CORONAVIRUS Pompeo haalt uit naar China om corona-aanpak Italiaans biotechbedrijf denkt coronavaccin ontwikkeld te hebben 8 NIEUWS Bestel een proefpakket Lekkere gezonde maaltijden aan huis Cn\\\\WWxW\V UITGEKOOKT nl UITGEKOOKT.nl Bestel via S Uitgekookt.nl of tï 085-0406065 WASHINGTON China had de dood kunnen voorkomen van honderdduizenden mensen die overleden tijdens de coronacri sis. Dat zei de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo, die de Chinese autoritei ten verweet nog steeds informatie achter te houden. Hij pleitte voor een rol voor Taiwan binnen de We reldgezondheidsorganisatie WHO. Pompeo zei op een persconferen tie dat China klokkenluiders de mond snoerde toen het virus de kop opstak. Ook zouden monsters van het virus zijn vernietigd. Die Chinese aanpak had volgens hem grote gevolgen voor de rest van de wereld. ,,China had de dood van honderdduizenden mensen we reldwijd kunnen voorkomen. China had de wereld een economi sche malaise kunnen besparen. Ze hadden een keus.'' Het is niet de eerste keer dat de minister met dergelijke kritiek komt. De coronacrisis heeft de rela tie tussen de Verenigde Staten en China verder onder druk gezet. De Amerikaanse regering, die zelf on der vuur ligt vanwege haar corona- beleid, zegt dat Peking heeft gepro beerd de gezondheidscrisis geheim te houden. Daardoor kon het virus om zich heen grijpen. China spreekt de kritiek tegen en zegt wel transparant te zijn geweest. Minister Pompeo zei dat 'be trouwbare partners' nodig zijn tij dens dergelijke crises. ,,Ik roep alle landen op, waaronder die in Eu ropa, om hun steun uit te spreken voor de deelname van Taiwan als waarnemer aan de Algemene Vergadering van de WHO'', stelde Pompeo. Hij vroeg topman Tedros van de Wereldgezondheidsorgani satie om Taiwan uit te nodigen voor de volgende bijeenkomst van dat orgaan. Het verzoek van Pompeo valt naar verwachting slecht in Peking. Dat ziet Taiwan als een afvallige provincie. Dagvers bereid door onze chefs Gratis gekoeld thuis bezorgd! Economen van zowel de Europese Commissie als van de grote Ameri kaanse zakenbanken voorspellen een krachtig economisch herstel voor vol gend jaar. Na dit rampjaar, waarin de uitbraak van het coronavirus de econo mie lamlegde, voorspelt de Commissie voor 2021 een groei van 6,3 procent in Europa. Ook volgens de zakenbanken Morgan Stanley en Goldman Sachs lijkt de wereldeconomie de bodem te hebben bereikt en kan een begin wor den gemaakt met herstel. Deze voorspellingen brengen voor 2021 licht in de duisternis, maar de prognoses laten zien dat de schade van dit jaar niet meteen zal zijn wegge poetst. Tegenover de voorspelde groei van 6,3 procent in de eurozone staat een voor dit jaar verwachte record- krimp van 7,7 procent. Het gaat hierbij om gemiddelden, berekend over ne gentien landen. Als wordt gelet op de afzonderlijke cijfers, ligt voor Nederland een ver wachte krimp van 6,8 procent in het vooruitzicht. Dat is 0,3 procent slechter dan Duitsland, maar stukken beter dan bijvoorbeeld Italië, Spanje en Frank rijk. Die krijgen de zwaarste klappen met respectievelijk 9,5 procent, 9,4 pro cent en 8,2 procent. De zuidelijke eco nomieën stellen daar wel een veel be ter herstel in 2021 tegenover dan in Ne derland: 7 procent groei om 5 procent. Volgens de Europese Commissie veroorzaakt de coronacrisis 'een reces sie met historische proporties'. ,,Alle EU-landen zijn getroffen en zullen er naar verwachting mee te maken krij gen'', aldus vicevoorzitter Valdis Dom- brovskis. De Commissie spreekt bo vendien van 'een onzeker herstel' en 'blijvende littekens' voor de eurozone en de interne markt. Ook de sociaal- economische gevolgen zijn enorm, met een volgend jaar nauwelijks da lend werkloosheidspercentage van 8,6. Als er nieuwe lockdowns dreigen, val len de cijfers nog veel slechter uit. Veerkracht Volgens Dombrovskis zal de onmid dellijke neerslag van deze coronacrisis veel heviger zijn voor de wereldwijde economie dan de financiële crisis. De diepte van de impact zal afhangen van 'de ontwikkeling van de pandemie, ons vermogen om op veilige wijze de economische activiteiten weer op te starten en daarna op te veren', aldus Dombrovskis. Hoe groot die veer kracht van de eurolanden is, wordt weer bepaald door hun economische Angelo van Schaijk Rome Al in april kondigde het bedrijf aan een vaccin te hebben dat mogelijk het coronavirus kon blokkeren. Uit tests in het in virologie gespeciali seerde Spallanzani ziekenhuis in Rome zou nu inderdaad blijken dat het vaccin in staat is een im muniteitsreactie op te wekken dat het virus kan stoppen. ,,De door ons vaccin opgewekte antilicha men in muizen werken'', zegt di recteur Luigi Aurisicchio van Takis enthousiast. ,,We verwachten dat het ook bij mensen gaat werken.'' Volgens het bedrijf zouden de eerste tests op mensen al deze zo mer kunnen beginnen. Het vaccin is gebaseerd op de be strijding van het 'spike-eiwit', het 'wapen' dat het coronavirus ge bruikt om de menselijke cel bin nen te dringen. Een deel van het dna van dit eiwit is verwerkt in het vaccin en wordt ingezet om zich zelf te bestrijden. De experts van het Spallanzani- ziekenhuis temperen het enthou siasme. 'De resultaten van deze tests, die op dit moment nog wor den bestudeerd, geven aan dat het mogelijk is een immuniteitsreac tie te zien in de gevaccineerde die ren', schrijft het ziekenhuis in een reactie. Het ziekenhuis heeft de ef fecten van het vaccin geanalyseerd. Niet alleen het aantal antilicha men in de muizen bleek hoog, maar ze zouden ook het virus aan vallen en stoppen. 'Maar het is nog te vroeg om te concluderen dat dit een potentieel effectief vaccin is'. donderdag 7 mei 2020 GO Mike Pompeo: Taiwan als waarnemer bij WHO. foto ap Nog niet eerder kennis gemaakt met Uitgekookt? 4 kant klaar T maaltijden voor maar LEKKERE GEZONDE MAALTIJDEN AN HUIS Ij»" Flight departures Vertrekken I 10 08'JSWednesday, 12 April Flight departures j Vertrekken »J 8 Wednesday. 11 Apt Flight departures Vertrekken >8 38 Wednesday, 22 April Herstel komt, De Europese Commissie en Ameri kaanse zakenbanken voorspellen voor 2021 een krachtig economisch herstel, maar de groei poetst de krimp van nu niet weg. Ook in Ne derland, met 6,8 procent krimp in 2020 en een groei van 5 procent in 2021. Hans van Zon Brussel Volgens voorspel lingen krimpt de Nederlandse economie dit jaar met 6,8 procent. Dat is slechter dan Duitsland, maar beter dan Italië, Spanje en Frankrijk. Het Italiaanse biotechnische bedrijf Takis claimt een moge lijk vaccin gevonden te hebben tegen het coronavirus. Van de vijf kandidaat-vaccins die het bedrijf ontwikkelde, genereren er twee antilichamen die het virus blokkeren, blijkt uit tests met muizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8