Windhoos kan ook boven Zeeland razen JiHrfl w €99, 3 (L)M Mark Gorter over dodelijk ongeluk kitesurfer ïï!*-- 4 DeStem Exclusieve Lezersreizen Ontdek de mooiste plekjes van Overijssel! arrea Boek nu deze reis op reiskatern.nl/bndestem 9reiskatern.nl Met windvlagen van ruim 70 kilo meter per uur, slaat het weer zondag plotseling om. Eerder die dag stond er geen of nauwelijks wind. Reden dat de ervaren kitesurfer Mark Gor ter de Oesterdam verruilt voor het strand van Vrouwenpolder. Om nog even te genieten van de golven. Als hij met een paar andere surfers het water op gaat, is er nog niets aan de hand. „Verschrikkelijk wat er is ge beurd, we hoorden het pas achteraf." Gorter is een ervaren kiter en kent de surfspot bij Kamperland goed. Hoe het ongeluk kon gebeuren, weet hij niet. Hij kan enkel gissen. ,,Het strand daar is niet gevaarlijker of minder gevaarlijk dan andere plek ken. Het is gewoon domme pech. Waarschijnlijk heeft de combinatie van plotselinge harde wind en ex treem hoog water een rol gespeeld. De zee kwam tot aan de strandhuis jes. Ga je daar te dicht langs, dan heb je maar een windvlaag nodig en het loopt verkeerd af." In de Zeeuwse kitesurfwereld is niet bekend wie het slachtoffer is. Evenmin of het een ervaren surfer was. Op kitehigh.nl, het kitesurffo- rum, wordt gesproken van een be ginner. Kitesurfen onder deze hef tige omstandigheden is vergelijk baar met snowboarden van de rode of zwarte piste, zegt Gorter. ,,Voor doorgewinterde sporters het mooi ste dat er bestaat, maar als beginner moet je dan eigenlijk niet het water op gaan. Zeker niet als je het gebied onvoldoende kent." Weeromslag Volgens kitesurfleraar Aaron Lex- mond van Movement Sports uit Kamperland zijn veel kiters zondag middag verrast door de plotselinge weeromslag. ,,De harde wind kwam voor velen als een verrassing. Vol gens de weersvoorspelling zou het pas later op de middag stevig gaan waaien. Meerdere kiters werden over het strand gesleurd." Hoewel een risicosport, heeft Lexmond op deze plek waar hij ook lesgeeft, zel den een ongeluk zien gebeuren. ,,De afgelopen tien jaar sowieso niet." Net snowboarden Gorter benadrukt dat de sport de laatste jaren een stuk veiliger is ge worden. ,,Het materiaal is sterk ver beterd. Met een druk op de knop ben je los en sta je een paar meter later stil. Dat was vroeger niet het geval, dan werd je meters meegesleurd. Dat hoeft tegenwoordig niet meer te gebeuren. Natuurlijk kan het dan nog misgaan. Het is belangrijk dat je je vooraf goed laat informeren over de spot waar je gaat surfen. Dat je de obstakels kent. Zoals paalhoofden en strandhuisjes." Wat Gorter ook meemaakt is jon gens die geen 'nee' durven zeggen. ,,Dat is ook lastig. Zeker als je met een groepje bent. Het is een beetje hetzelfde als met snowboarden. Ie dereen zegt tegen je: joh, die rode piste kom jij makkelijk af. Dan ga je niet lopend naar beneden en pro beer je het toch." Want ook in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren waren zondag alle 'ingre diënten' voor een windhoos aan wezig, zegt meteoroloog Jaco van Wezel van Weeronline. Tornado's komen in Nederland hooguit één tot twee keer per jaar voor en ont staan uit enorme, geconcentreerde buien, zegt Van Wezel. Maar daar was zondagmiddag geen sprake van. Wel was de lucht onstabiel doordat warme lucht uit het zui den in botsing kwam met een kou front uit het noorden. ,,En dan ont staat er opstuwende lucht waaruit een windhoos kan ontstaan", legt hij uit. „Meestal zie j e dit soort ver schijnselen in Zeeland aan het einde van de zomer boven water ontstaan. Boven land is toch zeld zamer." Scheiding Volgens Van Wezel had de tornado net zo