'We hebben van half 10 tot half 5 gepraat' 'Wat beschouwt u als de gelukkigste momenten van uw leven?' Vraag naar geluk en verlies Tot slot Wat zijn de favoriete verhalen en anekdotes in onze familie? Hebben wij tradities? Waarover mocht nooit gesproken worden in de familie? Zijn er geheimen? Heeft dat geheim invloed op u gehad? Zijn er (verdrietige) gebeurtenissen uit uw verleden die u niet kunt loslaten? Hoe ging u daarmee om? Wie (of wat) bent u verloren onderweg? Wat ziet u als de belangrijkste, meest ingrijpende verliezen in uw leven? Heeft u weleens om hulp moeten vragen? Welke momenten beschouwt u als de gelukkigste? En tijdens welke gebeurtenis sen was u gelukkig? Wat geeft u hoop voor de toekomst? Wat geeft u zorg? Hebt u het contact met de kleinkinde ren dat u graag wilt? Zo niet, waar komt dat door? Welke levenslessen wilt u uw kleinkin deren vertellen? Wie bent u dankbaar? Op welke eigenschap van uzelf bent u trots? En waarom? Voor wie of wat bent u bang? Wat zou u anders hebben gedaan als u de tijd kon terugdraaien? Hoe wilt u worden herinnerd? Wie zou u graag (nog) eens ontmoeten? 24 ,,Ik heb mijn ouders nooit uitvoerig be vraagd over hun leven. Zij zijn er de mensen niet naar er uit zichzelf over te vertellen. Mijn moe der is een rustige vrouw; mijn vader praat meer. Hij is altijd boer geweest Lucia Doorn (51) uit Bedum inter viewt haar moeder (86) - en daarna haar vader (86). en is nog steeds druk met zijn scha pen en kippen. Over vroeger, over ge voelens, werd niet gesproken. Ze vonden mijn idee direct goed, dus ik heb al met mijn moeder aan de keukentafel geze ten. Pa wilde aan schuiven, maar ik heb gezegd dat ik hem er niet bij kon gebruiken. Hij ver trok naar de schuur om een kippenhok te maken. Mijn moeder had antwoord op elke vraag. Of ze als kind weleens op vakantie ging? Nooit! Ze ging op de fiets naar opa en oma in Friesland, uit logeren. Vissen met opa. Totdat ze zo'n grote vis ving dat ze het uitgilde. Zo heb ik meer verhalen gehoord die ik niet kende. Over haar vader die na de oorlog thuis kwam met tbc. Hij had putten moeten graven. Ik weet nu dat mijn moeder met plezier terug denkt aan haar jeugdvriendinnen. En dat ze na de huishoudschool bij mensen in de huis houding werkte. Alles wat ze zei, heb ik opgeschreven. Dat mijn ouders elkaar zeventig jaar geleden hebben leren kennen op de ijsbaan - dat wist ik bijvoorbeeld al niet. Mijn moeder was zestien, ze kon niet schaatsen. Mijn vader wel, hij heeft het haar geleerd. Ik heb niet durven vra gen of ze al eerder een vriendje had gehad. Misschien volgende keer, want we gaan nog een aantal gesprekken voeren. We zijn bijna een dag in gesprek gebleven, van half 10 tot half 5. Mijn moeder zat flink op haar praatstoel. Ik zag aan haar dat ze het leuk vond.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104