DOORDEWEEKS is hij crisiscoördinator IN HET WEEKEND is hij amateur-fotograaf 9 tograferen. De Terneuzenaar begon mensen steeds leuker te vinden. En dan het liefst niet geposeerd, maar 'in het moment', tijdens evenementen, zoals carnaval en de viering van 75 jaar vrijheid, bij sportwedstrijden of muziekfestivals. Als hij geen piket dienst heeft, is hij elk weekend op pad. ,,Ik registreer alleen en ensceneer niets. Als het even kan, fotografeer ik buiten, want ik houd van natuurlijk licht. Ik flits nooit." Geen cursus gevolgd Voor zijn project Faces of music zet hij lokale artiesten op de foto ,,Ik maak dan twee foto's: één van de mens achter de artiest en één van de muzikant met zijn of haar instru ment." Bosch heeft nooit een fotocursus of opleiding gevolgd. ,,Ik heb het me al lemaal zelf aangeleerd. Hoe? Door heel veel foto's te bekijken van ande ren. Op fotosites kun je vaak zien met welk diafragma een foto is gemaakt. Daar leer je van. En ik ga nooit on voorbereid op pad. Als ik bijvoorbeeld naar de Strao ga, dan zoek ik van tevo ren op: hoe fotografeer je een snel paard?" De fotografie is voor Bosch pure ontspanning, naast zijn werk. Stie kem droomt hij er wel eens van om van zijn hobby zijn beroep te maken. Hij komt uit een echte ondernemers familie, dus het kriebelt soms wel, vertelt hij. ,,Maar wat ik écht zou wil len doen, komt voort uit mijn wens als kind om archeoloog te worden. Geschiedenis en vooral de oudheid interesseren me enorm. Ik zou heel graag opgravingsfotograaf willen worden. Alles documenteren wat er wordt gevonden, maar ook het hele proces eromheen. Ik heb al eens een hele dag als vrijwilliger meegeholpen en daarna alles gefotografeerd. Daar mijn werk van maken, dat lijkt me ge weldig." gelen. Hij gaat calamiteiten 'aan de voorkant' te lijf. Een grote brand waarbij asbest vrijkomt, een milieu ramp of een infectieziekte: John zorgt ervoor dat de collega's goed voorbe reid zijn, dat ze goed getraind en op geleid zijn en dat alle processen goed beschreven zijn. En als tijdens of na afloop psychosociale hulp nodig is, dan weten de GGD-hulpverleners wat hen te doen staat, dankzij de nauwkeurige procesbeschrijvingen van Bosch. Tegelijkertijd kijkt hij in zijn werk ook al vast vooruit naar de tijd nS deze crisis. ,,Medewerkers zijn weg gehaald van hun dagelijkse werk zaamheden, teams zijn ontmanteld. Welke activiteiten liggen nu stil, welke moeten doorgaan? En hoe pak je straks de draad weer op?" Bosch werkt zoals de meeste men sen momenteel thuis. Vanachter de laptop in zijn woonkamer kan hij veel dingen regelen. ,,Ik was al gewend om thuis te werken, meestal twee dagen per week. Dat scheelt me weer twee ritjes naar Goes." In zijn vorige baan moest hij heel de provincie door. ,,Ik deed bijvoor beeld inspecties in kinderdagverblij ven of controles op de hygiëne in schepen. Ik kwam op plekken waar ik nog nooit was geweest en ontdekte - als Brabander - hoe mooi Zeeland ei genlijk is. Mijn camera had ik altijd achterin de auto liggen om onderweg even te stoppen en te fotograferen." Aanvankelijk fotografeerde Bosch vooral de zee, fraaie dorpsgezichten en de bedrijvigheid in de Zeeuwse havens. Of historische steden tijdens vakanties. ,,Ik hield er niet van als er mensen op de foto stonden. Ik wachtte net zo lang tot ze uit beeld waren", lacht hij. Hoe anders is dat nu. ,,Nu wil ik het liefst mensen op de foto. En maak ik zelfs shoots!" Die omslag kwam toen hij vrijwil liger werd bij Porgy en Bess in Ter- neuzen en de communicatie ging ver zorgen voor de jazzclub. Het was zijn idee om de muzikanten en schrijvers op het podium consequent te gaan fo- Normaal gesproken zou John Bosch uit Terneuzen bij de Strao op Schouwen, een wielerevenement ergens in de buurt of een optreden bij cultuur podium Porgy en Bess zijn geweest. Of staan te trappelen om in mei het foodfestival Van die dingen die ge beuren in zijn woonplaats te bezoe ken. Nu heeft hij een enkele fotoshoot en zijn de weekenden maar stilletjes voor de amateur-fotograaf. Op zijn werk daarentegen is het ra zend druk. De coronacrisis houdt ook de coördinator crisisbeheersing bij GGD Zeeland - tevens hoofd infor matie van de geneeskundige zorg bij de Veiligheidsregio Zeeland - in zijn greep. Hoewel, anderen binnen de GGD-organisatie doen nu het 'zware' werk, haast hij zich te zeggen. De oud-verpleegkundige (52) staat al jaren niet meer aan het bed, dat zou hij niet eens meer kunnen: hij mist de actuele kennis van de verpleegkun dige handelingen. Maar op zijn ma nier draagt hij nu ook zijn steentje bij om de huidige coronacrisis te beteu- Ik hield er niet van als er mensen op de foto stonden. Ik wachtte net zo lang tot ze uit beeld waren zaterdag 9 mei 2020 GO Pascalle Cappetti Doordeweeks werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boter hammen in je blauwe broodtrom mel. Elastiekje eromheen. Maan dag, dinsdag, woensdag, donder dag, vrijdag... en dan is het week end: tijd voor je hobby. Nou ja, dat is deze weken wel anders. Ook voor John Bosch uit Terneuzen. Hij is coördinator crisisbeheersing bij GGD Zeeland en trok er in het weekend altijd op uit om te gaan fotograferen bij evenementen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE - John Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37