CORONAVIRUS Liever virusvrij in de auto dan reizen met de trein NIEUWS 3 Wim Versluis mag in verpleeghuis bij zijn moeder Nel (89) op bezoek In 25 verpleeghuizen was gisteren - onder strikte voorwaarden - weer bezoek welkom. In verpleeghuis Tiendwaert in Hardinxveld-Giessen- dam zag Wim Versluis zijn 89-jarige moeder na acht weken weer. ,,Het deed me meer dan ik vooraf had gedacht.'' Stipt op de afgesproken tijd meldt Wim Versluis zich bij de draaideur van verpleeghuis Tiendwaert in Hardinxveld-Giessen dam. De laatste keer dat hij door die deuren naar binnen ging, is acht we ken geleden. Toen ging het tehuis, net als alle andere verpleeghuizen in Nederland, hermetisch op slot om het coronavirus zo veel mogelijk bui ten de deur te houden. In Tiendwaert lukte dat. Het Har- dinxveldse verzorgingstehuis had de afgelopen periode niet één coronapa tiënt en mag mede daarom nu mee doen aan een proef met het voor zichtig versoepelen van de bezoekre- gels. Per bewoner is één bezoeker welkom, mits die geen klachten heeft die kunnen wijzen op het coro navirus en belooft 1,5 meter afstand te bewaren. ,,Dat afstand houden voelt een beetje gek'', bekent Wim. Knuffelen is er nog steeds niet bij en hij moet een mondkapje om. Voor hij naar binnen mag, wordt zijn temperatuur gemeten en moet hij zijn handen desinfecteren. Allemaal kleinighe den die hij er wel voor over heeft om zijn 'ma' weer eens aan te kunnen kijken, en dan niet via een scherm pje. Zijn moeder keek reikhalzend uit naar zijn komst. Nel Versluis vulde Ik had niet verwacht dat het zo emotioneel zou zijn. We bellen elkaar toch geregeld de afgelopen weken haar dagen met puzzelen, lezen en koffiedrinken met andere bewoners van het ver pleeghuis. Ongezellig was het niet, maar het gemis van haar dierbare zoon Wim werd steeds groter. ,,Zo fijn om hem nu weer te zien'', glun dert ze. „Heerlijk gewoon.'' Uitzondering Bezoek moet in principe meteen naar de kamer van de bewoner gaan, maar bij wijze van uitzondering mo gen Wim en Nel nu even in de aula plaatsnemen. Wim met zijn mond kapje, Nel in haar rolstoel op een vei lige afstand. Het interview met de bejaarde bewoonster vindt plaats op afstand, door een kiertje in de deur. De maatregelen waren zwaar, vindt Nel, maar ze snapt ze wel. ,,Het was lastig, maar dat is natuurlijk voor ie dereen zo geweest. Ze doen zo hun best om dat vreselijke virus weg te krijgen, daar werk ik graag aan mee.'' Dat uitgerekend het verpleeghuis waar zij verblijft één van de huizen is die weer voorzichtig bezoek mag toe laten en dat haar zoon dan ook nog eens als eerste mag langskomen, noemt ze een 'mazzeltje'. ,,Ik hoop na tuurlijk dat hij weer veel vaker mag komen. Iedereen hier mist zijn naas ten. Het is toch zo fijn om je kinderen te zien.'' Opgetogen Een opgetogen Wim stapt ruim een half uur later het verpleeghuis weer uit. Aan zijn vochtige ogen is te zien dat de visite de nuchtere Hardinxvel- der niet onberoerd heeft gelaten. ,,Ik had niet verwacht dat het nog zo emo tioneel zou zijn'', zegt hij. ,,Ik dacht, we bellen toch regelmatig. Het over viel me: je weet dat je elkaar mist, maar als je elkaar dan ziet, dan dringt het pas echt door.'' Ook Cor de Vreede uit Hardinxveld mocht gisteren voor het eerst weer op bezoek bij zijn vrouw Adrie, die lijdt aan dementie. ,,Zij kan niet praten en videobellen was