Bungalowbezitters Marina Beach slachtoffer 'mistig spel Analyse 5 VIRTUAL REALITY ZORGINSTELLINGEN Voor cliënten in zorgcentra, patiënten in ziekenhuizen en mindervaliden is de wereld door de pandemie nog kleiner geworden. Daarom brengt Marloes Henderikx uit Goes met vier virtual reality films Zeeland naar ze toe. Henderikx is een inza melingsactie begon nen om de vier VR- films gratis te kunnen aanbieden. ,,Ik kan er vier maken voor een klein budget. Dan praat je over 1000 euro. De helft heb ik al binnen. Dat we de films voor zo weinig geld kunnen maken, is te danken aan een vi- deohobbyïst die bereid is voor een gering bedrag te filmen. Zelf houd ik er niks aan over." Dat is ook niet de bedoeling, zegt de Goese onderneemster die virtual reality trainingen geeft in de zorg, met name voor ouderen en mensen met dementie. ,,Ik wil wat doen voor bewoners en perso neel van zorginstellingen: van zie kenhuizen, verpleeghuizen, GGZ- instellingen tot mantelzorgers. Door de pandemie zitten mensen nog meer opgesloten. Ze kunnen niet of bijna niet meer naar buiten. Daarbij wordt er momenteel veel gevraagd van zorgpersoneel. Het bekijken van een virtual reality film kan een moment van ont spanning bieden en zo stress ver minderen." Door Zeeuwse natuur Het is ook leuk om door Zeeuwse natuurgebieden, steden en dorpen te struinen, want in de VR-film kun je met een speciale bril 360 graden om je heen kijken. ,,Dat zorgt voor een hele bijzon dere ervaring. Je staat echt m de film. Een aantal zorginstellingen beschikt al over VR-brillen. Voor zorgcentra die zulke brillen nog niet hebben, is de pandemie een goede reden ze aan te schaffen. Het biedt zowel voor cliënten als personeel meerwaarde. VR-films activeren de hersenen. Ook sporen ze aan tot sociale interactie, want Bekende beelden van Zeeland roepen altijd emoties op. Met name voor ouderen is het vaak een sentimentele reis mensen gaan erover praten. Be kende beelden van Zeeland roe pen altijd emoties op. Met name voor ouderen is het vaak een senti mentele reis. En voor zorgperso- neel kan het ook een rustmoment zijn. Even tien minuten pure ont spanning, weg van alle hectiek." De video's zijn ook gewoon op een mobieltje, een tablet en een laptop te bekijken. Henderikx heeft er een al gereed: de natuur in de Zak van Zuid-Beveland. ,,Niks is zo ontspannend als de natuur", zegt ze. In de volgende drie zullen onder meer steden en dorpen te zien zijn. Henderikx biedt de films niet alleen gratis aan voor de zorg sector, maar ook voor het toeristi sche bedrijfsleven. Toeristen, bij- voorbeeld uit Duitsland die Zee land een seizoen overslaan, kun nen zo virtueel even in de provin cie vertoeven. ,,Op die manier kun je Zeeland blijven promoten." Henderikx wil ook graag een VR-film laten schieten in De Efte- ling. ,,Ik heb ze benaderd. Nu het attractiepark dicht is, lijkt me dat een uitgelezen mogelijkheid. Wat zou het leuk zijn om bijvoorbeeld het sprookjesbos met een 360 gra den camera te filmen. Bijna ieder een kent dat immers." Overeenkomsten die rond Ma rina Beach zijn gesloten, wor den niet nagekomen. Parkei genaar Oostappen sloot 5 december 2019 een verkoopcontract voor het park met Braakmaneiland Project ontwikkeling BV. Op 5 april dit jaar zou dit afgehandeld moeten zijn. Dat is niet gebeurd. In het verlengde daarvan wachten bungaloweigenaren met smart op hun geld. Oostappen sloot met hen eind vorig jaar aankoopovereenkom sten, zonder overigens te vertellen dat het park was verkocht. De bunga loweigenaren werden gedwongen hun bezit te verkopen, omdat de erf pacht van de grond waarop hun wo ningen staan, was opgezegd. En nu is er dan sprake van een pat stelling die niet snel doorbroken lijkt te worden. Braakmaneiland Project ontwikkeling, waarvoor Catharina van Alten-Dieleman 5 december het koopcontract tekende, is geen kapi taalkrachtige partij, wijzen officiële stukken uit. Toch is Oostappen met de pas april vorig jaar opgerichte BV in zee gegaan. Overnamesom De overnamesom voor Marina Beach is bepaald op 61,28 miljoen euro, waarvan niemand kan of wil vertel len waarop die is gebaseerd. Het ver schil met wat Oostappen in 2013 voor het toen failliete park betaalde, 5,5 miljoen, is uitzonderlijk groot, ook als je meerekent wat Oostappen de eerste tijd in Marina Beach heeft ge stoken. Een bedrag van 12 miljoen euro doet de ronde. Hoe Braakmaneiland Projectont wikkeling de overname wil financie ren, is volstrekt onduidelijk. Wat herinneringen oproept aan een plan dat de op Marina Beach wonende Piet van Alten, echtgenoot van Van Alten-Dieleman, in 2014 presen teerde in de Terneuzense gemeente raad. Dubai aan de Schelde Meer dan 600 miljoen euro zou in de ontwikkeling van de Terneuzense waterkant worden gestoken. Terneu- zen zou een soort Dubai aan de Wes- terschelde worden. Een Luxem burgse investeerder stond al klaar. Er is nooit meer iets van vernomen. Veel wijst erop dat het met Braak maneiland Projectontwikkeling net zo zal gaan. Marina Beach ligt mooi aan de Braakmankreek, maar is geen A-locatie zoals de Noordzeekust. En dan zou er, bovenop de overname som van 61,28 miljoen euro, nog (veel) geld nodig zijn om in het park te investeren. Wat de overwegingen van Oostap- pen ook zijn geweest- het heeft wel licht te maken met de financiële po sitie van het bedrijf - dit doet de firma geen goed. Alles staat of valt in de zakenwereld toch met het nako men van overeenkomsten. Oostap- pen kan de patstelling doorbreken, door de verkoopovereenkomst met Braakmaneiland Projectontwikke ling te verbreken en met de bunga loweigenaren te gaan praten over hun toekomst. Eigenaren verdeeld De bungaloweigenaren kunnen ook naleving van de contracten eisen, maar zij zijn verdeeld. Het is boven dien de vraag wat zij opschieten met een rechtszaak. De rechter kan een deurwaarder op Oostappen afsturen, maar de reactie is voorspelbaar. 'Sorry, de coronacrisis heeft ons zwaar geraakt'. donderdag 7 mei 2020 GO 'Je staat echt in de film' Frank Balkenende Goes - Marloes Henderikx Wie het initiatief van Marloes Henderikx wil ondersteunen, kan doneren op de crowdfundings- site: gofundme.com/f/zeeuwse- virtual-reality-voor-de-zorg. Harmen van der Werf Een mistig spel voltrekt zich rond vakantiepark Ma rina Beach bij Hoek. Zo'n veertig bungalowbezitters verkeren in grote onzekerheid of en wanneer zij geld krijgen voor hun woning. Zij lijken wel vogelvrij ver klaard. Hoek Marloes Henderikx met een virtual reality-bril. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29