Robot is de loopjongen op nieuwe locatie van De Singel Kerken teleurgesteld in Middelburg Nieuw onderkomen scholen Souburg valt duurder uit EB 7 Enquête in Middelburg Vanuit de gemeenteraad klinkt al jaren de roep om een vuurwerkver bod en dat geluid wordt ook sterker. Intussen deed de gemeente enkele alternatieven, zoals met vuurwerk- vrije zones en - afgelopen jaarwis seling - een vuurwerkdetectiesys teem. Tegelijkertijd vond eind vorig jaar en begin dit jaar een enquête plaats om de mening van de inwoners over de verschillende maatregelen te peilen. Conclusie: twee van de drie Mid delburgers is voor een volledig ver bod op het afsteken van vuurwerk. Of dat er dus komt, ligt aan de ge meenteraad. Die moet binnenkort de knoop doorhakken. Vuurwerktoerisme De rijksoverheid heeft vuurwerk al deels verboden: alleen siervuur werk mag nog worden afgestoken. Gemeenten hebben wettelijk de vrijheid nog strenger te zijn en ook dat vuurwerk te verbieden. In een brief aan de gemeenteraad waarschuwt het college van B en W er wel voor dat een beslissing van buurgemeenten ook van invloed is. Als een andere gemeente voor een volledig verbod kiest en Middel burg niet, dan bestaat het risico op 'vuurwerktoerisme'. Onder de Middelburgers bestaat meer draagvlak voor vuurwerkvrije zones. Dit kan zowel bij ouderen als jongeren op begrip rekenen. Afgelopen jaren kende Middel burg meerdere van die zones: twee jaar gold dat in het uitgaansgebied op de Vlasmarkt en afgelopen jaar in Park Toorenvliedt (bij vogel- en zoogdierenopvang De Mikke) en in het Meiveld (bij kinderboerderij De Klepperhoeve). Beide dierenorga- nisaties zijn zeer te spreken over die maatregel. Heterdaad blijft lastig Het vuurwerkdetectiesysteem dat Middelburg afgelopen jaarwisse ling als eerste gemeente in Zeeland gebruikte, blijkt geen groot succes. Dat systeem registreert middels meerdere microfoons in een wijk zeer nauwkeurig waar vuurwerk wordt afgestoken. Het signaal gaat naar een app, zodat politie-agenten en opsporingsambtenaren van de gemeente snel en doelgericht kun nen optreden. Twijfels waren er echter of de meldingen wel allemaal klopten. De app registreerde soms knallen, terwijl agenten die daar in de buurt waren niks hoorden. Bovendien helpt het systeem niet om mensen op heterdaad te betrap pen: tussen de knal en de melding zit tien seconden, daarna moeten handhavers naar die plek toe en dan zijn de vogels gevlogen. En als er nog mensen zijn, valt niet te bewijzen dat zij de daders zijn. Burgerkleding Handhaven is volgens Middelbur gers nog altijd de beste aanpak. Dat werkte afgelopen jaar in Vlissingen beter dan in Middelburg, omdat Vlissingen meer handhavers in burgerkleding inzette. Claudia Sondervan Vlissingen Na negentig jaar aan de Singel is het wennen, voor patiënten en voor de medewerkers. ,,Een van hen zei: het is net of ik een nieuwe baan heb", lacht apotheker Philip Noordholland Reekers. Op de oude locatie was de apotheek tot drie jaar geleden buurman van huisartsenpraktijk De Getijden. In het ziekenhuis zitten ze weer vlak bij elkaar. En de banden met het ziekenhuis zijn inniger geworden in het afgelopen jaar, toen de ver huizing voorbereid werd. ,,Het was een wens van de medisch spe cialisten dat patiënten direct na een consult medicijnen kunnen meenemen. Zo zit er weinig tijd tussen het voorschrift en het ge bruik van het middel." Toen de Covid-19-maatregelen van kracht werden, was de ver bouwing volop gaande. Maar dat heeft geringe invloed gehad, zegt de apotheker. ,,In maart zagen we wel even hamstergedrag, mensen die zeker wilden zijn dat ze vol- Nu hoeven de assistenten niet meer weg van de balie en de patiënt doende in huis hadden. Misschien ook door de berichten uit China over mogelijke gevolgen voor de productie. Maar er zijn niet meer tekorten dan er al jaren zijn." In de wachtruimte geeft een groot raam zicht op het nieuwe technologische snufje: de robot die de strips, doosjes en potjes van de voorgeschreven geneesmidde len automatisch uit schappen haalt en bij de balie deponeert. Die vervangt de oude ladenkasten waar de apotheekassistenten ver pakkingen in zochten. Het sys teem werd warm aanbevolen