Op zoek naar de 8 ZEELAND VERKIEZING MOOISTE GEBOUW VAN ZEELAND De dag voor de zomer officieel begint, wordt bekendgemaakt welk bouwwerk zich het mooiste van Zeeland mag noemen. Kun je eigenlijk wel Zeeuws bouwen? Esther Agricola en Riëtte Bosch zitten dit jaar in de jury voor de verkiezing van het 'Mooiste gebouw van Zeeland'. Ze had den zich verheugd op een inspirerende toer langs de nieuwe Zeeuwse bouw werken die zijn aangemeld. Ruim dertig in totaal. Hoe past het geheel in het landschap, hoe ligt het dorp of de stad eromheen, hoe valt het licht? Pas als je er staat, als je kunt voelen, ruiken, horen, zien en met de betrokkenen praten, kun je de kwaliteit van een gebouw echt inschatten. Vinden ze. Helaas. We zitten nog in de coronacrisis. De tournee is af gelast. Toch heeft de jury vijf bouwwerken geno mineerd. (Eethuis Family in Axel; Kind- en Jeugd- kliniek in Kloetinge; Villa Vrijbuiter in Renesse; Stal 13 in Terneuzen; Zon Zee Zand in Zoutelande). Op basis van foto's en toelichtingen. Esther Agricola (1967) is architectuurhistoricus, ze was afgelopen vijfenhalf jaar directeur Ruimte en Duurzaamheid van de gemeente Amsterdam, voor die tijd was ze in die stad directeur Monu menten en Archeologie. Riëtte Bosch (1976) is sinds 2017 senior-stedenbouwkundige binnen het Rijksvastgoedbedrijf, daarvoor werkte ze tien jaar bij ontwerpbureau voor stedenbouw en land schapsarchitectuur West 8 in Rotterdam. Esther Agricola: ,,Je stapt je deur uit en hebt met een met architectuur te maken. Je eigen huis, je uit zicht, het pand waar je werkt, alles is door iemand bedacht. Al die gebouwen hebben invloed op het dagelijks leven van mensen. Architectuur is iets al ledaags. Maar het is niet vanzelfsprekend." Riëtte Bosch: ,,Dat regionale, dat lokale doet er bij uitstek toe. In Nederland heb je een hele diversi teit aan regio's, stadjes, dorpen. Relatief klein, maar bij elkaar vormen ze een mooi netwerk. Daar moe ten we zuinig op zijn en over nadenken. De Rijks bouwmeester heeft daarvoor een voorzet gegeven met 'Panorama Nederland'." Riëtte Bosch: ,,Van Heerlen tot Groningen, van Den Haag tot Nijmegen zijn er architectuurcentra die het verschil maken maar hun jaarlijkse budget ten hebben zien slinken als gevolg van bezuinigin gen. Dat zie je ook terug in de bezetting van de af delingen Ruimtelijke Ordening in de kleinere ge meenten, waar de professionaliteit onder druk staat en er nauwelijks architecten en landschaps ontwerpers meer zijn. Terwijl juist het architec tuur- en landschapsbeleid is gedecentraliseerd. Dat vraagt om betrokkenheid en is de reden dat ik met een ja heb gezegd toen ik werd gevraagd voor de Zeeuwse architectuurprijs." Esther Agricola: „Behalve de economische crisis was er destijds ook een moeizaam cultuurbeleid. We hadden een goed opgezet architectuurbeleid, er verschenen architectuurnota's, er was tot 2010 een ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer. Dat is allemaal ver dwenen. Je kunt snel af breken. Weer opbouwen is moeilijk. Naast die be zuinigingen is de markt werking enorm toege nomen. Stadhuizen, bi bliotheken, rechtban ken, woningen: de over heid was een belangrijke opdrachtgever. Maar is dat niet meer." Esther Agricola: ,,Voor de couleur locale is het be langrijk dat er regionale opdrachtgevers zijn. Soms wil je geen anonieme geldschieter, maar een op drachtgever die gevoel heeft voor het landschap en de stad waar gebouwd wordt. Lokaal of regionaal wordt snel geassocieerd met conservatief, terug naar vroeger. Dat hoeft natuurlijk helemaal niet. Wie de ziel van een plek probeert te vinden, kan ook avant-gardistisch te werk gaan." Riëtte Bosch: ,,We kijken naar de ruimtelijke maar toch ook sociale context van stad, dorp en landschap. In dat kader is de opdrachtgever net zo belangrijk als de architect. Je ziet dat aan de inzen dingen voor het 'Mooiste gebouw van Zeeland'. Bij de beste projecten is er een goede combinatie van opdrachtgeverschap en architectuur die tot een ontroerend resultaat leidt. Zeeland heeft een ka rakteristiek weids landschap met steden, dorpen, erven en stoere waterwerken. Toerisme is er be langrijk, maar is aan het veranderen. Wat is de toe komst van de in zichzelf ingesloten vakantieparken van de jaren 70, hoe voorkom je dat de dorpen leeg lopen? Een goede oplossing kan gelegen zijn in een vitale mengvorm waarvan zowel dorp als vakan tiepark profiteert. In de inzendingen zien we be moedigende initiatieven terug die een opmaat kunnen zijn tot meer." Het mooiste gebouw van Zeeland zaterdag 9 mei 2020 GO FOTO RIEN Enkele deelnemers aan de prijs vraag voor het mooiste gebouw van Zeeland: A: Zeeuws Veiling huis, Middelburg; B: Kantoor Stal 13, Terneuzen; C: Hoofdkantoor Roompot Vakanties, Goes; D: Villa Vrijbuiter, Renesse; E: Kind- en Jeugdkliniek, Kloetinge; F: Zon Zee Zand, recreatieappartemen ten, Zoutelande; G: Appartemen tencomplex Sea City, Vlissingen en H: Eethuis Family Axel, Axel. Jan van Damme Middelburg Waarom is lokale architectuur belangrijk? Regionale architectuurcentra hebben de afgelo pen jaren veel in moeten leveren. Zeeuwse ziel Dit jaar wordt weer de verkiezing van het mooiste gebouw gehouden. De stembus voor de publieksprijs gaat open op 1 juni op de site van de PZC. Vandaag vertellen juryleden Esther Agricola en Riëtte Bosch over het belang van lokale architectuur. Kan een architect Zeeuws ontwerpen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36