CORONAVIRUS Meer 50-plus met corona in het ziekenhuis 12 NIEUWS koopjedeal.nl) v.a. slechts: 299 Bestel snel op www.koopjedeal.nl (OP=OP zaterdag 9 mei 2020 Het jongere deel van de samen leving krijgt de komende tijd meer en meer vrijheden, maar de vraag is of het die al niet nam. Het is juist deze groep die in toenemende mate de zieken huisbedden bezet houdt. Sander van Mersbergen Utrecht In april was bijna 55 procent van de coronapatiënten een 70-minner. In maart was dat nog maar 45 procent. Dat blijkt uit een analyse van cijfers uit de dagelijkse rapporten van het RIVM, waarin veel details zijn te rug te vinden over de bijna 11.000 coronapatiënten die in maart en april in het ziekenhuis terechtkwa men. Vooral het aantal opnames van mensen tussen 50 en 65 jaar oud steeg relatief hard: ruim 30 pro cent van de patiënten kwam in april uit die leeftijdsgroep. In maart was dat nog maar 24 procent. De cijfers over de ziekenhuisop names geven volgens experts een betrouwbaar en volledig beeld van de actuele situatie rondom het vi rus. Dit in tegenstelling tot de cij fers over het aantal besmettingen (dat te laag is omdat lang niet alle verdachte gevallen worden getest) en over het aantal overlijdens (dat te laag is omdat veel dodelijke slachtoffers buiten het ziekenhuis niet worden getest en dus niet wor den meegeteld). Gedrag Maar waarom daalt het aantal ou dere patiënten in de ziekenhuizen? Een mogelijke oorzaak zit in het ge drag van de bevolking, oppert arts- microbioloog Jan Kluytmans van het Amphia ziekenhuis in Breda. ,,Misschien hebben jongeren meer interactie en is er daardoor meer verspreiding?'' Dat vraagteken M Vooral het aantal opnames van mensen tussen 50 en 65 jaar oud steeg vorige maand re latief hard. foto robin utrecht ter van der Voort, intensivist in Groningen. ,,Door de patiënt zelf, door verpleeghuisartsen. In het zie kenhuis zijn we in elk geval geen ander beleid gaan voeren.'' Meer dan voorheen is er nu ken nis over het ziektebeeld, stelt Hans Kuijsten, hoofd medische zorg op de intensive care in Tilburg. ,,We kennen nu ook de effecten van onze behandeling beter. Die is zwaarder dan vooraf ingeschat. Dit maakt dat de haalbaarheid voor be paalde mensen moeilijker ligt, en de lat dus hoger.'' Huisartsen spelen hierop in. Sinds eind maart is er een nieuwe leidraad om te bepalen of oudere patiënten nog wel naar het zieken huis moeten gaan. Daarin krijgen huisartsen onder meer het advies om de voor- en nadelen van een op name met de patiënt te bespreken. Daling Het aantal opnames vanwege co rona daalt overigens al ruim vijf weken, na een piek eind maart. Toen werden dagelijks ruim 500 mensen opgenomen, nu schom melt dat tussen de 50 en 100. Van de 594 patiënten onder de 70 die tot nu toe zijn overleden, hadden zeker 416 een onderliggende aandoening. plaatst Kluytmans niet voor niets, zegt hij er meteen bij. ,,Deze obser vatie heeft vele mogelijke oorza ken.'' Toch houden ouderen, van wie het merendeel zelfstandig woont, zich strikter aan de corona- regels dan jongeren, mogelijk uit angst voor de gevolgen van een be i Mogelijk kiezen ouderen er vaker voor om thuis het ziekbed te doorstaan smetting. Uit onderzoek van bu reau Newcom onder vijfduizend Nederlanders bleek recent dat van de 75-plussers 91 procent zich aan de regels houdt. In de leeftijdsgroep 16 tot 24 was dat 70 procent. Er is volgens specialisten nóg een reden voor het lagere aantal oude ren aan te wijzen. De verhalen van uit het ziekenhuis leiden er moge lijk toe dat senioren ervoor kiezen hun ziekbed thuis te doorstaan. ,,Ik kan me voorstellen dat er veel ge richter wordt gekozen, nu we meer zicht hebben op Covid-19'', zegt Pe- d Veilig achteraf betalen met flPberPoy" VISA p°st Mobiele Airconditioner 4 instelbare functies: smart, koelen (airco), ontvochtigen en ventileren yf Inclusief smart modus die automatisch koelt of ventileert, afhankelijk van de kamertemperatuur Zorgt voor een aangename en gezonde leefomgeving! Adviesprijs €699^0 Bespaar nu €400 GO ,OUTCH v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12