CORONAVIRUS f NIEUWS 3 De sombere Rutte is ineens een stuk optimistischer. Ineens durft hij Nederland een route voor te houden om uit de intelligente lockdown te komen. Dat komt niet alleen door het dalend aantal besmettingen. donderdag 7 mei 2020 Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag ^^Voorzichtig- heid nu is beter dan spijt ach teraf.'' Dat was de cen trale bood schap van premier Mark Rutte, amper twee weken geleden, tij dens zijn vorige persconferentie. Hij zei toen hoe hij 'zielsgraag' tegen Nederland zou willen zeg gen: 'Er kan weer veel meer'. Maar dat was niet verantwoord, hield de premier het land voor. Kleine stapjes, om te beginnen met het openen van de basisscholen, meer zat er niet in. Als dat goed zou gaan, konden we 'met elkaar kij ken naar verdere verlichtingen' van de 'intelligente lockdown'. Gisteren herhaalt hij die zin over voorzichtigheid en spijt nog een keer. Maar dit keer is de toon heel anders. Toen was hij somber, nu opgewekt. De behoedzaamheid verruilt hij enigszins voor opti misme. De basisscholen zijn nog niet eens geopend (dat gebeurt pas maandag) of Rutte is ineens een stuk positiever over de toekomst. ,,We hebben wat bereikt met el kaar'', begint Rutte zijn persconfe rentie dit keer. ,,De eerste uit- braakfase van het virus ligt achter ons.'' Het gaat sneller met het be strijden van het coronavirus dan gedacht. Het aantal coronapatiën ten op de intensive care ligt al weer een tijdje onder de kritische grens van 700 bedden. De besmet tingsgraad is al weken onder de 1. Daardoor is er nu de mogelijkheid om af te schalen. Of in elk geval: om versoepeling in het vooruitzicht te stellen. Want Rutte blijft wel slagen om de arm houden. Het enige besluit waar stelligheid de boventoon voert, is dat komende maandag de kappers, opticiens en rij-instruc- teurs weer aan de slag mogen. En buitensporten waarbij je geen li chamelijk contact maakt, zoals tennis, mogen weer worden beoe fend. Voor alle andere verlichtingen die voor nd 11 mei zijn geschetst, geldt een groot voorbehoud. ,,Het moet ook echt kunnen'', bena drukt Rutte. ,,Per week moeten de cijfers voldoende ruimte bieden Cijfers moeten ruimte bieden om die maatregelen ook echt door te laten gaan -Mark Rutte, premier om die maatregelen ook echt door te laten gaan.'' Als het aantal be smettingen weer hard stijgt, wor den versoepelingen uitgesteld of zelfs teruggedraaid. Toch zijn de gunstiger cijfers van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) over het aantal doden en besmet tingen niet de enige reden waarom Rutte nu een andere toon aanslaat. Binnen het kabinet be gon de druk toe te nemen om de voorzichtige koers die de premier al vanaf het begin van de crisis i I voorstaat, los te laten. Meerdere ministers drongen er op aan de sa menleving 'wat lucht te geven'. Wopke Hoekstra (Financiën), Wouter Koolmees (Sociale Zaken) en Erc Wiebes (Economische Za ken) wilden dat sectoren in de maatschappij op zijn minst te ho ren kregen wat hen te wachten staat als het zo goed blijft gaan. Al dan niet gevoed door druk van brancheclubs, praatten zij zondag nog eens op de premier in, tijdens het wekelijkse officieuze overleg op het Catshuis. Schipperen Niet vreemd dat het uitgerekend die drie ministers zijn, want zij worden dagelijks geconfronteerd met de gevolgen van de corona maatregelen: oplopende werk loosheid, faillissementen die drei gen en een begrotingstekort dat oploopt tot het hoogste sinds de Tweede Wereldoorlog. Want ook al staat de volksge zondheid bij het kabinet op 'een, twee en drie', ook de toenemende zorgen voor de economie moet het adresseren. Dat het daarbij wat Het spreek gestoelte van Mark Rutte. Dit ziet de pre mier als hij zijn toespraak houdt. Premier Rutte en minister De Jonge kondigden versoepelin gen aan. foto's robin utrecht moet schipperen met de voor waarden die het zelf eerder stelde aan versoepeling van het corona regime, dat moet dan maar, is de gedachte. Want ook al werkt minister van Volksgezondheid Hugo de Jonge er hard aan om iedereen die klach ten heeft vanaf 1 juni ook te laten testen op het virus, op dit moment kan het nog niet. En ook wil het kabinet nog steeds een app die mensen waarschuwt als ze in de buurt zijn geweest van een besmet persoon. Maar die is er nog niet. Eerder was het de bedoeling dat dit allemaal al geregeld zou zijn voor er versoepeld werd. Volgens De Jonge is het niette min tijd dat we ons klaarmaken voor de 'controlefase', nu de 'uit- braakfase' achter de rug lijkt. „Uit eindelijk is dit pas voorbij als er een vaccin is. Volgens sommigen is dat over een paar maanden, vol gens anderen over een paar jaar. Niemand die het zeker weet. We zullen langere tijd moeten leren leven met het virus.'' Dat betekent dat we het leven weer moeten op pakken, zonder dat we het virus de kans geven om opnieuw om zich heen te grijpen, aldus de mi nister. Dus blijft de 1,5 meter afstand gehandhaafd. Worden mondkap jes in het openbaar vervoer ver plicht. En moet er nog zeker tot na de zomer thuis worden gewerkt door de meeste mensen. De toe gang tot bioscopen en theaters zal beperkt blijven, met het vooruit zicht dat heel langzaam de mid delbare scholen en universiteiten open gaan. Zelfbeheersing Maar voor alles geldt: het moet met zelfbeheersing. ,,Het succes van de aanpak valt of staat met de afspraken die we met elkaar heb ben gemaakt'', aldus De Jonge. ,,Zodat het virus niet weer op- liert.'' Of zoals Rutte zegt: ,,We moe ten dit sdmen blijven doen. We zijn samen verantwoordelijk om te zorgen dat de situatie in winkel centra, parken en recreatiegebie den beheersbaar blijft. Niet ineens met zijn allen naar het strand met mooi weer.'' Gezien de toenemende drukte op straat en met de zomer voor de deur, is het dus nog maar de vraag of alle toekomstige versoepelingen wel door kunnen gaan. De eerste virologen krabben zich al achter de oren over de plannen. Alleen dit keer waarschuwt Rutte niet zo expliciet als vorige keren. Nu is het even tijd om de burger wat voor uitzicht te bieden. GO Daar is Ruttes ineens weer ter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3