II 8 ZEELAND ZEEUWSE BIBLIOTHEKEN CRISISTIJD Bibliotheken in Zeeland zien een spectaculaire stijging in het lenen van e-books. Ook het nieuwe initiatief Afhaalbieb, waarbij een tasje met boeken wordt klaargezet, loopt goed. De Zeeuwse bibliothe ken sloten maandag 16 maart de deuren. Het was door het coronavi rus niet langer verant woord om de toevluchtsoorden voor boekenliefhebbers open te houden. Het leidde tot een stroom aan telefoontjes die tot de dag van vandaag voortduurt. ,,Veel men sen vragen wat ze met hun ge leende boeken moeten doen, nu ze die niet kunnen inleveren", zegt Andjenie Hanoeman van biblio theek Oosterschelde in Goes. Het antwoord is simpel: Alle inlever data worden opgeschort, zonder boetes. Op de dag dat bibliotheken dicht gingen, steeg het aantal uitlenin gen van e-books in Zeeland van (gemiddeld) 270 naar 470. In de weken erna bleef dat aantal groeien. Tweede paasdag was de absolute recorddag, met bijna 900 uitleningen. Ook is er een scherpe groei zichtbaar in het aantal regis traties voor het lenen van e-books. Tussen 1 en 15 maart kwamen er wekelijks nog zo'n 30 nieuwe le den bij. Vanaf de sluiting steeg dat tot wekelijks 250 tot 300 nieuwe Zeeuwse leden. „Mensen kunnen niet meer uit eten of naar het terras. Ze pakken daarom sneller naar een digitaal boek", zegt Hanoeman. ,,Dat mer ken wel heel erg aan het bezoek op De Zeeuwse bibliotheken lenen onze site." Dat ligt momenteel drie keer zo hoog als normaal. Vooral op zon- en maandagen le nen mensen digitale boeken. Voor de coronacrisis was dat nog vooral op zaterdag. Wat meehielp aan de Mensen kunnen niet meer uit eten of naar het terras. Ze pakken daarom sneller naar een digitaal boek populariteit is een campagne waarbij niet-leden gratis honderd e-books en luisterboeken konden uitproberen. Voor de mensen die toch liever een papieren boek lezen, lanceer den de bibliotheken in Zeeland vorige week de Afhaalbieb. Leden reserveren (maximaal zes) boeken online en die worden keurig in een papieren tasje voor ze klaarge zet bij de bibliotheek. Na een week maken al meer dan duizend Zeeu wen gebruik van de nieuwe dienst. ,,Onze leden zijn ontzettend blij met deze service, sommige zijn in middels al meerdere keren ge weest om een tasje op te halen. Het zijn voornamelijk veellezers die normaal gesproken elke drie weken naar de bieb kwamen. Ge middeld zijn er dertig aanvragen per dag, per locatie." Hanoeman: ,,Het liep vorige week echt storm. In Kruiningen stonden op één dag zeker zestig tasjes klaar. De leden krijgen een bepaald tijdstip door om ze op te komen halen", zegt Hanoeman. ,,Er is geen contact met anderen. De tasjes staan klaar in de gang van de bibliotheek. Mensen mo gen ook voor hun buurman of fa milie een tasje reserveren." Vanaf volgende week mogen de bibliotheken in Zeeland weer MEEST UITGELEEND 1. De verloren erfgename (Roseanne M. White) 2. De mooiste dag van je leven (Tamara Haagmans) Een medewerker van een kringloopwinkel vindt in een oude doos een trouwjurk. Ze gaat op zoek naar de eige naar. 3. Daar waar de rivierkreeften zingen (Delia Owens) Een vrouw groeit alleen op in het moeras van Barkley Cove in North Carolina, afgesloten van de bewoonde wereld. Als ze in aanraking komt met twee jongemannen uit de stad ontdekt ze dat er ook een an dere wereld is. 1. De meeste mensen deugen (Rutger Bregman) Al eeuwen is de westerse cul tuur doordrongen van het ge loof in de verdorvenheid van de mens. Maar wat als we het al die tijd mis hadden? In dit boek verweeft Rutger Breg- man de jongste inzichten uit de psychologie, de economie, de biologie en de archeologie. langzaamaan bezoekers ontvan gen. Dat zal dan gefaseerd gebeu ren, met een beperkt aantal bezoe kers per keer. In bibliotheken el ders in het land zijn al diverse maatregelen getroffen, zoals een richtingsverkeer in paden van de bieb, spatschermen bij de balies en het verplicht dragen van mandjes voor de boeken. