CORONAVIRUS Eindelijk kan de schaar weer in dat uitgegroeide kapsel 4 Update VRAAG EN ANTWOORD VERSOEPELING Het kabinet ziet dat het de goede kant op gaat met de epidemie. Als dat zo blijft, wordt ons land de komende weken telkens een beetje meer normaal. Acht vragen over wat er is besloten en wat dat voor u betekent. Aantal besmettingen wereldwijd: 3.724.668 Aantal doden wereldwijd: 260.938 Aantal mensen genezen wereldwijd: 1.226.790 Aantal besmettingen in Nederland: 41.319 Aantal doden in Nederland: 5204 1. Wat bedoelt het kabinet met het nieuwe advies: blijf thuis met klachten? Voorheen was het devies: blijf thuis (tenzij u boodschappen doet), maar dat wordt per 11 mei versoepeld. Thuisblijven moet nu alleen als u verkouden bent, hoest of koorts hebt. Dat bete kent niet dat iedereen die nu vanuit huis werkt maandag weer naar kantoor moet. Nederlanders blijven nog maanden thuiswer ken, als dat kan, tot zeker 1 sep tember. Ook moeten drukke plekken worden vermeden. 2. Hoe reis ik straks veilig in het ov? Vanaf 1 juni gaat de NS weer vol gens de reguliere, pre-corona, dienstregeling rijden. Maar nog steeds is het ov bedoeld voor noodzakelijke reizen, liefst bui ten de spits. Wél moeten reizi gers vanaf die datum in de trein verplicht een mondkapje dragen, omdat 1,5 meter afstand houden niet altijd zal lukken. Daar had den vervoerders het kabinet ook om gevraagd. In de stations en op de perrons hoeft dat niet. NS ex perimenteert nu in treinen en op zes stations, waaronder Utrecht CS, met coronamaatregelen. Zo geldt op roltrappen vier treden afstand en op perrons vijf tegels. In diverse dubbeldekkers zijn plexiglazen schermen en stickers aangebracht. Per vierzitter mag er slechts één passagier plaatsne men. De capaciteit van die 'coro- natreinen' ligt straks op 40 pro cent, stelde premier Mark Rutte. 3. Moet ik dan zelf voor een mondkapje zorgen? En waar haal ik die vandaan? Ja, er worden géén mondkapjes uitgedeeld. Het kabinet gaat on line uitleggen hoe zo'n neus- mondmasker zelf gemaakt kan worden, maar kopen mag ook. Mits het niet om een medisch masker gaat; die zijn voorbehou den aan zorgpersoneel. De drager mag de voorkant van het masker niet aanraken, omdat daarop vi rusdeeltjes kunnen zitten. Na het afzetten geldt: weggooien of wassen. Eerder wilde het kabinet het gebruik van kapjes juist niet adviseren, bewijs voor het nut zou 'dun' zijn, maar nu is het op zetten nodig in het ov, omdat af stand houden daar lastig is. 4. Kan ik vanaf 1 juni weer uit eten? Gewoon zal het niet zijn, maar het k^n weer. Wel moet u van te voren je plekje in een restaurant reserveren, zodat er voor vol doende afstand tussen uw tafel tje en andere eters kan worden gezorgd. Ook mogen er maxi maal dertig mensen naar binnen en wordt hen vooraf gevraagd of ze geen gezondheidsklachten hebben. Kappers en nagelstylis ten moeten zo'n gesprek vooraf ook houden. De terrassen gaan op 1 juni eveneens weer open. Er wor den wel maatregelen genomen om te zorgen dat de tafeltjes ver ge noeg uit elkaar staan en dat men sen die een terrasje pakken ook onderling afstand kunnen hou den. Koninklijke Horeca Neder land (KHN) werkt aan een proto col daarvoor. Veel mensen snak ken na wekenlang voornamelijk thuisblijven weer naar een uitje - de lange rijen bij de Ikea lieten dat al zien. De drukte bij terrassen moeten de gemeenten in goede banen leiden. KHN is 'voorzichtig positief' over de versoepeling, maar vreest dat het dreigende fail lissementen niet kan afwenden. ,,Met de beperkingen van 1,5 meter kun je logischerwijs geen volwaar dige omzet draaien", zegt een woordvoerder. ,,Ondertussen lo pen de vaste kosten gewoon door." Niet elk horecabedrijf beschikt over een terras, dus terrasloze ca fés en restaurants hebben sowieso minder aan deze versoepeling. 