EENS EEN ZEEUW... II 9 Marc Holtkamp (1974) was eens een Zeeuw. Nieuwsgierigheid en reislust brachten hem naar verre landen. Hij werkt nu vanuit idealen in Brussel aan de samenwerking tussen landen. ,,Ik ben een overtuigd Europeaan. Ik denk dat we niet goed beseffen hoeveel goeds de EU ons heeft gebracht.'' Waar kom je vandaan? ,,Koudekerke. Mijn zus Christel werd eerst geboren, daarna kwam ik, en daarna Ellen. Mijn ouders, Doede en Ineke, wonen er nog steeds. In een huis naast een wei land met uitzicht op de duinen. Dus de koeien kwamen vaak even buurten. Ik denk dat ik een brave jongen was, opgroeiend in een fijn gezin. We hadden ruimte om te spelen in de sloot en de duinen. Op het strand liep ik als klein jon getje vaak weg, ik was nogal nieuwsgierig. Nog steeds, ik reis graag. Ik heb er tot mijn 18e ge woond. Ik ben eigenlijk de enige van het gezin die 'het eiland' verla ten heeft." ,,Aan het einde van de middel bare school trokken mijn beste vriend en ik er echt op uit: met een rugzak naar het oosten van Eu ropa. Een geweldig avontuur; lan den als Polen en Slowakije waren nog maar net ontrukt aan het communisme. En toen vertrok ik naar Leiden. Ik heb daar Bestuurs kunde gestudeerd en in Amster dam orkestdirectie aan het conser vatorium. Ik ben in beide studies afgestudeerd." Waar woon je nu? ,,In Brussel, al weer 11 jaar. Dat was eerst helemaal niet de bedoeling. Ik ging in 2009 werken in het Eu ropees Parlement, als politiek me dewerker van D66. Ik wilde graag in de politiek werken, het liefst in Brussel. D66 was voor mij een lo gische keuze vanwege het duide lijke standpunt: Europese samen werking is goed, daar moet je niet te zuinig mee zijn." ,,Mijn vader was politiek actief, voor de PvdA in de Provinciale Staten. Hij was ook gemeentese cretaris van de voormalige ge meente Valkenisse. Ik denk dat het daar wel mee te maken heeft." ,,Ik was tien en Harmonie Voor waarts kwam door de straten ge marcheerd. Ik dacht: daar moet ik bij. Dat geluid van zo'n blaasor- kest vond ik prachtig. Ik ben er saxofoon gaan spelen. Ik was fa natiek, vandaar het conservato rium. Ik heb gespeeld en gediri geerd in het hele land. Maar de politiek en vooral Afrika trokken me aan, en dus ben ik op dat ge- bied gaan werken. Voordat ik naar Brussel vertrok was ik vooral in Afrika te vinden: daar werkte ik voor een ngo die parlementen hielp, in landen als Oeganda, Tan zania en Kenia. In Oeganda had den we nog geen smartphones, ik stuurde een fax per week naar mijn ouders in Koudekerke, die daar met veel spanning op wacht ten. Mijn meest exotische erva ring was wel in Zuid Soedan waar ik een programma heb opgezet voor het parlement, vlak na het vredesakkoord met Noord Soe dan. De omstandigheden waren er zeer primitief. Maar ik vond het fantastisch." ,,Brussel heeft mij veel gebracht. Ik leerde Maya kennen. We hebben twee kinderen: Lois en Tobias. Brussel is kosmopolitisch. En dan de EU-instellingen erbij, de hele expat community. Vele talen en culturen. Het is eigenlijk nauwe lijks een Belgische stad te noemen, het is de hoofdstad van Europa. Koudekerke is dan toch wel het te genovergestelde: een kleine, hechte, vriendelijke gemeenschap met een sterke lokale cultuur, alles zeer overzichtelijk, mooi ook. Twee totaal verschillende plek ken!" ,,Dat was ik al, maar nog meer ge worden omdat ik het nu in detail zie tijdens mijn werk. Ik denk dat we niet goed beseffen hoeveel goeds de EU ons heeft gebracht, al 70 jaar lang: vrede, welvaart, stabi liteit. Dat kunnen niet veel regio's in de wereld zeggen." ,,Als ik in Brussel Zeeuwen te genkom, geeft me dat altijd een goed gevoel. Je haalt ze er toch wel makkelijk uit hoor! Er is vaak een licht accent. En als dat klopt, zie ik het ook wel in de houding, een blik van herkenning volgt vaak. Vriendelijk, open, niet arrogant." ,,In Brussel wordt er veel gelob byd voor subsidies, wetgeving en regelgeving. Ook de provincie Als ik in Brussel Zeeuwen tegenkom, geeft me dat altijd een goed gevoel Zeeland doet daar aan mee, ik heb regelmatig met bestuurders en po litici gepraat. Elke provincie heeft een vertegenwoordiging in Brus sel, er staat daar 'het huis van de Nederlandse provincies'. En dat is goed: er wordt heel veel wetgeving gemaakt voor heel Europa, ook voor Zeeland, en daar moet je bij zijn om dat te beïnvloeden." ,,Ik werk in het Directoraat-Gene raal voor Onderzoek en Innovatie. We coördineren onderhandelin gen tussen de Commissie en de lidstaten en beheren een gigan tisch programma (Horizon 2020) om Europa wereldleider te laten zijn op wetenschappelijk en inno vatief gebied. Op dit moment is ons werk helemaal gericht op Co- vid-19. We stoppen miljoenen in het ontwikkelen van een vaccin en in de Europese economie om die niet met al te veel kleerscheuren uit de crisis te laten komen." Kom je nog vaak in Koudekerke? ,,Ja, regelmatig. Voor familie, voor het uitzicht vanuit de duinen op de Westerschelde, voor verse friet met mosselen. Vanaf Brussel is dat makkelijk te doen. Ik woon nu in een grote stad, maar de Zeeuwse ruimte zit nog steeds in me. Dat gaat er nooit meer uit." donderdag 7 mei 2020 'Ik woon nu in 'n grote stad, maar de Zeeuwse ruimte zit nog in me' Liesbeth Labeur Waar komt je interesse in poli tiek vandaan? En waarom een studie orkestdi rectie? Marc Holtkamp in een Europese onderhandelingszaal. foto marc holtkamp Wat is er zo mooi aan Brussel? Je bent een overtuigd Europe aan geworden? -Marc Holtkamp Wat voor werk doe je precies?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33