Opluchting: huishoudelijke hulp weer overal aan huis in Terneuzen Kunstmestfabrikant staat niet te trappelen om komst winkels Veel mensen zoeken mee naar plek Deuzonschole Vergeten boodschappen halen bij de benzinepomp 7 THE HEART PIMPERS VRIJWILLIGERSWERK Wilma Valk Cadzand ,,De eerste gesprekken vonden plaats in augustus vorig jaar", ver telt Astrid van der Ven, een van de initiatiefnemers. ,,Nu we gestart zijn, in coronatijd, lijkt onze doel stelling nog beter te matchen. We zien dit een beetje als het begin van een betere wereld. Echt goede dingen doen vanuit ons hart. We hebben de beschikking over vier entwintig vrijwilligers. Mannen en vrouwen in alle leeftijden. Naast tuinonderhoud bieden we huishoudelijke en technische klusjes aan. Maar ook bij het schrijven van een brief, afspraken in het ziekenhuis of voor bood schappen, tot en met het verwis selen van een batterij in een hor- We zien dit een beetje als het begin van een betere wereld loge, wij doen het graag en hebben de kennis in huis. Maar voor een praatje en een bakje koffie zijn we ook beschikbaar." Voor het klussen vraagt de stichting een kleine vrijwillige, fi nanciële bijdrage: ,,Mocht dit fi nancieel niet mogelijk zijn, doen wij het werk toch." Lijst van projecten De opbrengst gaat in de kas van de stichting. Daarmee wordt weer iets goeds gedaan voor Cadzand: ,,We hebben al een lijst van pro jecten. Zo willen we in de winter maanden een extra winkelmiddag organiseren en de mooie bloem bakken aan de lantarenpalen in het dorp vergen veel geld. Dat heeft de Dorpsraad niet. Volgend jaar willen we vierentwintig Poolse kinderen met begeleiders voor een vakantie naar hier halen." Astrid en haar bestuur hebben ge noeg wensen. Nu nog de nodige euro's. Voorlopig beperkt de stich ting zich met haar klussen vanuit het hart tot Cadzand Dorp en Bad. Zo'n twintig procent van de klan ten kreeg al wel weer schoonmaak- hulp. Uit een belronde van wel- zijnsinstelling Aan-z, waaronder Zo-net valt, was begin april geble ken dat zij echt in de knel kwa- men. Met de deze week bekend ge maakte versoepeling van de coro namaatregelen kan Zo-net ook de activiteiten uitbreiden, aldus direc teur André van der Windt van Aan- z. Geen belemmeringen Klanten mogen altijd nog zelf kie zen of ze weer de hulp over de vloer willen hebben. Er zijn volgens Van der Windt geen belemmeringen. ,,Het is mogelijk in huis anderhalve meter afstand te houden." Om het contact te beperken is wel een grens gesteld aan het aantal uren hulp: twee per week. Van der Windt: ,,Dat is de erkende norm voor een schoon huis." Ondertussen is Aan-z bezig met een reorganisatie van Zo-net. Tot i januari kon iedereen in Terneuzen een beroep doen op hulp via Zo net. Om de kosten te beperken heeft de gemeenteraad besloten dat er voortaan een beoordelingsge sprek nodig is, ook met 'oude' klan ten. Die beginnen in principe i juni. 'Elk nadeel heeft z'n voordeel', stelde voetballer-filosoof Johan Cruijff ooit. Zo is het ook met het stoppen van de hulp in maart. Van der Windt: ,,We kennen onze klanten nu beter, vooral de schrijnende gevallen. Bij de beoor delingsgesprekken kunnen we daar rekening mee houden. Dat is winst." Voor Rosier gelden strenge veilig heidseisen. De komst van de su permarkten leidt tot 'een beperkte verhoging van het groepsrisico', heeft onderzoek al een paar jaar geleden uitgewezen, maar de nor men worden niet overschreden. Rosier-directeur Edwald Segers is toch zeer huiverig. ,,Stel dat wij willen uitbreiden, bijvoorbeeld met onze ammoniaktank, kan dat nog wel, als die winkels er staan?" Eind deze maand beslist de Ter- neuzense gemeenteraad over het plan voor verplaatsing van de winkels, waaraan ook woning- bouw op de oude winkellocaties is gekoppeld, onder meer ter ver vanging van te slopen huurwo ningen van Woongoed in de Sasse Witte Wijk. Van