g-a e? Het blijft nog lang behelpen Geld voor Zeeuwse buurtorganisaties CORONAVIRUS 'Verdeel toegestane overnachtingen anders' Vrije tijd 2 De 'eerste uitbraakfase' van het coronavirus ligt achter ons, zei premier Mark Rutte gisteravond. Het plan is om vanaf 11 mei nagenoeg alle contactberoepen weer aan de slag te laten gaan. Vanaf 1 juni mogen terras sen weer open, net als strandtenten. Vier reacties uit Zeeland. KAPPER Commentaar Ixitstrategie is een te groot woord. De regering versoe pelt in de komende maanden een paar coronaregels. ITenminste, als het virus min of meer onder controle blijft. Minister Hugo de Jonge heeft een mooie beeldspraak voor het kabinetsbeleid. Hij noemt het 'sturen via de achteruitkijkspie gel'. Als na enige tijd blijkt dat de versoepeling slecht uitpakt, worden de regels meteen weer strenger. Zelfs als binnenkort veel meer op corona kan worden getest, blijft het afwachten wat het virus doet. Het is dus niet uitgesloten dat Nederland al zwalkend door de zomer zal gaan. Of dit erg is? Dat doet er niet toe. Dit is het hoogst haalbare. Het effect van deze versoepeling is heel moeilijk te schat ten. Premier Mark Rutte vraagt terecht om discipline. Want het grootste gevaar schuilt in ons gedrag. Maanden van veilig ge drag kun je met één moment van nonchalance tenietdoen. Opgelucht ademhalen is er dus niet bij. Maar Nederland kan wel blij zijn met de gefaseerde opening van de scholen, met het herstel van het openbaar vervoer, met meer mogelijkheden voor de horeca, voor de culturele sector, voor de recreatie en voor de contactberoepen. Als dit alles maar niet wordt uitge legd als het seintje dat we onze gezamenlijke verdediging kun nen laten zakken. We zijn nog lang niet terug in een normale situatie. Volgens De Jonge kan het van een half jaar tot twee jaar duren voor we een vaccin hebben. Het blijft nog lang be helpen. Versoepeling is geen seintje dat we onze verdediging tegen corona kunnen laten zakken Er ligt 25.000 euro klaar. Elk Zeeuws initiatief dat zich richt op ontmoetingen in de buurt kan in aanmerking komen voor de MAEX Impuls, tot een maximum van 2500 euro. Aanvragen zijn moge lijk tot en met 13 mei (tot 22.00 uur). Het geld is niet bedoeld om een buurtactiviteit van te betalen, ALMANAK Sinds de invoering van de coro namaatregelen is het leven er een stuk overzichtelijker op ge worden, constateerde de Goese- naar. Geen uitstapjes, geen fa miliebezoeken, geen sportwed strijden. Kortom, geen verplich tingen. Zeker de weekends bieden daar- maar om organisaties die ze opzet ten te versterken. Ze kunnen er bijvoorbeeld hun website mee up daten, hulp inkopen om een meer jarenplan te maken, financieel ad vies inwinnen of iemand inhuren die helpt een gebruiksvriendelijke administratie op te zetten. Ondersteunen Aan MAEX Zeeland wordt meege werkt door de Rabobank Walche ren/Noord-Beveland, de provincie en de gemeenten Vlissingen en Tholen. MAEX is een landelijke organisatie voor het ondersteunen van sociale initiatieven, met plat forms in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Zeeland. Landelijk is inmiddels 547.170 euro uitgekeerd aan 1985 initiatie ven. In Zeeland gaat het tot dusver om 86 initiatieven waaraan 18.450 euro is uitgekeerd. door ineens een zee aan vrije tijd, die hij vooral invult met het wegwerken van de stapel onge lezen boeken. ,,Soms denk ik dat ik hier wel aan zou kunnen wennen", verklapte hij zijn eega. Die slaakte daarop een diepe zucht. ,,Ja, vind je het gek? Jij leeft al jSren in quarantaine." Winkel voor mondkapjes In zijn winkel is al weken geen mens meer te be kennen. De grenzen zijn dicht en mensen blijven thuis. En dus besloot ei genaar Kees van Sante zich eens te verdiepen in mondkapjes. Via zijn con tacten uit de telefoonwe reld, veelal in China, bleek hij er ondanks de schaarste toch vrij ge makkelijk aan te kunnen komen. Van Sante: ,,Ik heb mijn bevindingen onder meer gedeeld met het RIVM, maar die bleek niet geïnteresseerd. Daar heb ik me echt over ver wonderd. Dat gecertifi ceerde mondkapjes dus wel snel te verkrijgen zijn, maar dat de overheid al leen met bepaalde par tijen in zee gaat. Ik heb er genoeg energie in gesto ken, dus daarom ga ik mijn kapjes nu in de win kel verkopen. Inmiddels heb ik er genoeg om heel Zeeuws-Vlaanderen ervan te voorzien." Hij biedt ze aan voor prij zen tussen de 7,95 en 14,95 euro. TERNEUZEN Overslag goederen in havens gedaald de Middelburgse kapsalon Perfect Hairstyling is de hele woensdag al platgebeld door klanten die een af spraak wilden maken. Die kan ze nu vanaf maandag inplannen. ,,Yes, we mogen weer open." De afgelopen weken heeft ze er alles aan gedaan om de deuren van haar kapsalon te kunnen openen zodra het weer kan. ,,Het was onduide lijk wat er mag. Wij hebben het zekere voor het onzekere geno men. