VOOR U GETEST Webcams Half Nederland werkt wegens het coronavirus nog wel even - of voortaan vaker - thuis. Met welke kantooruitrusting kom je aan de keukentafel goed voor de dag? Deel 4: webcams. Wie nu een webcam wil bestellen, moet rekening houden met langere levertijden en hogere prijzen 27 DE UITSLAG Logitech Brio 4K Ultra HD 2017 7^ 7^ Logitech StreamCam 2020 De webcammarkt was op sterven na dood. Veel mensen kochten hun laat ste webcam in de tijd dat hun muis nog een snoertje had. Toen laptops, tablets en smart- phones werden uitgerust met een in gebouwd cameraatje, was zo'n losse lens niet meer nodig. Totdat daar ineens het coronavirus was, waar door de duvel en zijn ouwe moer nu al weken vanuit huis zitten te video vergaderen. ,,De webcammarkt is de laatste an derhalve maand compleet op zijn kop gezet", zegt Jeroen Horlings, camera expert van techsite Tweakers. ,,Veel mensen werken momenteel op losse kantoormonitors, die zelden met een camera zijn uitgerust. Of ze hebben ontdekt dat de ingebouwde camera's in hun apparaten niet voldoen.'' Ergernis Het eerste probleem van ingebouwde schermcamera's is dat ze niet altijd op de beste plek zitten. Bij de Dell XPS-laptops is de lens bijvoorbeeld zo laag in het beeldscherm verstopt, dat je collega's of klasgenoten tijdens een Zoomgesprek het uitzicht hebben van een neushaarkapper. Natuurlijk zijn er apps waarmee je de (veelal uitstekende) lenzen van je smartphone als losse camera kunt inzetten. Maar je telefoon kukelt voortdurend van je beeldscherm- rand, de batterij wordt rap leeggezo gen en meestal kan de microfoon van je mobieltje niet gebruikt worden; daardoor heb je alsnog een externe 1 Jeroen Horlings (44) microfoon of headset nodig. Ook een te krappe beeldhoek en invallend licht - waardoor je erbij zit als het spook van de opera - wekken erger nis. Losse webcams hebben hier veel minder last van, omdat de lens dieper in de behuizing ligt. Stuk voor stuk redenen waarom losse webcams weer als zoete brood jes over de toonbank gaan. ,,Wie er nu een wil bestellen, moet rekening houden met beperkte beschikbaar heid, langere levertijden en vaak hogere prijzen'', waarschuwt Hor- lings. Zelf wist hij de hand te leggen op vijf recent uitgebrachte webcams, die hij vergeleek in een grondige test. ,,Al is 'recent' nog steeds een rela tief begrip op de webcammarkt'', nu anceert hij. ,,De Logitech StreamCam werd weliswaar dit jaar uitgebracht, de C922 Pro dateert alweer van eind 2016.'' Alle vijf de camera's filmen in een resolutie van io8op. Alleen de Logitech Brio kan ook opnemen in haarscherp 4K. ,,Daar betaal je ook voor.'' Logitech C922 Pro 2016 Trust GXT 1160 Vero 2017 O Kan de twee meest betaalbare Logitechs aardig bijbenen qua beeldkwaliteit. Razer Kiyo 2017 GO ZATERDAG 9 MEI 2020 Zoomen zonder neushaarzicht vanaf €299 O De enige camera in de test die filmt in haarscherp 4K, waardoor je twee keer digitaal kunt inzoomen zonder dat je onder de 1080p-resolutie van de andere web cams komt. O Heeft ook de breedste beeldhoek (90 gra den), een fijne behuizing en sensoren voor gezichtsherkenning. O Met afstand de duurste. O Ondersteunt geen 'auto-frame', zoals de goedkopere StreamCam hieronder. ^5 vanaf €179 O De nieuwste camera, en dat merk je aan verschillende snufjes. O De hoge framerate (60fps) zorgt voor vloeiende beelden (zolang je wifiverbinding niet te traag is, tenminste). O Je kunt kiezen tussen een horizontale modus (16:9) of verticale portretstand (9:16). O Met de auto-frame software zoomt de camera wat in op je gezicht, terwijl-ie je blijft volgen als je achteroverleunt of opzij beweegt. O De eigentijdse USB-C-kabel heeft in combinatie met minder moderne computers een adapter nodig. MATTHIJS MEEUWSEN test van alles voor Tweakers: van actie camera's tot zoomlenzen. Meer testuitslagen vind je op Tweakers.net vanaf €119 O Prima allrounder, met een vrij vergelijkbare beeldkwaliteit als de StreamCam. O De ruisonderdrukkende stereomicrofoon levert het meest heldere geluid in de test op. O Flexibele voet, waarmee je de webcam prima op je scherm kunt klemmen. O Ondersteunt in de software geen geavanceerde opties zoals auto-frame. vanaf €77 O Het laagste prijskaartje in de test. O De krapste beeldhoek (slechts 55 graden). O De minste beeldkwaliteit (fletse kleuren, weinig contrast, ruis). O De enige zonder stereogeluid en software. O Hangt los aan je monitor, waardoor de kop nauwelijks te draaien is. O Enige camera in deze test met inge bouwde ledlampjes, in ringvorm rond de camera. O De belichting is simpel lager of hoger te draaien en bewijst zeker 's avonds haar nut. O De lichtring heeft soms last van interne reflecties en de autofocus lijkt op wille keurige momenten te willen scherpstellen. O Het geluid is te zacht, de voet iets lomper en de software werkt alleen op Windows. vanaf €99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75