goed in Zeeuws-Vlaanderen kunnen ontstaan. In heel het ge bied rondom Antwerpen waren de ingrediënten aanwezig. ,,Het was nagenoeg windstil. Wat je dan vaak ziet is het ontstaan van varia bele winden. Dat in combinatie met de scheiding van warme en koude lucht zorgde in dit geval voor het plotselinge ontstaan van een tornado." Toch denkt hij niet dat dit exem plaar veel schade had kunnen aan richten. ,,Hij is maar heel kort waargenomen. Dat zie je in ons land vaker. Hier waaien ze kapot, Meestal zie je dit in Zeeland aan het einde van de zomer boven water doordat de wind vaak aanwakkert. Heel af en toe richten ze schade aan, zoals twee jaar terug in de Achterhoek. Daar ontstonden er toen meerdere in korte tijd." Een relatie met de klimaatveran dering is er volgens Van Wezel niet direct. ,,Wat wel bijdraagt aan het ontstaan is een lange periode van warm en droog weer, zoals nu het geval is. En het moet windstil zijn. Dat komt in Zeeland zelden voor. Vandaar dat je ze daar niet vaak ziet." 3 of 4 dagen Twente Luxe genieten in Twente! Vanaf Prijs 3 of 4 dagen 8 rjiPfEjpRj'l Ifeü k. '^É^rSï mmMsm dinsdag 12 mei 2020 PC 'Plotselinge wind verraste surfers' Terwijl hoge golven tegen de kust beuken, is op social media de dood van een 28-jarige kitesurfer het gesprek van de dag. ,,De plot selinge harde wind heeft veel sur fers verrast", zegt kitesurfleraar Mark Gorter van Kitesurfing Zee land uit Krabbendijke. Timo van de Kasteele Kamperland 'Alsof er een vliegtuig was neergestort'. Zo omschrijven omstanders de windhoos die zondagmiddag van Antwerpen naar Zundert trok. Het natuur verschijnsel zou ook in Zeeland kunnen voorkomen. Timo van de Kasteele Vlissingen - Jaco van Wezel, meteoroloog Vertrek: t/m december 2020 V Inclusief alle avonden diners! V Rust en ruimte Fijn dat de hotels weer voorzichtig hun deuren openen! We merken dat er veel vraag is naar een weekend weg in een goed hotel. Zo hebben we een fijn arrangement in Overijssel samengesteld waar er (uiteraard) met inachtneming van de RIVM-richtlijnen genoten kan worden van een paar dagen weg! Midden in de prachtige natuur van Overijssel ligt Landhuishotel Herikerberg (3*). Hier kun je nog echt genieten van rust en ruimte. De prachtige omgeving nodigt uit om lekker te wandelen en te fietsen. Na een dag in de buitenlucht is het dan heerlijk tafelen in het goede restaurant van het hotel. Landhuishotel Herikerberg (3*) is centraal gelegen in Overijssel, nabij Hengelo, Enschede en Deventer te mid den van eeuwenoude bossen. Markant gelegen op de top van de Herikerberg nabij nationaal park de Sallandse Heuvelrug, al meer dan 100 jaar één van de kroonlocaties van Overijssel. Recent zijn de badkamers van alle kamers gerenoveerd en in alle kamers zijn nieuwe vloeren gelegd. Highlights Landgoed Twickel Kunstzinnig Diepenheim Universiteit Twente Sallandse Heuvelrug Canadese Begraafplaats Holten Inbegrepen: 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x ontbijt 2 of 3 x 3-gangen diner Gebruik van WiFi Gratis parkeren Prijs: 3-daags: 4-daags: 99,- p.p. 149,- p.p. Toeslag bij aankomst op vrijdag en zaterdag 10,00 p.p. Extra toeslag in juni t/m september (uitgezonderd zondag) 10,00 p.p. Toeslag op feestdagen 10,00 p.p Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 35,- p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,95 per boeking. Dit arrangement is geldig t/m december 2020,. ■t:| "51 n - -j* .TB 1 'ïi Meer informatie en boeken: Ga voor Luxe genieten in Twente naar onze website reiskatern.nl/bndestem/MAR2010 of bel Marrea Hotelarrangementen 0571-277744 V V hotelai hotelarrangementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28