12 ZEELAND Hope schreef met haar blogs een boek vol na jarenlang seksueel misbruik en mishandeling. ,,Al heeft er maar één persoon steun aan dit boek, dan is mijn missie geslaagd." Wij hebben levenslang, ik heb levens lang. Gerechtigheid is een sprookje en sprookjes bestaan niet (Uit: Op reis, door H.O.P.E.) Hope wacht beneden bij de deur op me. Haar appartementje is boven. Ze is niet vei lig, dus mogen beken den haar adres niet weten. Geheimhouding geldt ook voor haar naam, en we spreken daarom af dat we haar Hope noemen. Onder die naam, maar dan geschre ven als H.O.P.E., is onlangs haar boek Op reis gepubliceerd. Het is een bun deling van de autobiografische blogs die ze de afgelopen jaren schreef over de hulpverlening, de behandelingen en de ernstige trauma's als gevolg van seksueel misbruik en mishande ling. Moeilijk te helpen Hope (30) is een van de vele slachtof fers die moeilijk te helpen zijn en voor wie zeer gespecialiseerde zorg nodig is. Ze draait al vanaf haar veer tiende mee in het hulpverleningscir cuit, maar heeft nog nooit traumabe handeling gehad. ,,Ik ben niet stabiel genoeg'', zegt ze. Nog steeds niet. Op haar veertiende deed ze haar eerste suïcidepoging. Er zouden er meer volgen. Depressies, automutilatie, drank, drugs, anorexia, PTSS: Hope heeft het allemaal meegemaakt. It's hard to talk about. My father abused me from my 5th to my 29th. I got preg nant on my 14th. From him. (Uit: Op reis) Het boek Op Reis geeft weer hoe moeilijk de weg is die Hope, en met haar vele andere kwetsbare en zwaar getraumatiseerde slachtoffers, moet afleggen in het hulpverleningscircuit. Af en toe is er ook - milde - kritiek. ,,Hulpverleners vragen niets, je moet er zelf mee komen", geeft ze als voor beeld. ,,Maar dat werkt niet in de praktijk. Sommige gebeurtenissen zijn zó erg dat je daar niet over kunt beginnen.'' Dat is de reden dat ze het seksueel misbruik door haar ouders in het Engels beschrijft. In de blogs stelt ze zich in toene mende mate kwetsbaar op. Makke lijk is het niet als het gaat over seksu- eel misbruik en mishandeling, door haar 'verwekkers', zoals ze hen noemt. Het woord 'ouders' gebruikt ze niet meer. ,,Ik heb geen ouders meer", zegt ze. Kindermishandeling Hope begon met het schrijven van blogs toen ze jaren geleden toetrad tot de cliëntenraad van Fier, het lan delijk expertisecentrum op het ge bied van 'geweld in afhankelijkheids relaties'. Bij Fier komen slachtoffers van kindermishandeling, mensen handel en seksueel geweld. De cliën ten zijn doorgaans ernstig getrauma tiseerd. Hier wordt bescherming en veiligheid geboden en vinden thera pieën plaats. De blogs die Hope voor de cliën- tenraad schreef, werden steeds per soonlijker van aard. ,,Het was mijn bedoeling om het begrijpelijk te ma ken, en een beetje luchtig te hou den", zegt Hope. Het uitbrengen van haar boek deed ze niet zozeer voor zichzelf. ,,Ik doe dit voor anderen. Al heeft er maar één persoon steun aan, dan is mijn missie geslaagd." Maar ook voor andere betrokkenen en hulpverleners kan het boek hel pend zijn, stelt ze. Slachtoffers van geweld en misbruik, zoals zij zelf, hebben complexe zorg nodig. Ze be schrijft de weg die ze aflegt als een rit in een bus, vol met monstertjes die haar regelmatig de berm in laten rij den. Of erger, het ravijn. Tijdens de twee jaar van haar verblijf bij Fier be- Het woord 'ouders' gebruik ik niet meer. Die heb ik niet landt ze regelmatig in dat 'ravijn'. Wat in de praktijk meestal bete kent dat ze tijdelijk in de crisisop vang komt: regelmatig komt de ka mer met groene gordijnen terug in het boek. Het was de bedoeling dat Hope ook in haar nieuwe woonplaats GGZ-hulp zou krijgen. ,,Dat ge beurt niet. Mijn casus is te com plex, ze kunnen me hier niet hel pen", zegt ze. ,,En ik ben te duur. Er zijn enorme wachtlijsten. Ik ben in mei vorig jaar hier geko men, en heb nog steeds geen psy chiater gezien." Het is een algemeen tekortschie ten voor mensen zoals zijzelf waar ze tegenaan loopt: jonge meiden met complexe PTSS en nog meer trauma's, die nauwelijks geholpen kunnen worden. Van instellingen als Fier zijn er te weinig, stelt ze. ,,Fier is een heel ander concept dan de standaard GGZ. Ze kijken daar naar wat je nodig hebt." Fier is een expertisecentrum, maar moet het hebben van fond sen, en bijvoorbeeld de Postcode loterij. Schandalig eigenlijk, vindt Hope. Banden verbroken Alle banden met haar hele familie zijn nu verbroken. Ze moest wel, om onvindbaar te blijven. Nadat Hope na twee jaar intern bij Fier haar veilige haven moest verlaten, woonde ze zelfstandig in de stad waar ze wat vrienden had en waar ze gestudeerd had. Strafrecht en criminologie. Ze is blijven steken in haar Mas ter. Een megaprestatie als je over denkt wat ze allemaal heeft mee gemaakt. Ze kwam uit een 'keurig gezin', vertelt ze,,En alles moest naar buiten toe zo normaal moge lijk lijken." De reden dat ze weg moest? ,,Het begon weer opnieuw." Haar 'verwekkers' waren er achter geko men waar ze woonde en stonden weer op de stoep. Ze zweeg er lang over, maar vertelde het uiteinde lijk aan haar hulpverleners. Toen is ze uit huis gehaald, nadat noodop vang was geregeld. ,,Mijn leven liep gevaar. Ik ben ook bedreigd", vertelt ze. Aangifte heeft ze nooit durven doen. ,,Dan moet je erover praten, tot in detail. En, wat is er voor bewijs?'' Overlevingsstand Alles kan zo weer van voren af aan beginnen, als ze weten waar ze woont. Dus, ja, nieuwe telefoon, een nieuw leven. Leven? Ze is slechts voor enkele vrienden be reikbaar. ,,Iedere dag is overleven. Nu merk ik pas hoe moe ik ben. Mijn hele leven sta ik al in de over- levingsstand." De letters H.O.P.E staan voor: Hold On, Pain Ends. Dit geldt voor ieder een die op dit moment geen licht aan het einde van de tunnel ziet. (Uit: Op reis) De echte naam is bij de redactie bekend. donderdag 7 mei 2020 ZV 'Het is een busrit vol monsters die me het ravijn in laten rijden' Annette Tromp 1 1 In het boek 'Op reis' beschrijft Hope haar er varingen met seksueel misbruik en mishande ling. FOTO KEES MARTENS/DCI MEDIA -Hope, slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44