WIM HOFMAN Uit de Zeeuwse Almanak II 6 Mei 2020 Gezegde van de maand. Luieriken hebben altijd zin om iets te gaan doen. Werkzaamheden in deze maand. In de tuin: puntige stokken in de grond du wen voor de peulen. Pas op: de peulplanten worden zeker anderhalve meter hoog en zijn rechtsomdraaiend. Augurken en kom kommers zaaien, meloenen en pompoenen uitplanten, tomaten toppen, aardbeien be gieten en van droog stro voorzien. Kieseriet strooien. Zinnia's uitplanten evenals balse mienen, oostindische kers, en petunia's. Boer zoekt geschikt gif. Van meidoorns is praktisch alles te eten, bloemen en blade ren. (In vroeger dagen toen er nog alom meidoornhagen waren in Zeeland, werd door zuinige mensen meel gemaakt van de bessen van de meidoorn. Van de bladeren die van de struik werden afgetrokken blade ren, trok men thee.) 7 mei, Volle Maan. De maan staat ongeveer 366.659 kilometer van Middelburg. De eerste nachten na de volle maan zijn uitermate geschikt om aard appelen en andere leden van de nachtscha defamilie te planten. Andere werkzaamheden. Alles in de kelder controleren, vooral als het warme kelders betreft. Potjes jam op datum zetten. Zilvervisjes en pissebedden wijzen op vochtigheid. Aan de kurken van de wijn flessen ruiken. Spinnen laten we zitten. In boekenkasten alles op kleur ordenen. Uitge lezen boeken bij uitgelezen boeken. Dingen die als bladwijzer gebruikt zijn, zoals bier viltjes, laurierblaadjes, papiergeld, kassa bonnetjes, adreskaartjes, vogelveren, luci fers en kopspelden uit boeken verwijderen. Haardossen groeien steeds wilder uit. Het zijn niet alleen kappers die kekke kapjes dragen. 10 mei, Moederdag. Neem alle tijd om saampjes iets te beden ken wat we in de toekomst allemaal samen kunnen gaan doen. In ieder geval kunnen we ernaar streven alles zo veel mogelijk sa men te gaan ondernemen. Het lied Drie maal Drie is Negen wordt afgeschaft. Meer- persoonsfietsen worden aangeschaft. Virtueel gaan we allen arm in arm in arm in arm. De PZC lezen en daarna weer uitle nen. 11 mei, Saturnus. Deze planeet is stationair en is te vinden aan de ochtendhemel. 21 mei, Hemelvaartsdag. Wij zorgen ervoor dat uw winkelervaring tot een persoonlijk gebeuren wordt gemaakt en we maken gebruik van cookies om u daarna, na het inwinnen van informatie over uw leeftijd, gedrag, smaak, woonsitua tie, gezondheid en vermogen op toege spitste wijze dingen in de maag te kunnen splitsen. 23 mei, Suikerfeest. Dat geldt althans voor degenen die hebben gevast en niet bang zijn van tandartspraktij ken. 31 mei, Pinksteren. Er zijn in Zeeland mensen die met Pinkste ren een paar dagen lang geen pink uitsteken (niet algemeen). De 13-jarige Sterre Platje uit Middelburg houdt morgenavond een online-bingo voor KiKa. Deelnemers kun nen in deze coronatijd meedoen via Skype. Een schoolvriendinnetje van CSW Van de Perre overleed onlangs aan een hersentumor. Dat maakte Sterre niet al leen verdrietig, ze wilde ook iets doen voor de Stichting Kinderen Kankervrij (KiKa). Ze herinnerde zich de lol die ze had bij het spelen van bingo via Skype bij haar korf balvereniging ONDO. ,,Dat was heel leuk. Bingo is gezellig om te doen voor iedereen en ik wilde iets doen om geld in te zamelen voor KiKa. Dus kun je nu setjes bingo kaarten bestellen om drie rondes te spelen", legt Sterre uit. Rondvaart Sterre wilde wel graag dat de hele opbrengst van de bingo (een setje kaarten voor drie rondes kost 7,50 euro) ten goede komt aan KiKa. Dus ging ze zelf de stad in om aan trekkelijke prijzen in de wacht te slepen bij winkeliers en andere ne- ringdoenden. ,,Best veel onderne mers hebben het moeilijk door de coronacrisis. Maar desondanks wilden velen wat voor het goede doel doen", ervoer Sterre. Ze is blij met alle prijzen, maar de rondvaart voor vier personen door Middel burg lijkt haar wel heel fantastisch om te winnen. ,,Ook een boeket van de Bloemenman van de Stad, een lekkere kaas van Schellach en vele andere mooie prijzen zijn de moeite waard", werft Sterre. Dat het overleden meisje morgen haar 15de verjaardag zou hebben ge vierd, wist ze aanvankelijk niet. ,,Nee, dat hoorde ik van andere vriendinnen. Het is toeval, maar past wel." Ze koos voor een vrij dagavond, omdat dan 'veel mensen klaar zijn met werken en tijd heb ben'. ,,Door om half acht te begin nen, kunnen ook kleine kinderen meedoen. Bingo kan je tenslotte gezellig met het hele gezin doen." Sterre draait aan de bingomolen op haar slaapkamer en heeft haar moeder aangetrokken als assis tente. ,,Mensen moeten ons bellen als ze bingo hebben en dan moeten we de melding controleren. Om dat zorgvuldig te doen en de vaart er een beetje in te houden, is het wel makkelijk om met zijn tweeën te zijn." Bovendien kunnen mensen op de Facebookpagina van moeder Saskia van de Merbel alle informa- Ik wilde wel graag minstens200 euro naar KiKa overmaken tie vinden en via de pagina nog tot morgen 17.00 uur kaarten bestel len. ,,Ze krijgen dan bingokaarten en een link om mee te doen per mail toegestuurd." Dertig setjes verkocht Sterre had gisterochtend dertig setjes kaarten verkocht en is al re delijk tevreden. ,,Ik had niet echt een bedrag in mijn hoofd, maar ik wilde wel graag minstens 200 euro naar KiKa overmaken. Dat geld is met de kaartverkoop tot nu toe binnen, ook omdat kennissen en vrienden met meer mensen per gezin deelnemen. Maar ik zou het natuurlijk mooi vinden als er meer bij komt." Sterre benadrukt dat er geen grens aan de online-deelname zit. ,,Dus mensen kunnen zich tot eind vrijdagmiddag nog aanmelden." donderdag 7 mei 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Sterre René Hoonhorst Middelburg Sterre Platje demonstreert in de keuken alvast hoe ze er morgen als bingodraaier bij zit op haar slaapkamer. foto dirk jan gjeltema - Sterre Platje W/fM'a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30