GEZOND Een kus, aanraking of arm om je heen Vraag het onze specialisten 16 Nu we thuiszitten merken veel mensen duidelijk wat ze het meest missen: lichamelijk contact. Dat verlangen wordt 'huidhonger' genoemd. Singles Elsa en Linde weten er alles van. Neuropsycholoog Anouk Keizer is in het onderwerp gedoken en onderzoekt wie er allemaal nog meer last van hebben. Mijn man denkt aan scheiden. Wat nu? We hebben kinderen Wat is cholesterol eigenlijk? En hoe eet ik het omlaag? Is het mogelijk bevriend te blijven met je ex? je een knuffel', zei hij. Toen hij me tegen zich aan drukte, besefte ik opeens hoe erg ik dat gemist had. Een warm lijf, een omarming, fysieke genegenheid. Sinds de corona maatregelen had ik dat niet meer gevoeld.'' Elsa (57) is weduwe en woont al jaren alleen. Ze is een licha melijk ingesteld mens, maar sinds de lockdown is ze versto ken van intiem contact. Ze heeft last van 'huidhonger', zegt ze: de hunkering om aangeraakt te worden. ,,Opeens besef ik de waarde van een hand op mijn schouder. Elk mens heeft be hoefte aan dat soort nabijheid; of je nu een hippe jonge single of een dementerende oudere in een verzorgingshuis bent.'' Babyaapjes Als de thuisquarantaine ons iets duidelijk maakt, is het wel dat aanraking een primaire levens behoefte is. Bij pasgeboren baby's is dat uitgebreid onder zocht. Uit een studie onder te vroeg geboren baby's bleek dat de sterfte met 36 procent ver minderde als de moeders hen vaak op de blote borst lieten lig gen. Deze baby's waren gezon der, konden hun temperatuur beter regelen, ademden rustiger en de groei van hun hersenen verliep beter. Een ander onder zoek, van de Amerikaanse 'aan- raakexpert' Tiffany Field, toonde aan dat kinderen zich lichame lijk en emotioneel beter ont wikkelen als ze worden geknuf feld. Kinderen die weinig fy- Aanraken heeft op allerlei fronten een positieve uitwerking. Zo is het van invloed op je pijnbeleving en verlaagt het je cortisolwaarden - en daarmee je stressniveau sieke affectie kregen, vertoon den later vaker agressief gedrag dan leeftijdsgenoten die wel liefdevol werden aangeraakt. En dan is er nog het hartver scheurende experiment uit 1958 van psycholoog Harry Harlow. Harlow zette babyaapjes elk in een kooi met twee kunstapen: de ene van zachte stof, de an dere van een ijzerdraad. Hoewel beide nepmoeders melk gaven, kozen alle aapjes toch voor de koestering van de zachte moe ders - zelfs als de melk daar werd weggehaald. Verbinding Ook voor volwassenen is fysiek contact een wezenlijke be hoefte. Neuropsycholoog Anouk Keizer, verbonden aan de Uni versiteit Utrecht, houdt zich al jaren met dat onderwerp bezig. „Aanraken heeft op allerlei dinsdag 12 mei 2020 GO Huid hongert Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl PSYCHOLOOG STEVEN PONT Allereerst is de vraag of hij al een besluit heeft genomen. Hij wil scheiden, maar we kunnen het ook zien als een signaal dat hij in elk geval niet op deze manier verder wil. Dus dat is een goede eerste halte: ga rustig met hem zitten en vraag hoe hij de situatie ziet en hetzelfde geldt voor jou. Wil jij nog door? Is er nog ruimte voor een lijmpoging, moet er therapie worden gezocht? Vooral dat laatste wordt vaak vermeden, maar met twee kinderen in jullie kielzog vind ik dat bijna een verplichte volgende halte. Want welke thema's spelen er die voor een verwijdering tussen jullie hebben gezorgd? Waar zit nog ruimte? Vergis je niet; bijna de helft van de mensen die gaan scheiden heeft daar achteraf spijt van, omdat hun nieuwe partner - helaas - ook niet perfect blijkt. Tot slot, deze coronacrisis duwt ons allemaal wat dich ter op elkaar, dus er zijn veel relaties die wat meer onder druk komen te staan. Dit is niet de tijd om overhaast te beslissen. ri-i'V Eerst therapie. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Cholesterol is van origine niet slecht. Ons lichaam heeft het nodig als bouwsteen van cel len, vitamine D, bepaalde hor monen en gal. De lever is onze cholesterolfabrikant; daar wordt het meeste choleste rol gevormd. Een kleinere hoeveelheid wordt via onze voeding opgenomen - ik heb het niet over vetten. Voordat cholesterol kan worden vervoerd in het waterige bloed, moet RELATIEFILOSOOF JAN DROST Vrienden blijven met je ex is niet onmogelijk, maar het is belangrijk jezelf daarbij een paar vragen te stellen. Ten eer ste waarom je het wilt, en of je het om realistische redenen wilt, misschien hoop je stie kem dat je toch weer gelief den zult worden? Verder is belangrijk het ver schil te zien tussen een lief desrelatie en een vriend schap. Zo heb je met een vriend doorgaans het in kleine bolletjes eiwitten verpakt worden, bijvoorbeeld LDL en HDL. Dat gebeurt samen met triglyceriden. Het LDL brengt het cholesterol naar de rest van het lichaam. Maar bij een teveel aan LDL kan het vastplakken aan be schadigde - meestal door roken, verhoogde bloeddruk of ouderdom - bloedvatwanden en een vernauwing veroorza ken. Het HDL 'reinigt' het bloed van te veel cholesterol en transporteert het naar de lever waar het via de gal ons lichaam verlaat. Om LDL-cholesterol te ver lagen moet u zo min moge lijk voedsel eten met verza digd vet (vet vlees, volle yoghurt, koekjes). geen seks. En terwijl een lief desrelatie meestal exclusief is, is vriendschap dat niet. Vrien den zijn met je ex betekent dus dat je hem of haar niet meer alleen voor jezelf hebt maar zogezegd deelt met anderen. Ook kun je de ander niet ver bieden een nieuwe relatie aan te gaan. Verdraag je dat, juich je dat zelfs toe, je ex met een nieuwe geliefde te zien? Zo niet, geef het dan nog wat tijd, of zie van een vriendschap af. Ondanks de verschillen is vriendschap ook liefde. Kun je de liefde die er nog is als vrien den voortzetten, dan gaat die in elk geval niet verloren. PAM VAN DER VEEN aatst was ik eindelijk weer even bij mijn zoon. 'Moeders, kom eens hier, dan geef ik -ANOUK KEIZER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16