II Planten krijgen een tweede leven in Ruiltuun Dorp niet blij met plan Residence Noordstaete 7 dorpsraad en ondernemersver eniging van Burgh-Haamstede vinden het huidige plan voor Re sidence Noordstaete in de Noord straat verre van af en niet passen in het dorpsbeeld. ,,De ontwikke ling moet mee in de nieuwe dorpsvisie." In het 'Gat van Goudzwaard' moeten 17 hotelappartementen komen. De appartementen, met zinken daken en statige uitstra ling, worden verdeeld over twee verdiepingen. Op de begane grond staan twee commerciële ruimten ingetekend. OVBH is 'zeker niet' tegen de ontwikkeling. Eerder blij met on dernemers die initiatief nemen om deze belangrijke locatie te vullen. ,,Maar het plan wijkt in beeld en omvang af van de histo rische dorpsbebouwing, het be stemmingsplan en alle toekomst visies", aldus voorzitter Nadja Bom. In bouwtekeningen ziet de OVBH weinig ruimte voor com merciële activiteiten aan de straatkant. Dat zou moeten, wil de Noordstraat levendig blijven. Niet authentiek Ook de dorpsraad acht het hui dige plan niet geschikt. ,,Op geen enkele wijze is er over het plan overleg geweest met onze pro jectgroep", meldt voorzitter Kees Veerhoek. Ook de welstands commissie is niet vol lof. De Noordstraat kent vooral daken met rode of grijze dakpannen. „Zinken panelen zijn zeer afwij kend en niet authentiek. Wij krij gen ook signalen van inwoners die kleine woningen voor starters en alleenstaanden op deze locatie wenselijk vinden", aldus de dorpsraad. Ontwikkelaar Boogert was ver rast over de zienswijzen. „Omdat het toch een vernieuwend en vooruitstrevend plan is, al wat langer bekend", aldus een woord voerster. ,,Een plan met de juiste intenties voor de omgeving. We gaan opnieuw om tafel met dorpsraad en OVBH." RICKY SLUIJS ELEKTRISCHE STEP Weggebruikers op Schouwen kijken soms raar op. Wat gaat daar? Wat rijdt er zo langzaam voor me? Dat is dan een elektrische step die Ricky Sluijs uit Burgh- Haamstede als enige fietsenmaker op het eiland aanbiedt. Handig nu het openbaar vervoer niet altijd een optie is. Door het blauwe kenteken mag de Veeley, de eerste elektrische step met Eu ropese goedkeuring, ge bruikt worden op de openbare weg. De step moet aan de eisen van een snorfiets voldoen en mag maximaal 25 kilometer per uur rij den. Fietsenmaker Ricky Sluijs houdt de ontwikkelingen in zijn branche nauwgezet in de gaten. ,,Het straatbeeld en met name de mobi liteit verandert in hoog tempo. Nieuwe ontwikkelingen in de auto-industrie, maar zeker ook in de 'tweewielermobiliteit' zijn in het laatste decennium duidelijk zichtbaar. Kijk naar de opkomst van de elektrische auto. De twee- wielerindustrie innoveert in rap tempo. Naast een keur aan elektri sche fietsen doen elektrische step- jes hun intrede." De Veeley uit 2018 is zo'n step. Je hebt een geldig rijbewijs nodig om hem te mogen besturen. Ster ker nog: het is aan te raden eerst te trainen met het besturen. Op de krachtig ingebouwde accu kun je ongeveer 35 kilometer rijden. Moeten de banden wel op de juiste spanning staan en je geen krach tige tegenwind hebben, zoals die op Schouwen-Duiveland altijd wel staat. De testen op de Veeley zijn uitgevoerd met een persoon van circa 70 kilo en met een snelheid van ongeveer 18 kilometer per uur. Slechts één persoon tegelijkertijd mag erop rijden. Het maximale ge wicht wat de step kan dragen, is 120 kilogram. Regen? Geen paniek. De treeplank is voorzien van een speciale coating die zorgt dat de plank niet glad wordt. ,,Vorig jaar kwam het merk op mijn pad", aldus Sluijs. Met zijn fysieke fietsenreparatiewinkel zit hij inmiddels in Ouddorp. Doel was in