erg lastig'', zegt hij na afloop van het bezoek. Het was fijn om even bij elkaar te zijn ,,Al moest ze wel even wennen aan mijn mondkapje. Hopelijk kan ik snel weer bij haar langs.'' Als de proef slaagt, hoopt directeur langdurige zorg Marcel van der Priem dat de regels snel verder kunnen wor den versoepeld. ,,De veiligheid is na tuurlijk het belangrijkste, maar ook de menselijkheid en de waardigheid moeten een rol spelen. Mensen die in hun laatste levensfase zitten, wil je het bezoek gewoon niet te lang ontne men.'' Dat blijkt uit onderzoek van Mau rice de Hond in opdracht van de RAI Vereniging onder bijna vier duizend mensen. Van de ov-mij- ders kiest 63 procent voor de eigen auto en 18 procent voor de fiets, 1 procent voor de motor en de rest is er nog niet uit. De helft van de ov- reizigers blijft reizen met het ov, maar 28 procent twijfelt nog. De RAI Vereniging, de belangen- club voor de autobranche, is niet gelukkig met de uitkomst. Voorzit ter Steven van Eijck: ,,We moeten voorkomen dat ov-reizigers straks massaal de auto instappen en wij alsnog met z'n allen in de file staan.'' Door corona is het fileprobleem tijdelijk opgelost, maar of dat zo blijft, is ongewis. ,,Wij constateren twee belangrijke ontwikkelingen. Mensen gaan vaker thuiswerken en reizigers hebben meer behoefte aan individueel vervoer.'' Deze uitkom sten sluiten volgens Van Eijck aan bij het recent verschenen onder zoek van het Kennisinstituut Mo biliteit dat ook concludeert dat mo biliteit en werksituatie mogelijk blijvend veranderen. Als gevolg van de crisis hebben veel mensen het reisgedrag dras tisch aangepast. Sinds de corona crisis werkt 56 procent van de res pondenten thuis (was 6 procent) en voor 38 procent van de ondervraag den is niets veranderd. Bij een ver dere versoepeling van de lock- downmaatregelen blijft 26 procent van alle respondenten in de toe komst ook vaker thuiswerken. ,,Het aandeel thuiswerkers groeit van 6 naar 26 procent. Dat is goed nieuws, temeer omdat een belangrijk deel van deze groep automobilisten zijn. Een kwart van alle automobilisten blijft vaker thuiswerken, waardoor de filedruk mogelijk blijvend af neemt. Als deze groep twee dagen per week thuiswerkt, hebben we 10 procent minder verkeer op de weg per week.'' Dat is niet alleen vol doende om een groot deel van de fi les op te lossen, het betekent jaar lijks ook 0,4 megaton minder CO2. Ook brancheorganisatie Bovag constateerde al dat de vraag naar in dividueel vervoer toeneemt en turfde een stijgende verkoop van scooters en e-bikes. Economie dinsdag 12 mei 2020 Na twee maanden ein-de-lijk ma weer echt in de ogen kijken Chantal Blommers Hardinxveld-Giessendam -Wim Versluis, bezoeker Wim Versluis (l) bezoekt voor het eerst in acht weken zijn moeder Nel (r) in verpleeghuis Tiendwaert in Hardinxveld-Gies- sendam. Nel: „Iedereen hier mist zijn naasten.'' FOTO RICARDO SMIT Als treinforenzen de auto kie zen, zijn files snel terug. foto anp 20 procent van de ov-gebruikers zal bij verdere versoepeling van de lockdown geen gebruik meer maken van het openbaar ver voer. De auto en de fiets zijn fa voriet als alternatief. Ton Voermans Amsterdam Van de ondervraagden zegt 26 procent vaker thuis te blij ven werken, ook na de crisis. tot knp A2/A9 A10/A2 6mïn+1 via A1/A9 7min+16 /I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3