruinisse voor de tweede keer een blok nul-op-de meterwo ningen op Schouwen-Duiveland neer. Het streven is alle woningen zo energiezuinig mogelijk te ma ken, maar zo'n NOM-woning is niet altijd per se het meest voorde lig. Soms lopen de kosten van het NOM maken zó hoog op dat de lage energierekening volledig in het niet valt bij de noodzakelijke verhoging van de huurprijs. Of, wat ook kan, de ligging van het huis of de bo demgesteldheid maken dat er niet optimaal geprofiteerd kan worden van warmtepomp of zonnepane len. Bij elk project zoekt Zeeuwland naar de beste balans tussen betaal baarheid en nul-op-de-meter. ,,Heel veel van wat we bouwen, zit er dicht op", zegt directeur Marco van der Wel. Levensloopbestendig Behalve energiezuinig zijn de wo ningen in Bruinisse ook levens- loopbestendig. Bouwbedrijf De Delta uit Middelburg begint deze week met de voorbereidingen. Eind van dit jaar of begin volgend jaar zijn de huizen klaar. Nieuw in onze app: PZC FUN. Ontdek de leukste puzzels, quizzen en spelletjes! Speel gratis in de PZC app drie maanden lang te sluiten. Vol gens Meeuwisse heeft de politie daarna een oogje in het zeil gehou den. ,,Ze hebben onder andere een blokmeting gedaan, om te achter halen of er excessief elektriciteits verbruik plaatsvond. Dat was niet het geval." Volgens een woordvoerder van de politie is het onderzoek nog niet voltooid. Wel kan hij zeggen dat er vooralsnog geen aanwijzin gen zijn die duiden op brandstich ting. Het vuur is waarschijnlijk op de eerste etage ontstaan. De eige naar van het pand is zondagavond gehoord. Over de inhoud van zijn verklaring doet de politie vanwege privacyredenen geen uitspraken. Wietkwekerij De dorpsraad vroeg de afgelopen jaren al meerdere malen aandacht voor het verpauperende pand op de hoek van de Kruisstraat en de Voorstraat. In 2019 werd een wiet kwekerij met 323 planten ontdekt. Reden voor toenmalig burgemees ter Letty Demmers om het pand Het pand is helemaal uitgebrand. Toen ik er was, stortte het al voor een deel in Meeuwisse was zondagavond rond half negen ter plaatse. ,,Het pand is helemaal uitgebrand. Toen ik er was, stortte het al voor een deel in. Om de veiligheid voor om wonenden te garanderen, hebben we opdracht gegeven om ook de wankele restanten te slopen." Vol gens de burgemeester stond de wind gunstig zodat de schade in de buurpanden, waaronder een toeristische woning, relatief mee valt. dinsdag 12 mei 2020 'Nul-op- de-meter werkt écht' Ze hebben er in Bruinisse heel lang op moeten wachten. Maar nu gaat het echt gebeuren. Aan de Noordstraat worden zes le- vensloopbestendige, superener- giezuinige woningen gebouwd. Die bevallen goed, weten ze in Nieuwerkerk uit ervaring. ,,Het is een héérlijk huis." Esme Soesman Bruinisse - Echtpaar Visser AJohan en Carla de Ronde voor hun wo ning aan de Unastraat. Een heerlijk huis, vinden ze bei den. En een leuke buurt. „Iedereen maakt een praatje met el kaar." FOTO ERNESTA VER BURG Gamevan dewesk Het pand dat zondagavond in Colijnsplaat is uitgebrand, werd vorig jaar nog gesloten wegens de vondst van een hennepplan tage. Volgens burgemeester Loes Meeuwisse zijn er geen aanwijzingen dat er na de ver plichte sluiting van drie maan den weer criminele activiteiten plaatsvonden. Omdat het pand op instorten stond, is de voor gevel zondagavond op last van de gemeente gedeeltelijk ge sloopt. Joeri Wisse Colijnsplaat - Loes Meeuwisse Burgemeester Loes Meeuwisse heeft de gevels van een zondagavond uitge brand pand in Colijnsplaat uit veiligheidsoverwegingen ge deeltelijk laten slopen. FOTO CYNTHIA CATS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41