Groeten it Holland iss De redder van de ronde tafel Klusvrouw Hieke Grootendorst 25 Vorm peerplaatsen die zijn uitgerust met privésanitair. Ook campers met eigen sanitair zijn toegestaan. De maatregelen leiden tot een nieuwe trend: kampeerders die hun eigen mobiele toilet meenemen. Di recteur Ramon van Reine van kam- peerspecialist ACSI (acsi.nl) ziet het dagelijks drukker worden op de Ne derlandse campings: ,,Een camping is een veilige omgeving, met meer ruimte dan thuis. En campingeigena ren blijken heel creatief te zijn, onder meer door het plaatsen van extra toi letunits per gezin" Van Reine ziet ook dat veel kam peerders smachten naar een buiten lands kampeeravontuur. ,,Uit een enquête onder bijna 4000 Neder landse kampeerders met concrete vakantieplannen blijkt dat 68 procent komende zomer nog in het buiten land wil kamperen." Hotels Veel hotels zijn inmiddels weer open, met inachtneming van de anderhal- vemeterregel. Hotels mogen hun ei gen gasten van eten voorzien, dus een aantal restaurants is weer open. Sommige hotels bieden private dining aan op de kamer. Campers Het lijkt zo'n prachtig vervoer- en verblijfsmiddel in tijden van corona. En dat is het ook, zegt oprichter Martijn Peeters van Camptoo, zelf momenteel bivakkerend in een cam per op de Veluwe. De campers van Camptoo, een soort Airbnb op wie len, zijn in bedrijf in de regio's waar dat is toegestaan. Wel heeft Peeters even moeten nadenken over het thuisblijfadvies. Peeters: ,,Daar heb ik mee geworsteld. Maar we wilden toch doorgaan met de verhuur, ook omdat camperaars juist de rust op zoeken. Ik woon zelf met twee jonge kinderen in de binnenstad van Den Haag; een verblijf in een compleet zelfvoorzienend vervoermiddel in de Gelderse of Drentse bossen lijkt me dan veiliger.'' Andere aanbieders van campers staan te trappelen om weer te begin nen en verwachten 'straks', als de grenzen open zijn, een grote toeloop. Perry van de Wiel van Travelhome is een van hen. ,,Wij waren al bezig om ons meer op Europa te richten, en mensen willen toch weg. De reissec tor krijgt nu enorme klappen; ik ver wacht dat zo'n 40 procent van de toeristische bedrijven na de corona crisis is omgevallen.'' Reizen wordt nooit meer hetzelfde, voorziet Van de Wiel. ,,Maar voor autovakanties en camperbedrijven voorzie ik juist een gezonde toe komst. Het is veilig, het is makkelijk om afstand te houden en een camper is gewoon een heerlijk vervoermid del om straks bijvoorbeeld rond te toeren in Duitsland, Zweden, Noorwegen of Schotland.'' Nalopen en poetsen Kritisch schuren Grondverf Nog een laag Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een meubelstuk opknappen. GO ZATERDAG 9 MEI 2020 Op Woningsdag heb ik via VrijMarktplaats een 'nieuwe' tweedehands eettafel gescoord. Voor wie het weten wil: hij kostte 20 euro. In plaats van de rechte eettafel die ik al zeker een decennium bezit (ook ooit via internet twee dehands gekocht), ga ik nu voor een gezellig rond exemplaar. Het is echt een opknapper, en daar was de prijs ook naar. Ik vind het altijd leuk om de oude eigenaar te laten weten hoe het verkochte stuk terecht is gekomen, dus stuurde ik een foto. Tussen de regels door las ik dat de verkoper de tafel wel héél erg mooi vond geworden voor die 20 euro. De potentie van dingen inzien: daar moet je een neus voor hebben. Laten we kijken hoe je een meu belstuk een nieuw leven geeft. Laat je leiden door de vorm van het meubel dat je wilt opknappen. Al is alles helemaal afgebladderd, dat kun je altijd weer mooi maken. De vorm kun je niet veranderen. Natuurlijk is het belangrijk dat het meubelstuk verder een beetje in goede staat is, dus geen houtworm heeft of (al te) kapot is. De voorbereidingen kosten de meeste tijd. Loop eerst alle eventuele schroeven na. Draai ze aan of vervang ze. Daarna gaan we flink poetsen. Ik ben altijd een beetje vies van tweedehandsspullen. Eerst met een stoffer, dan met een sopje. Dit 'ontvetten' is ook de eerste stap voor het schuren en schilderen. Meubels schuren is een secuur werkje. Ik wil dat het na gedane arbeid heel glad aanvoelt. Bij een meubelstuk zie je onef fenheden in de ondergrond namelijk veel beter dan bij bijvoorbeeld een kozijn. Wees dus kritisch op je werk en zelfs een tikkeltje perfectionistisch. Dat levert je echt iets op. Geschuurd en stofvrij gemaakt? Breng dan altijd een grondlaag aan. Waarom? Zeker bij een meubel moet het resultaat slijtvast zijn. Door de grondverf krijg je een betere hechting. Denk niet: ach, een grondlaag hoeft niet zo netjes te zijn. Deze laag vormt de basis van jouw twee laklagen. Als je een slijtvaste verf hebt gekozen, ben je na twee laklagen klaar. Wordt jouw meubel intensief gebruikt? Breng ter bescherming nog één of twee transparante laklagen aan. Zo krijg je geen kringen door hete kopjes bijvoor beeld. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. AutoTrack

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73