Thuis met Thijs (3) 'Ik bel met vrienden en familie als ik door de stad loop. Dat voelt alsof ik toch onder de mensen ben' 26 Vijf weken lang zoekt schrijver en psycholoog Thijs Launspach met behulp van wetenschappers antwoorden op prangende vragen in coronatijd. Vandaag aflevering 3 over het eenzaamheidsvirus. Zo veel mogelijk binnenblij ven, anderhalve meter afstand houden en geen bijeenkomsten met meer dan drie personen: we kunnen de maatregelen inmiddels opdreunen. In tijden van corona beschouwen we de ander als potentiële bron van besmetting. Tegelijkertijd hebben we die ander juist heel hard nodig. Het 'eenzaam heidsvirus', zoals onze koning het noemde in zijn toespraak op 20 maart, is overal: onder ouderen die afgeschermd moeten worden van anderen, maar ook steeds meer onder jongere mensen, van wie er veel alleen wonen en die hun reguliere sociale contacten momenteel moeten missen. Eenzaamheid is het verschil tussen het sociaal contact dat je hebt en het sociaal contact dat je zou willen, zegt psycholoog Marissa van der Sluis. Ze werkt als therapeut bij een praktijk in Amsterdam, doceert bij de oplei ding klinische psychologie van de Universiteit van Amsterdam en heeft haar eigen podcast, De Podcastpsycho- loog. Voor mijn podcast Thuis met Thijs stelde ik haar vijf vragen over eenzaamheid. Huidhonger verwijst naar de mense lijke behoefte aan huid-op-huidcon tact, legt Van der Sluis uit. ,,Bij baby's is dit al een primaire levensbehoefte. Knuffelen en vasthouden betekent warmte en bescherming, het brengt het stressniveau van jonge kinderen naar beneden. Voor volwassenen is dit niet anders: aanraking kalmeert en brengt troost. Zeker als je al in psychische nood zit, is huidhonger een reëel probleem." ,,Alleen zijn betekent niet per se dat je eenzaam bent, en eenzaam zijn betekent niet per se dat je alleen bent", zegt Van der Sluis. Het is een subjectieve beleving en de standaarden zijn voor iedereen anders. Incidentele eenzaamheid hoort er soms bij, maar structurele eenzaam heid kan wel degelijk gevaarlijk zijn, zegt de psycholoog. „Structurele eenzaamheid gaat ten koste van je psychische én je lichamelijke gezondheid. We weten zelfs dat je levensverwachting lager is als je je structureel eenzaam voelt. Eenzaam heid kan dus wel degelijk een gevaar vormen." We leven in heftige tijden, dus enige mate van verdriet, piekeren, angst en rouw is volgens de psycholoog on vermijdelijk. ,,Dit is juist passend bij de situatie, hoe vervelend het ook is. Maar als je je bijvoorbeeld langer dan twee weken elke dag het grootste gedeelte van de dag down voelt en nergens zin in hebt, is het tijd om aan de bel te trekken. Je af en toe zorgen maken of malen is niet vreemd, maar ben je oncontroleerbaar aan het piekeren en lukt daardoor niets meer, dan is dat reden tot zorg. Dan kun je misschien beter professionele hulp inschakelen.'' Eenzaamheid is een signaal dat er iets moet veranderen, legt Van der Sluis uit. ,,Dat kan op twee manieren: je verwachtingen bijstellen of je situ atie veranderen.'' Dat eerste kan door je te realiseren dat dit momenteel nu eenmaal de realiteit is, ook al had je het anders gewild. Het ligt niet aan jou maar aan de situatie, en is van voorbijgaande aard. Het tweede doe je juist door actie te ondernemen: ,,Bel je vrienden, ga op vaste mo menten met iemand sporten in het park. Schrijf je in bij Quarantine- Chat, dan word je op een willekeurig moment gebeld door een vreemde. Zelf hang ik momenteel regelmatig lang aan de telefoon met familie en vrienden, terwijl ik door de stad wandel. Dan heb ik toch het idee dat ik onder de mensen ben.'' Mochten de maatregelen heel lang duren, dan is het misschien verstandig om een 'corona crew' om je heen te verzame len: kies enkele mensen uit die je wél dichtbij laat komen, terwijl je ande ren op afstand houdt. ,,De eerste stap: checken of iemand daadwerkelijk eenzaam is, voor je overhaaste conclusies trekt. Ja, dat kun je gewoon vragen", drukt Van der Sluis me op het hart. ,,Ga vooral na waar diegene behoefte aan heeft. Soms is dat een praatje, soms iets doen. Volgens mij moeten we vooral het taboe op eenzaamheid doorbre ken. Je bent niet zielig als je eenzaam bent. Je kunt midden in het leven staan en je toch eenzaam voelen. Het is zeker niet iets om je voor te scha men.'' ZATERDAG 9 MEI 2020 GO 'Eenzaam zijn is niet zielig' Wat is 'huidhonger'? Is eenzaamheid alleen ongemak kelijk of kan het ook gevaarlijk zijn? Marissa van der Sluis: „Structurele eenzaamheid gaat ten koste van je psychische én lichame lijke gezond heid.'' FOTO MARCO OKHUIZEN Wanneer moet je je zorgen maken over je mentale gezondheid? Wat kun je doen als je je eenzaam voelt? Wat kun je doen voor mensen in je omgeving die eenzaam zijn? m De podcast Thuis met Thijs met daarin het complete interview met Marissa van der Sluis is te vinden op de sectie Werkt van deze site. Psycholoog en columnist Thijs Laun spach schreef in 2018 de bestseller Fokking Druk. Dinsdag verschijnt zijn nieuwe boek Werk kan ook uit. Voor de site van deze krant maakt hij de podcast Thuis met Thijs, over hoe de coronamaatregelen ons beïnvloeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74