Verwoesting 'spookhuis' komt niet als verrassing 4 CO2-opslag in akkers Frank Balkenende Bruinisse Er wordt al langer gesproken over zogeheten carbon farming, maar rond windpark Krammer in het noordoosten van Zeeland gaat het nu echt gebeuren. Bijzonder is dat een windenergiepark en boeren de handen ineen slaan. De eigena ren van Windpark Krammer - Zeeuwind, Deltawind en Enercon - en landbouworganisatie ZLTO hebben daarvoor gisteren een over eenkomst gesloten. Een deel van de opbrengst van Windpark Krammer wordt gere serveerd voor boeren die met bo demmaatregelen koolstof binden in en rondom het windpark. Dat De hele wereld is op zoek naar nieuwe manieren om koolstof te binden gaat om bijna 400.000 euro ver spreid over vijfjaar. Met het project kan de komende vijf jaar 2750 ton CO2 worden vastgepind in de klei. Dat tonnage staat gelijk aan twee duizend retourvluchten New York. Deelnemende boeren ontvangen jaarlijks 70 procent van de vergoe ding op basis van de inspanningen die ze hebben gedaan. De overige 30 procent wordt na vijf jaar uitge keerd. Daarbij is bepalend hoeveel CO2 daadwerkelijk in de bodem is vastgelegd. Per hectare krijgen ze 105 euro per ton CO2, 35 euro per hectare gaat naar scholing, begelei ding en rapportages. Het project snijdt aan twee kan ten: een deel van het broeikasgas CO2 wordt uit de lucht gehaald en in de grond vastgehouden en tege lijkertijd maakt een koolstofrijke bodem de Zeeuwse klei weerbaar der tegen extreem weer zoals klets natte en kurkdroge perioden. Het proefgebied beslaat 600 tot 700 hectare, verdeeld over vijftien boeren. Zij zullen zowel boven als onder de grond maatregelen ne men. Ondergronds valt te denken aan niet of zeer ondiep ploegen, waardoor er meer koolstof in de bo dem blijft. Daarnaast is het zaak groenbemesters zoals klavers en gele mosterd te telen. Dat zijn ge wassen die bovengemiddeld veel koolstof 'vangen'. Planten en bo men nemen via hun bladeren door fotosynthese koolstofdioxide op. Compost en mest Verder moeten deelnemers com post en vaste dierlijke mest op de akkers brengen. Ook kruidenrijk grasland kan veel CO2 opnemen. Stro hakselen, laten liggen en on derwerken zorgt eveneens voor meer koolstof in de bodem. Boven de grond denken de boeren aan ak ker- en bloemenranden, de plant van noten- en fruitbomen, de aan leg van een voedselbos en lijnbe- planting zoals rijen bomen en houtwallen. Voor directeur/bestuurder Teus Baars van Zeeuwind is het vanzelf sprekend dat Windpark Krammer boeren financieel op weg helpt met carbon farming. ,,Voor ons is het van belang om de energietransitie te verbinden aan de bredere maat schappelijke agenda, zoals een meer circulaire landbouw. Mooi dat we een deel van de inkomsten van Windpark Krammer kunnen in zetten om met agrariërs te werken aan een lokale CO2-kringloop." ZLTO-voorzitter Wim Bens is blij met het proefproject: ,,De hele wereld is op zoek naar nieuwe ma nieren om koolstof te binden, maar vergeet daarbij niet de kracht van lokale landbouwbodems." Op straat in Oosterland gonst het de dag na de brand zachtjes rond: is deze fik aangestoken? Buurtbe woner Aad de Jonge zei het de nacht van de brand ook meteen: ,,Het zou me niets verbazen." Het pand stond al langere tijd te ver- Ik had gehoopt dat er na alle aandacht iets positiefs zou gebeuren pauperen. ,,Ik had er geen last van. Maar het is geen fraai zicht." Met enige regelmaat zagen de buren kinderen over het verwilderde ter rein struinen. Buurvrouw Jolanda Slingerland zag ze zelfs weleens op het dak zitten. Echt veilig was het niet. Politiedossier De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In het politiedossier staat dat er geen aanwij zingen voor brandstichting zijn, maar wellicht is het onderzoek nog niet afgerond - meldt een politiewoordvoerder. Het kan zijn dat door warmte of instortingsgevaar nog geen onder- zoek binnen is gedaan. Het pand was in ieder geval afgesloten van de elektriciteit, zegt eigenaar (en projectontwikkelaar) Baltus de Ruijter. Over de oorzaak van de brand zegt hij niets, maar hij be treurt de gevolgen wel. ,,Van een auto met waterdicht dak is het een cabrio geworden." Rot geschrokken Ook filmmaker Nick Corpel is zich rot geschrokken van de brand. Hij blies de oude dokterswoning re cent nieuw leven in door hem vir tueel, met behulp van 3D-beelden, te renoveren. Geïntrigeerd door de historische plek maakte hij Schut tershof weer als nieuw. Daar kreeg hij superleuke reacties op en hij wilde er ook nog mee verder. ,,Ik had gehoopt dat er na alle aandacht iets positiefs zou gebeuren. Er is wel iets gebeurd, maar niet wat ik hoopte. Daar baal ik van." De woning in de wildernis is volgens Corpel prachtig. ,,We zijn zelf starters, maar ik had er heel graag willen wonen en het willen opknappen." Hetzelfde geldt voor Wij speculeerden weleens: als we het geld hebben... dan gaan we er voor. Dit is echt wel zonde dorpsgenoot Petra Smid. ,,Wij spe culeerden ook weleens: als we het geld hebben... dan gaan we er voor. Dit is echt wel zonde." Starterswoningen De kans dat de woning hersteld wordt, is klein. De Ruijter wil er levensloopbestendige woningen of starterswoningen neerzetten en daar had de oude villa prima tus sen gepast. Maar in deze staat? Tot nu toe kreeg hij nul op het rekest bij de gemeente, nu wacht hij eerst de gevolgen van de brand af. ,,Maar het is te hopen dat de gemeente gaat luisteren naar de burger, zodat er gebouwd kan gaan worden wat wordt gemist." donderdag 7 mei 2020 Boeren in zee met windpark Villa Schuttershof vorige maand. foto wendy wagenmakers Vijftien boeren gaan samen met Windpark Krammer koolstofdi oxide (CO2) uit de lucht halen en langdurig vastleggen in akker bodems. Met het proefproject willen de 'koolstofboeren' de ko mende vijf jaar 2750 ton in de bodem opslaan. Dat is goed voor het klimaat, maar ook voor bodemvruchtbaarheid die in Zeeland al jaren afneemt. - Wim Bens, ZLTO Oosterland weleens van heeft gedroomd: villa Schuttershof aan de Molenweg in Ooster- land. Het zwaar verpauperde 'spookhuis' brandde in de nacht van dinsdag op woensdag af. Omwonenden zijn niet ver baasd over dit roemloze einde. ,,Je kon er op wachten dat er een keer brand uitbrak. Het is te hopen dat het snel wordt afgebroken." Esme Soesman Oosterland - Nick Corpel, filmmaker die villa Schuttershof onlangs nog virtueel renoveerde - Petra Smid, dorpsbewoner Windpark Krammer. foto sky pictures De zwaar verpauperde villa Schuttershof aan de Molenweg in Oosterland ging in de nacht van dinsdag op woensdag door brand verloren. foto hv zeeland Het is een stekkie waar half

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28