Onderzoek: Schouwse gemeenteraad is te eigengereid 7 ONDERNEMERS RENESSE GROET AAN GASTEN THUIS Ze brengen geld in het laatje. Maar meer nog dan dat zorgen toeristen ervoor dat het in Renesse altijd borrelt en bruist. Dik negentig onder nemers uit het dorp brengen een indrukwekkende groet aan hun gasten. ,,Ze worden écht heel erg gemist." Door heel het dorp staan woensdagmiddag ho- recamensen, winkel personeel, hoteliers en andere ondernemers in witte shirts te zwaaien. Aan de voet van de kerk liggen spandoe ken van alle betrokken bedrijven in en rondom Renesse. De video die wordt opgenomen, is bedoeld voor al die mensen die rond deze tijd eigenlijk door de straten horen te struinen. ,,We doen dit om onze gasten te groeten. We zouden het liefst iedereen persoonlijk een an sichtkaart sturen, al is dat mis schien wat ouderwets. En het kan ook niet. Dus doen we het zo", zegt Anton Krijnse Locker van Ondernemend Renesse aan Zee. Sfeer Want oh, wat worden al die flane rende en rondsloffende, jonge en oude, Nederlandse en buiten landse gasten gemist. ,,Wat denk jij? Het is de sfeer die je mist. Heel veel mensen komen elk jaar terug. Dat zijn mensen van hier. Zo voelt dat. We zijn hier niet zo van de import en export." Nancy en Harm Baakman van kledingzaken Shop at Sea en Downtown hebben met spijkerbroeken een groot 'We Miss You' op straat gelegd. ,,De gasten brengen levendigheid en gezelligheid op het dorp. Dat mis sen we echt. Al die vaste klanten die we zo lang niet hebben gezien. De saamhorigheid is hier altijd groot", zegt Nancy. Lopen er op een beetje zomerse dag al gauw achthonderd tot dui zend mensen bij Shop at Sea bin- nen, nu komen er soms niet eens tien mensen de drempel over. Ma gazijnen puilen uit van de niet verkochte producten. Geen onder nemer wil klagen. Iedereen zit in hetzelfde schuitje. Maar de zorgen zijn groot. ,,Ik hou mijn hart vast voor de langere termijn. Niet al leen voor Renesse, maar ook voor de rest van Schouwen-Duiveland", zegt Krijnse Locker. Spaarpot leeg In de winter wordt altijd flink door ondernemers geïnvesteerd. In maart is de spaarpot leeg en brengen de toeristen weer geld in het laatje. In een paar maanden Mijn omzet is met 95 procent gedaald tijd wordt het grootste deel van de omzet behaald. De opgelopen ach terstand valt nu al niet meer weg te werken, dus gaan ondernemers waarschijnlijk platzak de winter in. En dat raakt niet alleen de 'zichtbaar lijdende' bedrijven. ,,Al- les en iedereen op Schouwen-Dui- veland heeft wel een band met toerisme", schetst Krijnse Locker. Neem zijn eigen drankgroothan del World of Drinks. ,,Mijn omzet is met 95 procent gedaald." Toch zijn ze op Renesse vastbe sloten de hoofden niet te laten hangen. Ondernemers en dorps raad hebben de handen ineen ge slagen bij het maken van de video. Ook dominee Piter Goodijk is van de partij. De afgelopen twee jaar is er, door gemeente en door zo'n beetje alle ondernemers, gigan tisch geïnvesteerd in het opkalefa teren van het vakantiedorp. Het resultaat is prachtig. Strakke stra ten en mooie bedrijven. ,,Het is se rieus mooi geworden. Ook dat willen we met iedereen delen." Marcel Modde Zierikzee De raad nam ruim een jaar geleden zelf het initiatief voor het onder zoek. Een commissie onder voor- zitterschap van Lievense (LSD) lichtte dossiers door en sprak met (oud-)wethouders, ambtenaren en initiatiefnemers van diverse plan nen. De commissie werd bij dat graafwerk geholpen door externe organisatiedeskundigen. De resul taten van dat onderzoek werden gisteren gepresenteerd. Opvallend genoeg krijgt de raad deels het deksel op eigen neus en worden bovendien vraagtekens ge zet bij de werkwijze van de partij van Lievense. De LSD-fractie ziet voor zichzelf een belangrijke om budsfunctie weggelegd, waarin ook individuele belangenbehartiging past. ,,Het kost college en raad moeite om met deze rolopvatting om te gaan", constateert het advies bureau. Lievense is niet van plan het ge- lijk over een hele andere boeg te gooien. ,,Dat is nu eenmaal onze manier van politiek voeren. Ik zie het ook als een bevestiging van ons harde werken. Daar ben ik trots op. Als wij het politiek eens zijn over een onderwerp of met een organi satie, dan gMn we daar voor. Waar we al wel mee zijn gestopt, is aan- We zijn al gestopt met als toehoorder aanwezig zijn bij een gesprek met een wethouder en ambtenaar wezig zijn als toehoorder bij een ge sprek met een wethouder en amb tenaar. Dat werd wel eens verve lend gevonden. Nu worden we ach teraf bijgepraat." Toch afgeblazen De gemeenteraad was benieuwd waarom het bij sommige projecten de afgelopen jaren niet helemaal is gelopen zoals het zelf voor ogen had. Daarbij is specifiek gekeken naar het woningbouwplan (Kriste- lijn) aan de Laóne in Renesse, de herontwikkeling van het centrum van Bruinisse, de verplaatsing van de supermarkt in Scharendijke, de bouw van het 'vitaliteitsresort' De Boterhoek, de invulling van het nieuwe bedrijventerrein in Zierik- zee en de herinrichting van het voormalige Ecoscopeterrein in Re- nesse. De aanloop naar de uitvoe ring duurde vele jaren, of het plan werd uiteindelijk toch nog afgebla zen. Raadsleden nemen regelmatig namens een initiatiefnemer con tact op met het college en ambtena ren. Die nauwe betrokkenheid kan de indruk wekken dat er sprake is van belangenverstrengeling, con cluderen de onderzoekers, ook al is er geen sprake van financieel ge win. Het college is door die be moeienis vooraf niet altijd even goed in staat invulling te geven aan zijn eigen rol. Daardoor ontbreekt het in die gevallen aan een 'effectief samenspel'. De uitkomst van het uitgebreide onderzoek wordt 25 mei in de openbare raadscommissie bespro ken. saga ILZEWlMglWMlllglïï donderdag 7 mei 2020 Video voor toeristen: 'We miss you!' Esme Soesman Renesse - Anton Krijnse Locker, World of Drinks Het samenspel tussen de ge meenteraad, het college en de ambtelijke organisatie van de gemeente Schouwen-Duiveland is onvoldoende. De 'bemoeienis' van de raad gaat soms ver. Amb telijk ontstaat daardoor een ze kere terughoudendheid door te pakken, ook al staan burge meester en wethouders positief tegenover een plan, blijkt uit eigen onderzoek. ,,Hier kunnen we van leren", zegt coalitieleider Robbert Lievense. ,,Dat was ook het doel van dit onderzoek." - Robbert Lievense, LSD j Kijk op de site bij /video Bedenkers Jeroen Giele (de Zoom en Pinky) en Bas Troost (eetcafé Bij Bas) trekken op de golfkar langs de ondernemers van het dorp, Met cameramannen achterin en een drone erboven. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41