door de collega-apotheek in Oostburg, meldt Noordholland Reekers. ,,Nu hoeven de assistenten niet meer weg van de balie en de patiënt." Voor de medicijnautomaat om middelen af te halen buiten ope ningstij den wordt nog een plek ge zocht, maar de bezorging van me dicatie (met twee auto's over heel Walcheren) blijft ook doorgaan. Overigens blijft de naam De Sin gel. Die is na zo lange tijd een vaste waarde geworden, meldt Philip Noordholland Reekers. En bij de etalage van de huisartsenpraktijk houdt het rolluik het woord apo theek inmiddels uit het zicht. Dat scheelt verwarring. OOST-SOUBURG De ver nieuwbouw van de scholen De Burcht/Rietheim en Twee master/Kameleon in Oost Souburg kost inmiddels 11,2 miljoen euro. Dat bedrag vraagt het Vlisings college in juli aan de gemeenteraad om verder te kunnen met de ont werpen. De fractie POV kondigt harde woorden aan over dat voorstel. De partij vindt een verdubbe ling van de kosten niet aan vaardbaar voor een gemeente met een financiële staat als die van Vlissingen. Die verdubbe ling slaat op de prijs van 6,6 miljoen euro voor het ver- nieuwbouwplan zoals dat in 2017 werd aangenomen. In 2019 stemde de gemeenteraad echter al in met 10,6 miljoen euro wegens gestegen bouw kosten en nieuwe bouwnor- meringen van het Rijk. Eind vorig jaar bleek de gemeente voor dat bedrag geen geschikte bouwer te kunnen vinden. Voor de 11,2 miljoen euro moet er tijdelijke vervangende huisvesting komen voor de ba sisscholen in 2021 en moeten er in 2022 twee nieuwe school gebouwen en een sportge bouw staan. Wat de Raad van Kerken wel heeft gekregen, is een brief waarin het college van B en W uitlegt hoe op vang van vluchtelingenkinderen in Nederland is geregeld. Het is geen inhoudelijk, maar een procedureel antwoord. ,,De gemeente verwijst ons naar de organisatie Nidos. En geeft ons de tip dat gezinnen zich daar kunnen aanmelden als pleeg gezin voor alleenstaande vluchte lingenkinderen. Ja, dat is ons wel bekend. Maar wij doen een andere suggestie." De gezamenlijke kerken vinden namelijk dat Middelburg zich bij Raad van Kerken vindt dat gemeente geen anwoord geeft op vraag over opvang vluchtelingen het Rijk hard moet maken voor op vang van 500 van die kinderen in Nederland, waarvan deels in Mid delburg. Dat stond in hun brief van eind maart. ,,Ik wacht nog steeds op een inhoudelijk antwoord", consta teert Verbeek teleurgesteld. De raadscommissie maatschap pelijke zaken praat volgende week woensdag (13 mei) over de brief van de Raad van Kerken en een eenslui dende petitie van de Middelburgse Ria de Feijter. ,,Ik ben best bereid om ons pleidooi daar nog eens toe te lichten", zegt Verbeek. Hij wijst erop dat niet alleen de Middel burgse kerken pleiten voor opvang van weesvluchtelingen. ,,De lande lijke Raad van Kerken doet dat ook. Landelijk hebben ook al veel ge meenten daar ja op gezegd en zelfs de provincie Utrecht doet dat. Maar van Middelburg krijgen wij alleen een heel ambtelijk antwoord." donderdag 7 mei 2020 Twee derde voor verbod vuurwerk Vuurwerk afsteken helemaal verbieden? Een flinke meerder heid van de Middelburgers steunt zo'n totaalverbod, blijkt uit een enquête. De jeugd heeft een voorkeur voor vuurwerkvrije zones, zodat er wel plekken overblijven waar vuurwerk af steken nog mag. Maurits Sep Middelburg Het is even zoeken als je bij het Adrz in Vlissingen naar het nieuwe onderkomen van apo theek De Singel moet. Wie naar de locatie gaat waar in grote letters apotheek op het raam staat, komt bij de huisartsen praktijk terecht. Een ballonnen- boog in de hal wijst de juiste weg naar de nieuwe apotheek, die begin deze week opende. - Philip Noordholland Reekers Een teleurstelling. Zo omschrijft voorzitter Harm Verbeek van de Raad van Kerken in Middelburg een brief van de gemeente aan de gezamenlijke kerken. ,,We krijgen geen antwoord op onze vraag en die is om als gemeente al het mogelijke te doen om al leenstaande vluchtelingenkin deren uit Griekse kampen hier op te vangen." Maurits Sep Middelburg Apotheker Philip Noordholland Reekers in de robotstraat waar de medicijnen automatisch bij el kaar gezocht worden. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31