©NDERNEMER ZO kom je sterker '-tiïïsr ilss, Golfbrekers nodig! "LT DE CRISIS! 'Al ideeën om horeca een boost te geven' Statementbag blijft met Dragons op koers deondernemer.nl IFF,E COLLEGES Lokale Zaken Tilburg na moederdag klaar voor uitrol in andere steden Twee weken geleden bedachten Jelle van den Hurk en Dieuwertje Vorstenbosch het cadeaupakket voor en door lokale ondernemers. Op moederdag bezorgden ze er 170 in de regio, met hulp van hun ouders. ,,Het succes geeft zoveel energie. Op naar vaderdag." Woensdag zijn Jelle van den Hurk (student Busi ness Innovations, 21) en Dieuwertje Vorstenbosch (eigenaar Dwars Hotdogbar, 28) live gegaan met het initiatief Lokale Zaken Tilburg om de lokale ondernemer te steunen. Vorstenbosch: „We hebben een negental ondernemers gestrikt om een tof cadeau in ons pakket te verzorgen. Samen hebben we als eersteling een uniek moederdagcadeau samengesteld voor alle lieve moeders van Tilburg." De locals die in het pakket vertegenwoor digd zijn broodjeszaak Pig Rye, Kaas zaak, interieur- en conceptwinkel Tien, florist Daisy Lane, chocoladespeciaal zaak Friandries, lampenwinkel Kunst licht, theezaak The Art of Tea, groente- speciaal- zaak Appelsien en tweedehands kledingshop De Bovenste Plank. ,,Elke ondernemer stopt een cadeau in het pakket waar hij of zij bekend om staat. In het totaal hebben we drie verschil lende pakketten samengesteld." De twintigers kopen de cadeaus in bij de lokale ondernemers tegen de originele verkoopprijs, hierdoor gaat alle winst naar de ondernemers. ,,We hebben geen winstoogmerk in die zin. We maken een inschatting van de promotie- en bezorg kosten en vragen daar dan ook een minimaal bedrag van 2,50 euro voor", legt Vorstenbosch uit. „Mochten wij meer pakketten verkopen dan vooraf ingeschat, dan verdienen we geld aan de servicekosten. Dat is niet de bedoe ling. Wij hebben daarom contact opge nomen met Quiet. Dat is een organisatie die zich focust op de armere mensen in onze samenleving. We hebben bij hen aangegeven dat, mochten wij inderdaad meer verdienen aan de servicekosten dan beraamd, wij dit aan hen doneren. Ook is er ruimte om ons een kleine bijdrage te schenken voor het initiatief. Iedereen is vrij hierin een eigen keuze te maken." Energie om te groeien Het succes maakt heel veel energie los bij de twintigers. Ze flyerden en verkochten en maakten in minder dan een week 170 pakketten die allemaal op moederdag werden bezorgd. ,,We hadden gerekend op veertig tot vijftig. Vooral omdat we op nul moesten begin nen. Toch, nu heeft Lokale Zaken Tlburg 200 volgers, op Facebook én Instagram. Met geweldige reacties, net als aan de deuren." Over vijf weken is het vaderdag en de brainstorms zijn niet van de lucht, al gaat het gewone werk ook door. ,,We willen hiervan leren. Zo hebben we vier keer hetzelfde rondje gereden. Dat kan slimmer." Aan doelstellingen voor vaderdag waagt Vorstenbosch zich niet, maar aan groeiplannen geen gebrek: een horecapakket, een vakantiegevoel pakket en niet alleen in Tilburg. De coronacrisis wordt duur betaald. Natuurlijk, maar waarom vooral door onder nemers die voor behoud van banen kunnen zorgen, het beste middel tegen een recessie. De kernvraag is hoe de overheid beter zorg kan dragen voor het ondernemersklimaat, wat toch vooral haar verantwoordelijkheid is. Te veel ondernemers zijn nu aan het spartelen en de volgende golven bouwen zich al op. We draaien om de hete brei heen. Duidelijkheid en volledige compensatie, dat is nodig is om te voorkomen dat we in de volgende golven ten onder gaan. Na golf twee, nog veel meer gebrek aan liquiditeit door de uitbetaling van vakantiegeld, volgt golf drie: het