Terneuzen wordt een bijdrage van 500.000 euro verwacht. De raadscommis sie omgeving praat er woensdag voor het eerst over. Niet ingelicht Of Rosier officieel bezwaar zal maken, kan directeur Segers nog niet met zekerheid zeggen. Het kunstmestbedrijf vocht eerder met succes de nieuwbouw van ap partementen op het Sasse Kanaal eiland aan. Het lijkt niet te helpen dat Rosier van tevoren niet is ver teld dat er een akkoord is over het al sinds 2014 spelende project voor de verhuizing van de winkels. Se- gers was verrast. Wethouder Frank van Hulle laat weten dat te betreuren, maar, stelt hij, voor Sas van Gent is dit 'een belangrijke ontwikkeling'. ,,En Sas van Gent heeft met Rosier te leven, dat geldt andersom ook." HOOFDPLAAT West-Zeeuws Vlamingen zoeken massaal mee naar een alternatieve plek voor poppodium de Deuzonschole in Hoofdplaat. Het nieuws dat het oude schoolgebouw verkocht wordt, heeft veel mensen in be weging gebracht. De Deuzon- schole krijgt nog 6 tot 8 maanden de tijd om een ander onderko men te vinden. Vorige week kwam sneller dan verwacht het bericht dat de school waarin Ries de Vuyst en Miranda Dieleman anti-kraak wonen en werken, is verkocht. De gemeente wil nog niet zeg gen aan wie. Gelukkig voor het stel kan het in elk geval tot no vember blijven. Mogelijk langer, dat hangt af van de bestem mingsplanprocedure, weet De Vuyst. Hij hoopt dan ook de komende maanden nog enkele mooie con certen te houden in de culturele hotspot van Hoofdplaat. ,,Het schoolplein is 3000 vierkante meter. Daar kunnen we wel 30 mensen op kwijt." Feestje Een afscheidsfeestje komt er ho pelijk niet. Een transitiefeestje, noemt hij het liever zelf. De nieuwe stek mag ook buiten Hoofdplaat liggen, maar de combi wonen en werken staat vast. ,,Ik moet vanaf het podium mijn bed in kunnen rollen." BIERVLIET De vurige wens van veel Biervlietenaren om weer boodschappen te doen in het eigen dorp komt een stapje dichterbij. Voor een vergeten boodschap kunnen de inwo ners sinds kort terecht bij het Texaco-tankstation. Spar Mar tens uit Sluiskil levert de le vensmiddelen aan De Pooter, eigenaar van het benzinesta tion. Volgens Jaak Martens van Spar is de pompshop geen op maat naar een eigen vestiging in Biervliet. Hij heeft althans geen plannen. Hij levert vooral houdbare spullen - in totaal zo'n 200 artikelen. ,,Wij be- zorgden op vrijdagen al in Biervliet, maar De Pooter had ruimte over in hun shop. De keuze is niet groot, maar het is mooi dat ze hiermee de men sen willen bedienen." Martens zegt een jaar of vijf geleden nog bekeken te hebben of hij een supermarkt in het dorp kon openen, maar hij heeft die sprong toen niet gewaagd. Hij denkt dat het 'heel moeilijk' wordt om een goede boterham in zo'n klein dorp te verdie nen. Hij zegt niet benaderd te zijn voor het bouwplan voor een supermarkt en apparte menten in het dorp. zaterdag 9 mei 2020 VL Snoeiwerk vanuit het hart in Cadzand De eerste klus van de nieuwe Stichting The Heart Pimpers zit erop. Een aantal coniferen in de tuin van een pand in de Maria- straat in Cadzand-Dorp zijn ge snoeid - Astrid van der Ven, mede initiatiefnemer De ruim achthonderd Terneuze- naren die via de voorziening Zo net huishoudelijke hulp krijgen, kunnen opgelucht ademhalen. De dienstverlening wordt vanaf volgende week goeddeels her vat, nadat die in de week van 16 maart vanwege de uitbraak van het coronavirus was gestopt. Harmen van der Werf Terneuzen De verplaatsing van de super markten Albert Heijn en Lidl uit het centrum van Sas van Gent naar bedrijventerrein Sasse Poort is nog geen gelopen race. Kunstmestfabriek Rosier staat niet te trappelen om de winkels als nieuwe buren te krijgen. Harmen van der Werf Sas van Gent Een vrijwilliger begint aan de eerste klus van Stichting The Heart Pimpers in Cadzand. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131