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Coronavirus (22) Het aantal borden langs de kant van de weg waarop de slogan Al leen-samen is te lezen, is bijna niet te tellen. Bedoeld om de bevol king meer helderheid en rust te bieden rondom de coronacrisis, doen ze me op de een of andere manier denken aan koningin Wilhelmina. Die moet immers wel een erg vooruitziende blik hebben gehad, toen ruim een halve eeuw geleden haar memoi res werden gepubliceerd onder de titel Eenzaam maar niet alleen. Petje af voor deze 'verlichte' mo narch! Albert Kort, 's-Heer Hendrikskinderen Tweede woning Met verbazing heb ik de conclu sies van David Wisse van de Stichting Leefbaarheid Kom Domburg (krant 29 april) gelezen om hotels wél te openen maar verhuur van tweede woningen te verbieden. Zijn redenatie dat Domburg ineens véél te vol wordt en de zekerheidsstan daards moeilijk gehandhaafd kunnen worden - begrijpelijk. Waar moeten hotelgasten eten als restaurants gesloten zijn? Hoe lang blijft een hotelkamer leef baar/schoon als er afhaalmaaltij den verorberd worden? In een va kantiewoning mét keuken en omsloten tuin kunnen regels goed nageleefd worden mits men zich aan de regel houdt: 'maxi maal één gezin met/zonder kin deren'. De plaatselijke super markten, afhaalrestaurants, friet tenten en winkels zien eindelijk weer klanten. Verhuur van vakantieapparte menten met ingangen aan een galerij, smalle trappenhuizen, een lift waar geen desinfectie plaats vindt- zeker problema tisch. Toch moeten wij oplossin- gen zoeken waar hoteleigenaren én vakantiewoningeigenaren baat bij hebben- niet deze tegen elkaar uitspelen! Het tweede-wo- ningbeleid in de kernen moet ze ker bediscussieerd worden- na deze zware crisis. Amely Weber, Westkapelle Coronavirus (23) Corona is aangetroffen in twee nertsenfokkerijen (krant 27 april). En nu is de mens de schul dige. Als het andersom was ge weest dan waren de nertsen al lang geruimd en hadden de nert senhouders een flinke claim bij de overheid neer kunnen leggen. Nu wordt er ach en wee geklaagd door de nertsenhouders en wor den ze (onbegrijpelijk) zielig ge vonden door hun burgemeesters. Terwijl zij allang aan het afbou wen zouden moeten zijn geweest omdat vanaf 2024 het houden van nertsen verboden is. Maar wat hebben ze tot nu toe ge daan? Niets of ze hebben zelfs nog uitgebreid. Voor de nertsen duurt 2024 nog veel te lang. Tot die tijd mogen zij nog in draad- stalen kooitjes zitten en niet doen wat hun natuur ingeeft. DSt is zielig, maar daar geeft de nertsen fokker niet om. Geld verdienen daar gaat het om, niet om het welzijn van de die ren. Nettie Zwaan-Schijvens, Burgh-Haamstede donderdag 7 mei 2020 E-books vliegen de deur uit Bas Bareman Vlissingen driemaal zoveel e-books uit als normaal. foto klaus vedfelt/ getty images - Andjenie Hanoeman, bibliotheek Oosterschelde E-books: Een vrouw ontdekt dat ze de verloren erfgename van Yorkshire is. Ze vertrekt naar het landgoed van haar ver meende familie, waar ze ge confronteerd wordt met het mysterie van de dood van haar moeder. Audioboeken:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32