L Uw persoonlijke keuken <r KV/V m De Zwarte Parel gaf glans keiler 7 Rennende koeien zie je zelden. Maar dat ze künnen galopperen, draven, bokken en zelfs stuiteren was gistermorgen te zien toen de kudde van kaasboerderij Schellach in Middelburg eindelijk de wei in mocht. Piet Tuasuun 1923-2020 KAASBOERDERIJ SCHELLACH KOEIEN DE WEI IN Het is al weken lente, dus de 'kaaskoeien' van Schellach hadden wel een maandje eer der hun winterstal ling kunnen verlaten, bevestigt Robbie Mesu. ,,Mijn moeder is op 9 april jarig. Dat is lang de datum geweest waarop we de stallen openden. Maar we doen het de laatste jaren anders. We maaien eerst dat eerste gras vol voedings stoffen, de eerste snede, om dat in te kuilen en te gebruiken als kwa litatief hoogstaand wintervoer. Door al een keer te hebben ge maaid, is het gras ook niet zo lang De mensen staan gewoonlijk dicht op elkaar en dat gaat in deze coronatijd natuurlijk niet en vochtig. De koeien hebben daardoor geen modderige poten en trappen het gras minder plat, waardoor ze het weiland beter be- grazen. Door ze na een week of vijf naar een ander perceel te brengen, krijgt het weiland de kans om weer te herstellen en kunnen we het nog eens maaien. De kwaliteit van dat gras is min der, maar uitstekend geschikt voor jong vee." De 82 melkkoeien van Schellach sprongen gistermorgen wel uitge laten rond, maar hebben de afgelo pen weken niet onrustig in de stal staan loeien, verzekert Robbie Mesu. ,,Ze stonden niet op scherp, waarschijnlijk doordat ze tegen woordig vanuit de stal naar buiten kunnen kijken. Maar je ziet dat veel koeien door het dolle heen zijn, terwijl een paar vooral oudere dieren op het gemakje rondkui- eren." Een aantal jongere koeien stoot tussen het springen en bokken i door af en toe met de koppen te gen elkaar. ,,Om de rangorde in de kudde te bepalen. De sterkste heeft de oudste rechten", meldt Marja Kwekkeboom, de tante van Robbie Mesu. Marja verwacht niet dat nummer 973 (Romy) haar rol als leidster van de kudde snel kwijtraakt. Maar nummers 1130 en 1044 (Margrèt en Lieve) zouden het weiland wel eens kunnen ge bruiken om hun positie in de rangorde te verstevigen, voorspelt Kwekkeboom. Het spektakel werd dit jaar slechts door een handvol toe schouwers gevolgd, omdat Schel lach geen ruchtbaarheid aan de eerste weidedag had gegeven. ,,De mensen staan gewoonlijk dicht op elkaar en dat gaat in deze corona- tijd natuurlijk niet. We hebben vaste volgers op het laatste mo ment laten weten dat de weide- gang op onze Facebookpagina via een livestream was te volgen. De beelden zijn op die pagina nog steeds te zien, natuurlijk." Om de klanten alvast lekker te maken voor nieuwe graskaas en grasboter houdt Schellach een speciale actie. Mensen kunnen een certificaat aanschaffen waarmee vanaf donderdag 11 juni een stuk graskaas en een kaasbol naar keuze kan worden opgehaald in de win kel. Alles over de actie en de wel stand van de koeien is te vinden op schellach.nl. De ouderdom leek geen vat te krijgen op Piet Tuasuun. De Molukse gemeenschap en de Zeeuwse badmintonsport konden immer op hem bouwen en verliezen in hem een steun en toeverlaat. Oom Piet is 97 jaar geworden. Piet Tuasuun kwam als 28-ja- rige KNIL-militair in 1951 in Vlissingen aan. Geen Molukker woonde langer in de Molukse wijk van Oost-Souburg. Geen vrijwilliger van de Molukse wel- zijnsstichting Mae Uku was ou der dan oom Piet. Topfit bleef hij tot op hoge leeftijd. Als 95-ja- rige speelde hij nog fanatiek badminton. Die sport heeft in Zeeland veel aan hem te danken. Tuasuun richtte in 1967 de club Astroïden op, was lang de oud ste Zeeuwse competitiespeler en gaf tot op zijn 85ste nog trai ningen. Nadat hij stopte als bad- mintontrainer, werd oom Piet vrijwilliger bij Mae Uku, de Mo lukse welzijnsstichting in zijn Souburgse wijk. ,,Ik doe dit voor mijn eigen bangsa, mijn eigen volk. Hier in Mae Uku kunnen we allemaal bij elkaar zijn en dat is heel waardevol", zei hij. Als eerbetoon voor zijn inzet werd een badmintonprijs naar hem vernoemd: de Oom Piet Tuasuun-bokaal. De Molukse gemeenschap en de Zeeuwse badmintonners noemden hem de Zwarte Parel. Voor hen was hij een waardevol sieraad. De glans die oom Piet gaf, straalt blijvend op hen af. BOEK IK BEN VLISSINGEN By SSK Keukenstudio vrijdag 8 mei 2020 WA Bokken voor de rangorde René Hoonhorst Middelburg - Marja Kwekkeboom, Schellach 1»: umÈm miutmi 4BéCIS *f De koeien van Schellach staan klaar om voor het eerst dit jaar de wei in te gaan. Er is maar weinig pu bliek, de boerderij heeft er geen ruchtbaarheid aan gegeven. fotos dirkjan gjeltema De rangorde wordt bepaald. Maurits Sep VLISSINGEN Het eerste exemplaar van de geboekstaafde column Ik ben Vlissingen gaf auteur Helge Prinsen gisteren aan Annie ter Meulen (rechts). In juli hoopt ze 97 te worden en daarmee is ze de oudste in het boek en de langst levende oud-winkelier van Vlissingen. Met zoon Peter (links) vormt ze het enige moeder-zoon-duo in het boek. foto ruben oreel Unieke eigen service Uitstekende garantie Eigen montageafdeling S Fotorealistisch ontwerp Alles in één hand! UitsLuitend topkwaliteit Nederlands fabricaat S Persoonlijk advies S Korte Lijnen KEUKENSTUDIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL SSK Keukenstudio Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' 0113 - 33 00 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31