CORONAVIRUS Hagel beschadigt uien, appels en peren ZEELAND 3 PAVILJOENHOUDER SCHOONHEIDSSPECIALISTE SPORTMASSEUR ,,Ik heb het onwijs gemist", zegt Linda Kik van Schoonheidsinsti tuut Moment in Zierikzee. Sinds de coronamaatregelen van kracht werden, heeft ze haar klanten steeds persoonlijk afgebeld ,,Mijn salon bestaat al 11 jaar. Veel men sen komen ook al 11 jaar bij mij. Ze zijn vaak goede kennissen gewor den. Dat contact mis ik vooral." Als ze de deuren weer opent, gaat ze in 'shifts' werken. ,,We pas sen het tijdschema zo aan, dat klanten elkaar niet tegenkomen. Ook moeten zij bij binnenkomst hun handen wassen. Verder ge bruiken we mondkapjes en maken we extra schoon. We werkten al heel hygiënisch, omdat je toch be zig bent met de huid van mensen." Kik wil geleidelijk weer begin nen. ,,Ik ga niet meteen maandag open. Omdat ik zelf tot de risico groep behoor, ben ik ook wel een Natuurlijk is horeca-ondernemer Frank de Reu van strandpaviljoen Puur blij dat hij per 1 juni open mag. Op zijn terras op het strand in Groede kan hij buiten vanaf die datum honderd gasten ontvangen. Dat is wel een derde minder dan voor de coronacrisis. ,,Ik heb alles coronaveilig ingericht. De tafels staan op twee meter van elkaar. Eten wordt op een bijzettafel ge serveerd. De gast kan het er zelf vanaf pakken. Bestellen en betalen kan via een app." Toch voorziet hij de nodige pro blemen. ,,Stel dat ik om vijf uur honderd eters heb en het gaat stortregenen. Dan mogen er maxi- maal dertig naar binnen. Wat doe je met die gasten. En toiletbezoek is ook lastig coronaveilig te maken. Er zal iets moeten gebeuren aan de toiletvoorzieningen. Misschien mobiele toiletcabins. Ook de strandovergangen zijn eigenlijk te smal. Daar praten we over met de gemeente en het waterschap." De Reu snapt dat het virus on der controle gehouden moet wor den. ,,Maar dit jaar is nu al verlo ren. Ik ben dus blij dat we weer open mogen, ook voor mijn perso neel en gasten, maar we gaan geen cent verdienen. Gelukkig komt er een tweede steunpakket voor de horeca." hij veel achterstallig onderhoud verwacht aan spieren die maandenlang niet gekneed zijn? ,,Een procent of dertig van mijn klanten is er wel hard aan toe. Ik denk dat die een paar keer extra moe ten komen om de soepelheid weer op het oude niveau te krijgen", zegt de Middelburger. ,,Toen de fysiotherapeuten weer begonnen, kreeg ik te lefoontjes van mensen die hard aan een behande ling toe zeggen te zijn." Van Ouwerkerk ver wacht anderzijds dat er ook mensen wat terug houdend zullen zijn met het maken van een af spraak. Hij heeft desinfecterende gel en extra ont smettingsdoekjes ingekocht om nog meer dan ge bruikelijk alles schoon te houden, van de voor deur tot de massagetafel. Met de aanschaf van mondkapjes wacht hij tot duidelijk is of en welke maskers voorgeschreven worden. Van Ouwerkerk zal niet meteen op volle kracht vooruit zijn prak tijk aan huis kunnen hervatten. Zijn vrouw werkt nu ook thuis in plaats van op kantoor, dus daar moet hij rekening mee houden. ,,Ik denk dat ik met een paar dagen in de week begin." beetje angstig. Ik ga eerst iedereen op mijn gemak bellen en kijken of ik de agenda weer een beetje ge vuld krijg. Dan wil ik mondjes maat beginnen met de mensen die het dringend nodig hebben. Na tuurlijk wil ik weer omzet