Verkoop e-bikes en snorfietsen schiet omhoog ECONOMIE 17 Nieuwe huurders betalen niet de hoofdprijs in deze crisistijd In april werden 29 procent meer snorfietsen dan in april vorig jaar verkocht. Het ging om 4244 nieuwe snorfietsen, bijna 1000 meer dan een jaar geleden. De verkoop van twee dehands snorfietsen door de vak- handel ging met 34 procent omhoog, meldt brancheorganisatie Bovag. Dit jaar werden tot en met april 1600 speedpedelecs verkocht terwijl er vorig jaar minder dan 1000 wer den aangeschaft. Speedpedelecs zijn e-bikes met een maximumsnelheid van 45 km/uur. Voor de wet zijn het brommers en geldt er dus een helm plicht. Voor de verkoop van reguliere e-bikes zijn nog geen cijfers voor handen, maar de Bovag vermoedt dat ook die nog beter verkopen dan vorig jaar. Een rondgang langs fietswin kels leert dat het storm loopt met de verkoop. Door het fraaie lenteweer wil iedereen fietsen, terwijl de e-bike ook steeds meer wordt gezien als goed alternatief voor het open baar vervoer in de stad. Leasefietsen De stijging in de verkoop van gemo toriseerde tweewielers is ook vol gens de Bovag een indicatie dat de belangstelling voor betaalbaar indi vidueel vervoer toeneemt. Het open baar vervoer is op dit moment geen of slechts een beperkte optie. Boven dien vinden veel mensen het gezien het besmettingsgevaar geen prettig idee om in de weer drukker wor dende bus en trein te zitten. Ook Lease-a-bike van fietsfabri- kant Gazelle merkt dat er meer vraag is naar leasefietsen voor woon-werk- verkeer en dat grote bedrijven een al ternatief voor het openbaar vervoer zoeken. Han ten Broeke, algemeen voorzit- ter van de Bovag: ,,In de 1,5 metersa menleving is de fiets, scooter of mo torfiets voor veel mensen de ideale oplossing. Zeker in de stad en voor woon-werkverkeer. Daarom ons pleidooi bij grote steden om de tweewieler te omarmen. De infra structuur van de meeste steden is nu niet berekend op een verdere toe name van tweewielers. Ik zeg: geef ze de ruimte.'' Drukte Ook de Fietsersbond en verkeersdes- kundigen pleitten eerder al voor meer ruimte voor de fiets, met name in de grotere steden, waar het ook al voor de coronacrisis heel druk was op de fietspaden. In Berlijn, Brussel en andere Europese steden worden rijbanen voor de auto's geschikt gemaakt voor fietsverkeer om te zor gen dat de extra fietsers ook op een veilige afstand van elkaar kunnen fietsen. Niet alles op twee wielen verkoopt beter. Brommers zijn minder popu lair en ook de verkoop van nieuwe motoren daalde. Bij de verkoop van nieuwe motorfietsen is dat volgens de brancheorganisatie vooral een kwestie van een beperkte voorraad door het coronavirus. Want bij de gebruikte motoren was er wel een stijging te noteren. De vakhandel verkocht 8,9 procent meer occasions (5551 exemplaren). En de occasionhandel tussen particulieren onderling floreerde ook: die steeg vorige maand zelfs met 31,5 procent tot 10.676 stuks. den: Hema. Over drie weken opent Hema een HEMArkt (outletformule) in het gebouw aan de Grote Hout straat. ,,We beginnen met een outlet- winkel, maar we zijn in gesprek over een langere termijn voor een volle dige vestiging. We huren alleen de begane grond'', laat Hema weten. De Koopman Kledingketen The Sting Companies heeft sowieso de intentie om zich blijvend te vestigen in drie voorma lige Hudson's Bay-warenhuizen. Het gaat om Rotterdam, Tilburg en Breda. De bedoeling is dat op 1 juni de nieuwe winkel De Koopman, onder deel van The Sting Companies, de deuren opent in deze