FvD: sluis overschot van wegenproject naar tunnel Schorren vangen CO2 beter op dan bomen Zet wat je nodig hebt Kies voor het Flexpakket fa 4 Maarten Swaan maakte eind 2018 indruk met zijn eerste korte film En ik van jou.Die reisde langs enkele festivals. Vanaf zaterdag, de dag waarop hij zijn 40ste verjaardag viert, kan iedereen zijn film bekijken. ,,Als een soort cadeautje van mezelf aan de wereld." MIDDELBURG Nu er 20 mil joen euro is overgebleven van het budget voor verbreding van de Sloe- en Tractaatweg moet de 15 miljoen euro aan tolgeld die erin is geïnvesteerd terug naar de Westerscheldetunnel, vindt Fo rum voor Democratie. Nee, zegt het provinciebestuur, die reken som klopt niet. De wegen hebben 140 miljoen euro gekost en 15 miljoen daar van komt uit de tolopbrengsten van de Westerscheldetunnel. Het is daarom niet redelijk de 20 miljoen euro die nu over is in zijn geheel terug te storten in de kas van de provincie, betoogde Fred Walravens (FvD) gisteren in de Statencommissie econo mie. Hij wil dat 15 miljoen euro teruggaat naar de reserve van de Westerscheldetunnel, zodat de hypotheek daarop sneller kan worden afgelost en automobilis ten minder lang tol betalen. ,,De tolbetaler blijft met lege handen achter en de provincie is la chende derde. Dat klopt niet." Het is de redenering van Walra- vens die niet klopt, wierpen de gedeputeerden Harry van der Maas (SGP) en Jo-Annes de Bat (CDA) tegen. Om te beginnen is het tolgeld besteed aan maatre gelen die het verkeer door de tunnel hebben bevorderd en die dus ook meer tolgeld hebben op gebracht. Verder zit er ook Haags en Vlaams geld in het project. ,,Of we betalen iedereen terug of niemand", aldus De Bat. Hij wees erop dat de provincie eer der geld bij andere wegenprojec ten heeft weggehaald om de Sloeweg te kunnen betalen en dat het niet meer dan redelijk is dat het geld daar nu voor wordt gereserveerd. REGISSEUR EN IK VAN JOU Swaan, afkomstig uit Oost-Souburg, woont momenteel met zijn echtgenote Karina in Madrid. Het was de be doeling om rond deze tijd terug te keren naar hun uitvalsbasis in Los Angeles, maar door het coronavi rus kon dat plan in de prullenbak. En dus zaten ze de afgelopen twee maanden in strenge lockdown. ,,Toevallig hebben we sinds de kerst een hond. Die mag je nog wel uitlaten. En boodschappen doen kan ook. Maar verder zitten we binnen. We zijn gelukkig allebei druk bezig. We komen zelfs tijd tekort en hebben moeite om af en toe een dag vrij te nemen. Ik heb net het script afgerond van een in ternationale film. Daar werk ik met Karina aan en hopelijk kun- nen we de film samen met Netflix maken." Swaan maakte aanvankelijk in ternationaal carrière als muzikant, maar stortte zich geleidelijk steeds meer op het acteren. Met zijn deel name aan het Zeeuwse project Filmstarz waagde hij zich ook aan het regisseren. En met succes: En ik van jou won Filmstarz, sleepte prijzen in de wacht op het Interna- ,,We wisten wel dat CO2 werd op geslagen in de schorren, maar we wisten niet hoeveel en hoe de ver houding is ten opzichte van bij voorbeeld bos. Dat weten we nu wel", zegt onderzoeker Jim van Belzen van het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) in Yerseke. ,,Een schor kan twee maal zoveel opslaan als een bos", legt hij uit. Dat maakt de schorren geschikt om CO2 in de lucht terug te dringen en aan de verplichtin gen te voldoen die zijn vastgelegd in het Klimaatakkoord. ,,Daar hebben we onderzoek naar gedaan." Daaruit blijkt dat de helft van alle CO2 die is opgesla gen in Zeeland maar in een een heel klein stukje land ligt. In de schorren, om precies te zijn. De planten die staan op het buiten dijks land nemen het gas op om te kunnen groeien en als ze afsterven zorgen slib en zout water ervoor dat er nauwelijks weer gassen ont snappen. Veilig verpakt En dat maakt schorren zoveel be ter in strijd tegen de opwarming van de aarde dan een bos. Bomen slaan ook CO2 op, maar op het mo ment dat een boom wordt gekapt en opgestookt wordt, komt de op geslagen CO2 weer vrij en in de lucht. Schorren houden de opge slagen CO2 heel lang vast. Iedere keer met hoog water blijft er weer wat slib en zand achter tussen de plantjes en die zorgen zo voor aan groei van het schor. En zolang de schorren blijven bestaan, is het CO2 veilig verpakt. ,,Alleen hebben we er niet zoveel meer van", zegt Van Belzen. Bo- vendien kalven schorren in de Oosterschelde af door golven en stroming. Volgens Van Belzen is het wel belangrijk dat de be staande schorren behouden blij ven en zelfs weer aangroeien. Niet alleen omdat ze een rol spelen in het terugdringen van de CO2, maar ook omdat ze de golfslag remmen. Daardoor slaan de golven minder hard en hoog tegen de dijk. Met een flink schor voor de dijk hoefje de dijk minder te verhogen in de strijd tegen de zeespiegelstij ging. Het onderzoek bij het NIOZ is gedaan in opdracht van Natuur monumenten en It Fryske Gea. Zij hebben van het Rijk geld gekregen voor onderzoek naar de opslag van CO2 in schorren en kwelders (de noordelijke benaming voor een schor). Want schorren komen niet alleen voor in de Delta. Ook in het Waddengebied zijn er veel. Het Rijk heeft verschillende potjes be schikbaar om onderzoek te doen naar manieren om CO2 terug te dringen. internet tv bellen mobiel eerste 6 mnd. vanaf gratis upgrade delta.nl/flex fff DELTA zaterdag 9 mei 2020 Swaan trakteert Rolf Bosboom Madrid Niet de bomen, niet de natuur gebieden maar de schorren zijn in de Delta de natuurlijke kam pioenen in het bestrijden van de opwarming van de aarde. In de schorren wordt CO2 (broei kasgas) opgeslagen én vastge houden. Melita Lanting Yerseke Denk niet langer in obstakels. Kies alles wat jij wilt! Sneller internet, extra veel zenders, wel of geen vaste telefonie of mobiel. Met het Flexpakket zet je aan wat jij wilt, en zet je uit wat je niet nodig hebt. Wil je bijvoorbeeld wat minder zenders of nog sneller internet, dan regel je dat gewoon maandelijks zonder extra kosten of gedoe. p/mnd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32