'Gooi geen tegels, grasmaaiers en boomstronken in de kliko' 5 Lessen nog niet overal hervat zaterdag 9 mei 2020 tional Short Film Festival Middel burg en Film by the Sea en was te zien op festivals in Los Angeles. ,,Er zit heel veel energie, liefde en aandacht in deze film", zegt Swaan. ,,Als dat ook wordt er kend, is dat natuurlijk supergaaf. We hebben er echt met een team aan gewerkt en zijn een soort fa milie geworden. Zelf heb ik ervan geleerd dat ik alleen nog verhalen van jou. FOTO PRIVÉCOLLECTIE wil vertellen die écht iets met me doen." En ik van jou gaat over de liefde van een echtpaar van in de tach tig. Ze wonen op een gesloten af deling voor mensen met Alzhei- mer. Voor de hoofdrollen wist Swaan twee acteurs van naam te strikken: Frits Lambrechts en Nelly Frijda. ,,Ik had gehoord dat Nelly een paar jaar geleden haar theatercarrière moest stoppen, omdat ze haar teksten niet meer kon onthouden. Ze heeft een vorm van dementie. Dat maakte het voor mij een grote uitdaging, maar een nog grotere motivatie om met haar samen te werken, juist omdat die film daar ook over gaat." Briefjes Om Frijda te helpen bij het herin neren van haar tekst, hing Swaan briefjes op. ,,Dat ging hartstikke goed. Ze blijft zo'n goede actrice, die alles in het moment kan op pikken en het weet te brengen op een manier die heel natuurlijk is. We namen een risico, maar ik ge loofde er vanaf het begin heilig in en ik heb er geen moment spijt van gehad. Het is ook wel erg mooi dat als je een vorm van de mentie hebt, dat het niet hoeft betekenen dat je niets meer kunt. Als je daar creatief mee omgaat, zijn er zeker nog mogelijkheden." Swaan hoopte televisiezenders te interesseren voor zijn film. Omdat dat te weinig respons op leverde, zet hij En ik van jou nu zelf op YouTube. ,,Het is tijd om de film de wereld in te helpen en ervoor te zorgen dat iedereen hem kan zien. Dat vind ik belang rijker dan dat die op de buis komt. Het blijft volgens mij een interes sante film, die wat kan doen met mensen. Ik ben er nog steeds ape trots op." Terneuzen De ZRD heeft haar handen vol aan de opruimwoede die sinds het uit breken van de coronacrisis mas saal de kop opsteekt. ,,We zien steeds meer dat mensen kennelijk geen zin hebben om in de rij te staan voor de milieustraat en het dan maar gewoon in de container thuis steken. Dat is niet de bedoe ling, daar kunnen onze vuilniswa gen helemaal niet tegen", zegt di recteur Paul Marinissen. Met name het systeem dat afval sa menperst, sneuvelt vaak. In zeven Zeeuwse gemeentes haalt de ZRD het huisvuil op. On danks de drukte bij de milieustra ten, roept Marinissen inwoners toch op om puin en ander grof vuil netjes weg te brengen. ,,Je veroor zaakt anders grote schade aan vuilniswagens. Dat is voor ons echt een drama. De inzameling duurt langer en we hebben te ma ken met een kostenpost van dui zenden euro's voor elke keer dat de wagen naar de garage moet." Vroeger, toen de rolcontainers nog handmatig achterop de auto werden gezet, voelden de vuilnis- mannen tijdig aan dat er puin in een bak zat. Nu de automatische zijlader de bakken oppakt, is de in houd pas op de camera te zien wanneer de bak wordt leegstort. ,,Dan is het al te laat en kun je het er niet meer uithalen. Meestal is het ook niet meer te achterhalen welke container de boosdoener was. Dat is een nadeel van dit sys teem." In het Omnium in Goes kunnen bezoekers vanaf maandag in de ochtenduren banen zwemmen. Later op de dag kunnen ze lessen aquafit en