eerste instantie om een voertuig met een hoge fun-factor aan te kunnen bieden. ,,In deze tijd van het coronavirus en de an- derhalve-meterregel is het meer dan een fun-factor. Het is nu ook een alternatief vervoersmiddel, omdat het openbaar vervoer ver andert. Bovendien vervoer per Veeley goed voor het milieu. De step is volledig inklapbaar en mak kelijk mee te nemen in de koffer bak of in de trein." In deze tijd van het coronavirus is de step meer dan een fun- factor Sluijs vindt dat de step ideaal is voor forenzen. ,,En voor de toerist om even een boodschap te doen in het dorp. Of om een rondje op te toeren." Hij ziet genoeg leuke rou- tes voor zich. Met een actieradius van circa 35 kilometer is er een leuke ronde mee te maken over de Kop van Schouwen of de Kop van Goeree. Over de Brouwersdam van Renesse naar Ouddorp en dan weer terug zoeven, bijvoorbeeld. Of heerlijk door het bos en langs de terrasjes. ,,Een leuke route is bijvoorbeeld: start in Burgh-Haamstede cen trum. Door de boswachterij naar Westenschouwen, langs het water naar Burghsluis en de Schelphoek, dan naar Renesse en weer terug naar Burgh-Haamstede. Op deze route zie je alles waar Schouwen om bekendstaat. De leuke dorpjes, bos, strand en de polder." De step is gebouwd voor de openbare weg. Bospaden zijn geen probleem, maar zijn een aanslag op de actieradius. Een zachte on dergrond betekent een hoge weer stand en dus batterijcapaciteit. In de Ruiltüün kunnen mensen hun planten, struiken, kruiden of groenten kwijt, maar ook nieuwe soorten meenemen. Hij grenst aan de achterkant van de tuin van Peter de Ruijter. ,,Ik was met mijn vrouw Arja in 2018 de tuin aan het doen en vond het zonde om planten zomaar weg te gooien. 'Dat kan anders', dachten we. We keken naar het met bramen overwoekerd stuk grond. Ik heb daar toen de grond vrijgemaakt voor planten en struiken. Af en toe komen de bramenstruiken nog op. Dan pak ik weer de bosmaaier", al dus De Ruijter. Hij heeft een Facebookgroep met ongeveer vijftig volgers. Mensen die planten ruilen komen niet al leen uit Scharendijke, ook van daar buiten. ,,Mooi om te zien. Bij de nieuw geplante plantjes staan bordjes met de namen. In onze groep plaats ik dan een link naar verdere uitleg van de betreffende plant." Zo staat de lathyrus odoratus in de tuin, ook wel pronkerwt of reukerwt genoemd. De coronaria, prikneus ook. Die bloeit met roze bloemen in de periode tussen juni en augustus. Een tijdje terug was de Japanse holpijp nieuw in de Ruil- tüün. Eind vorige week heeft De Ruij- ter de nieuwe Zaedkiste opgehan gen. Een houten kist onder het in formatiebord. Mensen kunnen er hun planten-, groenten- en bloe- menzaad in kwijt. Inmiddels ligt er pompoenzaad in. Sinds woensdag is er ook een 'Ruilviever', gegraven door Peter en zijn kleinzonen Vince en Ryan. „Mensen kunnen er hun vijverplanten in achterlaten of er nieuwe uit meenemen." vrijdag 8 mei 2020 BURGH-HAAMSTEDE De Vooral een bron van plezier Gerrit van Loon Burgh-Haamstede Ricky Sluijs op de elektrische step. ,,Het is ook een alternatief vervoersmiddel voor het openbaar ver voer." FOTO ERNESTA VERBURG -Ricky Sluijs, fietsenmaker Eigenlijk wilde Peter de Ruijter niet te veel ruchtbaarheid geven aan de Ruiltuun die hij in 2018 begon. Maar het strookje grond tussen de Dijkstraat en de Plat- teweg in Scharendijke is sinds kort aangevuld met een Zaed- kiste en een Ruilviever. Gerrit van Loon Scharendijke Peter de Ruijter met zijn klein zonen Ryan (m) en Vince Schrö- der (r) aan de slag in de Ruil- tuun. Links hangt de Zaedkiste. FOTOERNESTA VERBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41