stuwmeer aan vakantiedagen bij medewerkers die ingevuld moeten worden door flexwerkers op het moment dat de business weer aantrekt. Dan moeten een keer alle uitgestelde betalingen worden voldaan, golf vier, en zal een begrotingstekort zijn ontstaan dat via de belastin gen moet worden weggewerkt, golf vijf. Dan laat je ondernemers niet watertrappelen of spartelen op luchtbedjes, dan bouw je golfbrekers. Interessante rekensom Natuurlijk is deze crisis een nieuw fenomeen met veel onzekerheden. Maar sauna's met grote tuinen snappen niet dat ze niet open kunnen, net zo min als sportscho- len die al lang zijn ingericht om veilig open te gaan. Restaurants weten niet wat ze moeten doen als het terras maximaal bezet is en het gaat regenen. Waar moeten zij op wachten? Zij lopen nu al twee maanden met een meetlint door hun zaak. Daarom overheid: pak je rol! Ondersteun hen zodat ze straks onderdeel van de oplos sing kunnen zijn. Hoe? Definieer sectoren waar het risico op besmettingen hoog is, waarvan je liever niet wilt dat ze open gaan, gedeeltelijk of helemaal. Bereken hoeveel mensen daar werken en ga ervan uit dat die straks allemaal werkloos worden. Weeg dat aantal faillissementen en langdurig werklozen op tegen het tijdelijk volledig compenseren van omzet- derving in die specifieke sectoren. Dat is een interessante rekensom. Je kunt van ondernemers toch niet verwachten dat ze hun zaak lang durig moeten sluiten terwijl het grootste deel van de kosten door loopt of vooruit wordt geschoven. Hernieuwde Hollands glorie Helaas zullen veel ondernemers niet het hoofd boven water houden en anderen overwegen te stoppen. Dat voorkomen we niet met de huidige tijdelijke maatre gelen. Voor hernieuwde Hollands glorie - ondernemerschap als fundament voor onze welvaart - hebben we echte golfbrekers nodig. En geen luchtbedjes! Vorstenbosch ;e onderneme volg ons op nmoG' PZ Jelle van den Hurk (rechts) en Dieuwertje maakten met Lokale Zaken negen Tilburgse en 170 moeders blij ©NBMNC„SR - Ongeboden door f\ vodafone V# business fendwatcherinnovatle Kijk op iü^emer-nl/koffie-colleges Cadeaupakketten lokale ondernemers groot succes Een investering van 50.000 euro tegen een bedrijfsaandeel van 30 procent. Dat sleepte Carolina Riffi Ollite uit het vuur bij Dragons' Den. Die injectie bleek vele malen belangrijker dan vooraf gedacht. Natuurlijk was haar Statementbag, een damestas met speciaal hengsel, doorslaggevend voor de investeerders die ze aantrok, maar dat de succes volle zakenmannen Michel Perridon en Won Yip ook voor haar enthousiasme vielen, staat als een paal boven water. ,,Wat ben je een leuk positief mens", zei Perridon nadat Riffi Ollite haar pitch had beëindigd tijdens de uitzending. ,,Ik vind je zo'n sympathieke vrouw, we doen het!" O Het idee van Riffi Ollite ontstond nadat ze zich realiseerde dat 'de clutch' eigenlijk heel onhandig is. Daardoor hebben vrouwen hun handen geen moment vrij. Door er een gesloten lus aan te bevestigen, is de tas in één beweging te openen om er bijvoorbeeld make-up uit te pakken. In maart zou de Statementbag worden gelanceerd op de Fashion Week in Los Angeles. ,,Ik was al langs de retailers gegaan en met de inkomsten van de pre-orders zouden we de productiekosten betalen. Tot Trump een streep door de Fashion Week zette wegens de coronacrisis." Vervolgens bleek hoe belangrijk de injectie van Perridon en Yip was. Ollite: ,,Deze kans ga ik wél pakken." Lees het hele verhaal op deondernemer.nl GERARD VAN DEN BROEK OVER ONDERNEMERS Gerard van den Broek is directeur bij De Ondernemer en roept op ondernemers te supporten, juist nu! Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15