aquajogging volgen. De zwemlessen worden uitgesteld, zegt directeur Bart van den Heu vel. „Komende week gaan de ba sisscholen weer open. We denken dat de kinderen daar druk genoeg mee zijn. We moeten nog even tijd nodig om te kijken hoe we die zwemlessen gaan or ganiseren. De zwemdocent moet zoveel mogelijk aan de kant moet blijven staan. Dat is best inge wikkeld, zeker met les sen voor jonge kinderen." Het Vrijburgbad in Vlissingen en Het Groene Woud in Kapelle openen hoogstwaarschijnlijk dinsdag, zegt Cees van Dongen, locatiemanager van beide zwem baden. ,,We zijn druk bezig met Bezoekers moeten hun zwemkleding thuis aantrekken - Bart van den Heuvel, Omnium alle voorbereidingen: zo duurt het bijvoorbeeld even om de tempera tuur weer in het water te krijgen. Maandag gaan we de bewegwijze ring en stickers aanbrengen in het gebouw." In de zwembaden kunnen be zoekers voorlopig alleen banen zwemmen. Ook worden de zwemlessen opgestart. ,,We be ginnen met de kinderen die tegen hun diploma aan zitten. Met de lessen voor de allerkleinsten wachten we nog even." Het zwembad in sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen opent donderdag. Op dit moment worden er nog onderhoudswerk zaamheden uitgevoerd. Bezoekers kunnen banen zwemmen en er vinden ook weer enkele zwemles sen plaats. Omkleden De zwembaden volgen zo veel mogelijk het protocol van de lan delijke branchevereniging. Men sen die het zwembad willen be zoeken, moeten zich vooraf aan melden. Kleedkamers zijn beperkt open. „Bezoekers moeten hun zwemkleding thuis aantrekken. Na het zwemmen kunnen ze zich omkleden in de kleedruimtes. Douchen is niet mo gelijk. Toiletten wor den minimaal ge bruikt", legt Van den Heuvel van Omnium uit. ,,De kleedruimtes worden na elke groep ontsmet." De baden van het Omnium worden verdeeld in vakken, zodat de zwemmers anderhalve meter afstand kunnen bewaren. ,,We kunnen zeventig mensen tegelij kertijd binnen hebben, verdeeld over drie baden." Het recreatief zwemmen is voorlopig nog niet mogelijk, al is het volgens de landelijke regels wel toegestaan. Van den Heuvel: ,,Ook tijdens het recreatief zwem men moeten mensen anderhalve meter afstand bewaren. We heb ben nog geen idee hoe we dat moeten uitwerken. Het wordt een logistieke puzzel." Van den Heu vel is blij dat zijn zwembad weer open kan. ,,In eerste instantie heeft het vooral een maatschappe lijke functie. Rijk worden we er niet van, maar we zijn blij dat we mensen weer wat vertier en bewe ging kunnen bieden." BEVEILIGING 0 V *24-uurs meldkamer-service GO op zijn film Maarten Swaan (rechts) strikte Frits Lambrechts en Nelly Frijda voor zijn film En ik Stapels stoeptegels, grote boomstammen en zelfs ka potte grasmaaiers. De laatste weken zien de vuilnisophalers van de Zeeuwse Reinigings dienst (ZRD) steeds meer grof afval tussen het huisvuil zitten. De schade is aanzienlijk. Joeri Wisse A "r. De wormvijzel, een soort schroef die het afval samenperst, loopt vast op boomstronken en ander grof afval. foto zrd Zeeuwse zwembaden komende week open Zeeuwse binnenzwembaden gaan vanaf komende week be perkt open. Bezoekers kunnen er banen zwemmen. In Kapelle, Vlissingen en Terneuzen begin nen ook weer enkele zwemles sen. Cornelleke Blok Vlissingen end Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl infb@colijnbv.nl J INBRAAKBEVEILIGING A MELDKAMER PAC A TOEGANGSCONTROLE A ALARMOPVOLGING A BRANDBEVEILIGING A CAMERABEWAKING ft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33