CORONAVIRUS Hollandse Mark met zijn winkelwagentje in de rij II 5 veel stijgt, wordt dat aantal op i juli verruimd naar honderd man. Ook mogen kerken, crematoria en con grescentra dan weer honderd men sen ontvangen. Vakantieparken en campings, waar per i juli mogelijk de douches open mogen, krijgen een maximaal aantal gasten opge legd. Ondernemersclubs VNO- NCW en MKB Nederland zijn ver heugd dat er straks meer kan. ,,Het biedt ondernemers perspectief." 6. En dierentuinen of pretparken? Daar heeft het kabinet gisteren niets over gezegd, omdat die onder de bevoegdheid van de gemeenten vallen. Van het kabinet hoefden de parken ook niet te worden geslo ten. Als bijvoorbeeld de Efteling, Artis of Ouwehands Dierenpark een deugdelijk plan heeft waarmee de gemeente akkoord gaat, dan kunnen zij weer open. Sportscho len zijn in het spoorboekje van het kabinet pas als laatste aan de beurt, zij mogen mogelijk op i september open. Datzelfde geldt voor sauna's, seksclubs en kantines. 7. Kan ik weer bij mijn moeder of opa in het verpleeghuis op bezoek? Nee. Bezoek bij deze oudere en veelal kwetsbare groep blijft in elk geval de komende twee weken ver boden. Wel wordt er in 25 verpleeghuizen geëxperimenteerd met manieren waarop familiele den toch langs kunnen komen bij hun dierbaren. Zo wil minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) het 'noodzakelijke met het mense lijke verenigen'. 8. Wijken we erg af van andere landen? Nederland nam vergeleken met landen om ons heen iets minder snel maatregelen en ging in veel gevallen ook minder ver dan lan den als Spanje en Italië. Zo bleef in onze 'intelligente lockdown' hard lopen en een wandeling maken zónder supermarktbezoek ge woon mogelijk en bleven ook veel winkels open. Italië en Spanje gin gen veel verder 'op slot' en België houdt de grens nog tot 8 juni ge sloten. Maar zijn ook andere voor beelden: zo gingen in Zweden de scholen niet dicht en bleven de terrassen daar vol zitten. Ook qua mondkapjesbeleid wijkt ons land af: veel Europese landen raden hun burgers wel aan mondkapjes te dragen. Of stellen dat verplicht, zoals België, Duits land, Frankrijk, Italië en Spanje. Soms overal (buiten het eigen huis), soms alleen in winkels, soms alleen in het ov. Bij onze zui derburen zijn de mondmaskers binnenkort te koop in de super markt en in automaten op stati ons. Nederland is het best te ver gelijken met de Scandinavische landen. In geen van die landen zijn mondkapjes verplicht. Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE We zaten even met onze kop in de zon op de veranda. Rutte moest nog spreken. Maar wat hij ook zou zeggen: de dag kon toch niet meer stuk. Ergens anders in Nederland was na harde arbeid een kind geboren. En wat een schatje is het! Dat zijn de echt belangrijke dingen in het leven. Maar ik moest uiteindelijk toch gaan luisteren naar de premier, die ons ging voorspiegelen hoe we uit die intelligente lockdown kunnen komen. Net voor ik mijn kantoortje in verdween riep mijn thuispsycholoog me, helemaal in de sfeer van die memorabele dag, nog na: ,,Omarm 't nou eens, zie het niet alleen als een be dreiging.'' En dat besloot ik te doen. Dus ik kreeg het allemaal wel mee, hoor. Dat we nu pro beren hoe ver we kunnen gaan voor de ic's weer vol liggen. Dat we mondkapjes op moeten (zelf naaien, het patroon komt eraan). Dat de terrassen het plein op kun nen, de scholen weer snel gaan draaien, dat vakantie in eigen land het ding wordt. Je ziet hem bijna zitten in zijn appartement, bruine boterham, glaasje melk En ik kon wel bedenken dat er veel mitsen en maren zitten aan dat openzetten van de deuren, terug naar het land waaraan we gewend waren. Maar dat weet u inmiddels zelf ook wel. We merken kennelijk wel waar het schip strandt. Kijk, ik voel me niet bedreigd! Vooral luisterde ik dus naar Mark Rutte om hem te omarmen. Dat kostte me geen enkele moeite. Wat kan die grote man zich klein en toegankelijk maken. Hollandse Mark. Hoe hij tussen neus en lippen door vertelt dat hij ook maar 'met mijn winkel wagentje in de rij' van de supermarkt staat. Of dit: ,,Ik woon zelf ook niet zo groot.'' Waardoor je hem bijna ziet zitten in zijn appartement, een bruine boterham, een glaasje melk en een beetje Schubert op de achtergrond. En dan, als klap op de vuur pijl, even dat hart onder de riem van alle ouders in Nederland. Hoezo vinden de schoolbesturen dat kinderen maximaal 8 kilometer hoeven fietsen naar school. ,,Dat kan best wat meer: 15 kilometer. Dat is heel gezond hoor, fietsen.'' Op het laatst ging ik zelfs Hugo de Jonge even omarmen, die het eerst lekker Hol lands over 'de R in de maand' had en toen tot driemaal toe een spreekwoord de pers conferentie doorslingerde, dat volgens mij alleen bekend is in het Zeeuwse Bruinisse. ,,Je moet het vuurtje uittrappen voor het kan oplieren.'' Laten we ons daar maar aan vasthouden, mensen. Goed trappen! donderdag 7 mei 2020 GO De terrassen mogen op 1 juni weer open, maar moeten wel zo zijn in gericht dat er voldoende af stand is tussen klanten, zoals bij deze proef opstelling in Den Bosch. FOTO MARC BOLSIUS IT, Sandra Spaans uit Hellevoet- sluis is blij dat ze ein delijk weer naar de kapper kan. Haar kapsel deed haar denken aan de familie Stamper uit kinderboek Pluk van de Petteflet. In Gouda oefenen kapper Robert Verhulst en zijn personeel hoe ze veilig klanten gaan helpen als de zaak weer open mag. fotos anp Net als veel Nederlanders blijft redacteur Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risi cogroep. Verslag van dag 54.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5