Een kat heeft nog nooit een mens besmet met het coronavirus het virus op selecteert. Tegen woordig is het mogelijk om een soort archeologisch onderzoek te doen naar het erfelijk materiaal van virussen. Zo kan men het spoor terug in de tijd volgen. Op die manier werd ontdekt dat een van de milde verkoudheidsvirus- sen die we al jaren kennen, ook een coronavirus met de naam OC43, rond 1890-1900 vanuit een koe naar mensen overgesprongen is. We weten ook dat in die peri ode een heftige infectieziekte rondwaarde waarvan we nu ver moeden dat het een jonge variant van OC43 was." ,,Klopt. We kunnen alleen maar hopen dat we een vaccin vinden. De vraag is ook hoe lang dat be scherming biedt. Het is afwachten tot we meer weten, ook over de impact op jonge mensen. Moeten we die ook vroeg vaccineren? We denken dat jonge kinderen minder bevattelijk zijn voor het virus, al klinken er nu weer wat verontrus tende berichten. Als we weten dat kinderen weinig problemen on dervinden en na een jaar heeft het vaccin al zijn kracht verloren, dan heeft het weinig zin hen jong in te enten. Zo liggen er nog allerlei vragen." ,,Er is veel te zeggen tegen de hui dige veehouderij, maar het is feite lijk een zeldzaamheid dat virussen vanuit onze veestapel op de mens overspringen. Weliswaar gaat de curve van de zoönotische virussen sinds vijftig jaar steil omhoog, maar dan heb je het over virussen die van wilde dieren komen: de vleermuis, de aap, de rat, de muis." ,,Ik denk het niet. Bij de kat komt een coronavirus voor. Als je een willekeurige kat van de straat plukt, heb je een kans van meer dan 70 procent dat hij antistoffen heeft. Dat kattencoronavirus heeft nog nooit een mens besmet, on danks dat mensen hun katten soms zoenen en er intiem mee omgaan. Een kat kan een muis eten die ziek is en niet ziek wor den. Diervirussen zijn in het alge meen gespecialiseerd in hun gast heer. Ze springen niet zo makke lijk over." ,,Nee. Dit is tijdelijk nodig, noodgedwongen. Er komen vaccins aan, een ervan wordt binnenkort al op zevenduizend mensen getest. Zo extreem hy giënisch en steriel leven is uit eindelijk zelfs ongezond. Als dat vaccin er is, kunnen we dat weer loslaten. Uit microbiolo gisch oogpunt is het zelfs beter voor je immuunsysteem om met verschillende ziektever wekkers in contact te komen. Zeker voor jonge kinderen is dat belangrijk. Er zijn sterke aanwijzingen dat de allergieën die we de afgelopen jaren steeds meer zien, te maken hebben met een immuunsysteem dat niet voldoende kennis heeft ge maakt met ziekteverwekkers. Het is goed voor kinderen als ze een beetje vies worden, als ze rondstruinen in de vrije natuur en elkaar met vieze handjes aanraken of een speelgoedje pakken waar een ander op ge snotterd heeft. Scholen zijn smeltkroezen van infectie en dat is heel goed. Als het daar te hygiënisch zou zijn, zouden we uiteindelijk vaker ziek worden." ,,Wat we in ieder geval kunnen, is ons beter voorbereiden door beschermende middelen en testmateriaal in voldoende mate voorradig te hebben. In het verleden is te licht gedacht over de zoönotische infecties. Men is te zuinig geweest met geld voor onderzoek en ont wikkeling van vaccins. Dat zal nu wel veranderen, vermoed ik. Want je weet nooit wanneer een nieuw virus zich zal open baren, alleen dat het echt wel weer een keer zal gebeuren." WW DAG XX MAAND 20XX Een handelaar plukt eenden onder weinig hygiënische om standigheden. FOTO DARLEY SHEN/REUTERS Als het zo lang duurt voor een virus minder ziek maakt, is laten uitrazen tot er groepsimmuniteit ontstaat toch nooit een optie geweest? Dat zou enorm veel slachtoffers eisen. Is dit de wraak van het dieren rijk? En onze huisdieren? Moeten we daar bang voor zijn? En nu? Nooit meer handen schudden, altijd met zeep in de weer? Wie zorgt er nu dat dit, we reldwijd, niet nog eens kan gebeuren? DECON SHOWE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53