'Ik kijk uit naar de rest van mijn moeders verhaal' Vraag naar geboorte en jeugdjaren Vraag naar gezondheid en welzijn Vraag naar school, opleiding, werk en vrije tijd A 22 i Waar bent u geboren? En wanneer? Onder welke omstandigheden was dat? Wie was erbij? Was vader in de buurt? Was het een makkelijke of moeilijke bevalling? Waren er complicaties? Waar woonde u als kind? In welk huis? In welke buurt? Was het een goede buurt of niet? In welk dorp of welke stad? Bent u vaak verhuisd? Hoe vaak? En waarom? Hoe vond u dat? In welke volgorde zijn uw broers en zussen geboren? En wat is er van hen geworden? Had u dat verwacht? Met welke broer of zus speelde u het vaakst? En met wie buiten het gezin? Welk spel speelde u graag als kind? En wat was uw lievelingsverhaal? En boek? Wat vond u als kind fijn om met het gezin te doen? Deden jullie dat vaak? Gingen jullie op vakantie? Waar naar toe? Hadden jullie een familiemotto? En zo ja, wat was dat? Wat wilde u als kind graag worden? Heeft u in uw jeugd bepaalde ziektes gehad? Zo ja, welke? Heeft dat uw leven beïnvloed? Zijn er familieleden in de afgelopen twee, drie generaties aan dezelfde doods oorzaak overleden? Denkt u daarover na? Heeft u gezondheidsklachten waarover u zich zorgen maakt? Zo ja, wat doet dat met u? Weet u of zulke klachten ook bij andere familieleden voorkomen? Hoeveel jaren bent u naar school geweest? Welke scholen waren dat? Hadden uw ouders verwachtingen op dit punt? Hoe heeft u die verwachtingen ervaren? Had u bijzondere talenten? En had u misschien ook handicaps of minpunten waarvan u last had? Heeft u trainingen of opleidingen buiten school om genoten? In bijvoor beeld muziek, kunst of sport? Wat verwachtte(n) uw ouder(s) van de jongens in het gezin? En van de meisjes? Heeft u zelf uw beroep gekozen? Welke banen heeft u gehad? Wat maakte dat u daar terechtkwam? Waar bent u trots op? Hoe bracht u uw vrije tijd het liefst door? Had u hobby's? Ging u uit? Kon u in die tijd op vakantie? En met wie ging u dan? Wanneer bent u uit huis gegaan? Hoe verliep dat? ,,De relatie met mijn moeder is goed, maar ik zou graag veel meer van haar willen weten. Toen ik voorstelde af te spreken om vragen te stellen, stemde ze meteen in. We hebben tot Eric Tabak (54) uit Castricum interviewt zijn moeder (81). nu toe drie gesprek ken gevoerd, aan de eettafel en op de bank. Ik vond het prachtige avonden. Mijn moeder ant woordt uitgebreid, ze weet nog veel. Ik zag gaandeweg een sprankeling in haar ogen komen. Ik heb haar in geen tijden zo gezien en gespro ken. Dat komt mis- schien ook omdat ik nu zelf aandachti ger luister. Ze vertelde me bijvoorbeeld dat ze in haar jeugd een fanatieke handbal ster was. Ze kon hard lopen en heeft als rechtsbinnen veel gescoord. Ze maakte zelfs deel uit van een Twents regioteam. Dat heb ik nooit geweten, net zo min als dat ze een breisteek heeft bedacht voor een fantasie patroon. Tijdens ons gesprek haalde ze een folder uit haar handtas met daarop die steek! Dat vond ik mooi. Haar jongere broer was haar model: hij showde haar truien. Het voelt alsof de band met mijn moe der door die ge sprekken versterkt. Ik denk dat zij dat ook vindt. Je komt dichter bij elkaar te staan. En dan zijn we nog maar tot het vijfde thema geko men en heeft ze nog niet eens over haar scheiding kunnen vertellen. Ik kijk uit naar de rest van haar verhaal.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 102