5. Hoe gaan theaters, musea en vakantie parken het doen? De 1,5 metersamenleving moet ook daar worden gehandhaafd. Voor musea geldt dat er vooraf een kaartje moet worden gekocht, voor bioscopen en theaters dat er maxi maal dertig mensen welkom zijn - en dat is inclusief personeel. Als het aantal besmettingen niet te KAPPERS DE MEERN Kappersza ken mogen vanaf 11 mei weer open. Het voelt voor veel klanten als een be vrijding. Bijvoorbeeld voor Sandra Spaans uit Hellevoetsluis. Ze proestte het uit toen ze zichzelf in de spiegel zag. Ze moest denken aan de Stampertjes uit Pluk van de Petteflet, de familie met het rossige piekhaar. Ja, het wordt hoog tijd voor de kapper, liet ze via In- stagram weten. ,,Ik wilde het weer graag op één lengte laten groeien, dus drie maanden geleden ging de schaar erin. Maar nu is het zo lang dat er bijna geen houden meer aan is.'' Olof Schulte uit De Meern is sinds november niet meer bij de kapper geweest. Zijn haar is zo lang dat hij er knotjes, vlechtjes en zelfs een punkkapsel van kan ma ken. Toch is het niet de lengte die hem dwarszit. ,,Iedereen zegt dat dit me goed staat. Maar de kap per moet er nu wel hoog nodig een model in knip pen.'' Kappers nemen de no- dige maatregelen om vei lig te kunnen werken. Zo als werken op afspraak en meer dan ooit poetsen tussen de knipbeurten door. Veel ondernemers hebben de inkomsten hard nodig. Geluksonderzoeker Ad Bergsma snapt wel waarom veel Nederlan ders blij zijn als ze weer naar de kapper kunnen. Het besluit geeft perspec tief, zegt hij. ,,Ons leven staat op zijn kop en ieder een is blij met elke verbe tering die er komt, hoe klein ook.'' donderdag 7 mei 2020 GO Inwoners van België mogen vanaf zondag weer maximaal vier men sen thuis uitnodigen. Bij een volgende afspraak moeten het wel dezelfde mensen zijn. Afspreken op een terras of balkon heeft de voorkeur en fysieke af stand blijft noodzakelijk, aldus premier Wilmès. Alle winkels in Duitsland kunnen onder bepaalde voorwaarden weer open. Tot nu mochten alleen winkels met een vloerop pervlak tot 800 vierkante meter open. In winkels geldt wél een mondkap jesplicht. Letland, Litouwen en Estland stellen vanaf 15 mei hun grenzen open voor elkaars burgers. Dat creëert een Baltische 'reisbubbel' binnen de EU, zeiden de premiers. De Britse premier Boris Johnson is voor het eerst sinds zijn besmetting met het coronavirus in het par lement teruggekeerd. Hij kondigde aan zondag met details te komen over een voorzichtige versoepeling van de maatregelen. Het gezin van de Belgi sche prins Laurent is ge troffen door het virus. Ie mand raakte besmet en werd heel erg moe, maar is nu aan de betere hand. Dat vertelde de prins, de broer van de Belgische koning. Wie er ziek was, wil de prins niet kwijt. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws Stapje voor stapje op weg naar normaal David Bremmer en Hanneke Keultjes .-"TfW'.X Olaf Schulte uit De Meern wil zijn lange haar best houden, maar de kapper moet het wel in model knip pen. FOTO OLAF SCHULTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4