'Extreem hygiënisch en steriel leven is uiteindelijk niet gezond' 3 Handen wassen, afstand houden, winkelwagentjes die ontsmet worden. Op dit moment is het prima en noodzakelijk, zegt de uit Lamswaarde afkomstige hoogleraar virologie en virusziekten Peter Rottier. Maar dat moet niet zo blijven. „Weerstand bouw je op door al op jonge leeftijd in aanraking te komen met ziektekiemen", aldus de emeritus hoogleraar, die zijn leven lang al coronavirussen bestudeert. ottier werd 73 jaar ge leden geboren in Lamswaarde in Zeeuws-Vlaanderen. Zijn broers en zussen bleven allemaal in Zeeland wo nen; zelf bleef hij na zijn studie in Wageningen in het midden van het land hangen, waar hij in Groe- nekan bij Utrecht woont. ,,Mijn kinderen en kleinkinderen wo nen hier, dus een terugkeer naar Zeeland zit er niet in. Maar ik zeg altijd dat ik er begraven wil wor den. Ik voel me nog steeds in hart en nieren een Zeeuw." Zijn vader was een kleine boer. ,,Hij zat in de tuinbouw. Het was een fijn gezin, heel liefdevol, maar hard werken hoorde erbij. Van jongs af aan gingen we mee het veld op, alle vijf de kinderen. Als het nodig was, mijn moeder ook. Dan kropen we over het veld, ONDINE VAN DER VLEUTEN wieden en schoffelen, wroeten in de aarde. Achter het huis stond een varkenskot met een paar var kens. Natuurlijk hadden we ook kippen. Kippenhokken, die zijn behoorlijk smerig hoor! Naast ons zat een veeboer. Die hield koeien, varkens, kalkoenen en kippen. Ik werd al snel ingeschakeld om te melken en de koeienstal uit te mesten. Je was de hele tijd in con tact met dieren en hun afval, het was allemaal tamelijk primitief. Zo kwam je frequent in contact met allerlei micro-organismen. We weten nu: dat is heel goed voor je immuunsysteem. Zo bouw je weerstand op." Hij was al met pensioen. Twee weken geleden kreeg Rottier een telefoontje van de faculteit Dier geneeskunde van de Universiteit Utrecht. ,,Ze werden overstelpt door vragen over het virus en ver- zoekjes van de media en zochten iemand om dat op te vangen. Nou werkte ik daar ook na mijn pensi oen nog twee dagen per week in het lab, dus voor mij was het maar een kleine stap om weer volledig mee te doen. Nu ben ik het aan spreekpunt voor mediavragen. Er zijn veel vragen over de onderzoe ken naar Covid-19 die we doen, bijvoorbeeld over een antilichaam dat we hebben ontwikkeld. Ver- GO ZATERDAG 9 MEI 2020 Peter Rottier toont een glazen kubus met een 'spike' van het coronavirus. foto jan stads/pix4profs 'Scholen haarden van infectie en dat is goed' R LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51