drie steden. Gijs Bessem van winkelmakelaar KroesePaternotte was betrokken bij deze deal. ,,Het is een modewaren huis in een mooi jasje, met ruime paskamers en ruime paden. In Rot terdam wordt in ieder geval de kel der, de begane grond en de eerste etage gehuurd. De huurperiode be slaat twee jaar min een dag. In deze onzekere tijden ga je geen contract meer aan voor tien jaar. We zullen zien hoe De Koopman het gaat doen. De insteek is om langer te blijven dan die twee jaar.'' De makelaar bemiddelde ook in de komst van betaalbedrijf Adyen naar de Hudson's Bay-panden aan het Amsterdamse Rokin. ,,Daar zijn we erg blij mee, want Adyen neemt zijn intrek in het hele complex. Dan heb je het over 17.000 vierkante meter.'' Bessem verwacht dat het snelgroei ende betaalbedrijf pas in 2021 naar het Rokin verhuist. ,,Het was een winkel en het wordt een kantoor. Daar is een behoorlijke verbouwing voor nodig.'' Bessem merkt dat er ook voor an dere voormalige Hudson's Bay-pan- den belangstelling is, maar dat som mige verhuurders de kat uit de boom kijken. ,,Deze pandeigenaren hebben voor miljoenen euro's verbouwd na dat ze de langjarige contracten met moederbedrijf Hudson's Bay Com pany hadden getekend. Ze zijn bang dat hun huurzekerheid via een bank garantie van Hudson's Bay Company in gevaar komt als ze met een nieuwe huurder in zee gaan. De juridische garanties zijn niet voor elk pand even duidelijk, dat maakt dat ze voorzich- tig opereren en dat het nog wel een tijdje kan duren voordat alle vijftien panden een nieuwe bestemming hebben. Sowieso betalen de nieuwe huurders niet de hoofdprijs in deze crisistijd. Dat kan gewoon niet, het wordt de komende maanden een veldslag in de retail. Wie overleeft en wie niet? Vast staat dat er veel bedrij ven zullen omvallen.'' 2 Brüder In Enschede vestigt zich in de oude Hudson's Bay geen kledingketen of discounter, maar een supermarkt. De winkel 2 Brüder opent op vrijdag 15 mei een nieuwe vestiging in het stadscentrum. Het wordt het tweede filiaal van de oorspronkelijk in Venlo opgerichte supermarkt. De winkel richt zich, net als in Venlo, voorna melijk op de Duitse klant. ,,We wil len in 2021 het gehele pand vullen. Niet alleen met een supermarkt, maar er lopen al gesprekken met een aantal partijen, zoals een gigant in fietsen'', aldus directeur Ronald Ver sluis. In Den Bosch, tot slot, heeft eige naar Jos van de Mortel het Hudson's Bay-filiaal aan de Schapenmarkt ver huurd aan modeketen Shoeby. Vol gens Van de Mortel mag Shoeby het pand voor een schappelijke anti- kraakprijs mag huren. ,,Ze mogen meer etages gebruiken dan alleen de begane grond. Ze hebben alle sleutels gekregen.'' Van de nog leegstaande Hudson's Bay-warenhuizen in Amstelveen, Amersfoort, Utrecht, Den Haag, Al- mere, Maastricht en Zwolle is het nog niet bekend of ze een nieuwe huurder krijgen. zaterdag 9 mei 2020 Hoe kom je van a naar b in coro- natijd? Liever niet met het ov denken veel mensen. De verkoop van snorfietsen en speedpede- lecs (snelle e-bikes) schiet om hoog. Ton Voermans Bunnik Door het mooie weer willen veel fietsers op pad met een e-bike, die ook geldt als goed alternatief voor het openbaar vervoer. foto rob voss 4244 In april werden 4244 nieuwe snorfietsen verkocht, 1000 meer dan in dezelfde maand een jaar geleden. In het pand van Hudson's Bay in Lei den zit tot het eind van het jaar een ves tiging van Action. FOTO'S PETER FRANKEN -Gijs Bessem van winkelmakelaar KroesePaternotte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17