maken, maar niet ten koste van de gezond heid van mijn cliënten en die van mijn eigen gezin." Directeur Marien Boersma van verzekeringsmaatschappij AgriVer heeft zo'n twintig meldingen van Zeeuwse boeren ontvangen. ,,Maar ook uit de rest van het land, zoals de Flevopolder en de Zuid-Hol landse eilanden." Binnen Zeeland gaat het vooral om Zeeuws-Vlaan- deren en Tholen. ,,Dat zijn trouwe deelnemers als het gehageld heeft", zegt Boersma. ,,Dat heeft te maken met de tem peratuur van het water dat het ge bied omringt. In Zeeuws-Vlaande- ren is ook een rol weggelegd voor de industrie van Antwerpen. Daardoor zijn bepaalde gebieden gevoeliger voor hagel dan andere. We verzekeren sinds 1892 hagelri- sico's en dan merk je dat de fre quentie op sommige plekken ho ger is dan elders. Er is bijna geen jaar dat Zeeuws-Vlaanderen er niet bij zit, met Tholen als goede tweede." Pril gewas AgriVer richt zich op akkerbouw. ,,Het accent bij de schademeldin- gen ligt nu op uien. Dat is eind april, begin mei een pril gewas dat aarzelend de kop boven het maai veld uitsteekt. Het zijn iele spriet jes en op dat moment een gevoelig gewas voor hagel." Taxateurs In hoeverre de uien zijn bescha digd, valt nog niet te zeggen. ,,Eerst wachten we het aantal meldingen af. Dan kun je zien waar de kern van de bui is geweest. Vervolgens sturen we taxateurs op pad om te kijken hoe het er voorstaat en hoe groot de schade is. Dat doen we pas na een paar dagen, want dan kun je ook zien hoe het gewas reageert op de hagel. In die fase zitten we nu", zegt Boersma. Hij verwacht niet dat de schade extreem is. ,,Dat zal de tijd leren. Over anderhalve week weten we meer, maar ik denk nog niet aan een ramp." Ook de fruittelers zijn de hagel buien van vorige week donderdag- Er is bijna geen jaar dat Zeeuws- Vlaanderen er niet bij zit, met Tholen als goede tweede avond en zaterdagochtend niet on geschonden doorgekomen, zegt Rinus van 't Westeinde, be stuurder van fruittelersorganisatie NFO. Er zijn tekenen van schade in vrijwel alle delen van Zeeland. ,,Hoe groot die is, kun je nu nog niet zeggen, omdat de vruchtjes nog heel klein zijn. We hopen dat de appeltjes de dans zijn ontspron gen, want die zijn nog zo klein, dat ze wat verscholen hangen. De pe ren zijn al wat groter. Daar zie je op sommige plaatsen wel doorslagen of plekjes, maar die kunnen zich nog herstellen." Heftiger Van 't Westeinde maakt zich nog geen al te grote zorgen. ,,We hopen dat het meevalt. Het is in elk geval nog niet dramatisch. Als dit eind mei of in juni gebeurt, wanneer de appeltjes al zijn volgroeid, dan zul len de geluiden een stuk heftiger zijn dan nu." donderdag 7 mei 2020 eindelijk aan de slag Frank de Reu bij het tafeltje waarvan de klanten zelf hun gerecht kunnen pakken. fotopeter nicolai Sportmasseur Stefan van Ouwerkerk lacht. Of Sportmasseur Stefan van Ouwerkerk in Middelburg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Schoonheidsspecialiste Linda Jk in Zierikzee. foto ernesta verburg Een deel van de Zeeuwse boe ren kampt met hagelschade na de recente buien. Verzekeraars hebben tientallen meldingen uit de provincie gekregen. Hoe groot de schade is, moet de ko mende tijd blijken. Rolf Bosboom Vlissingen - Marien Boersma, directeur verzekeraar AgriVer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27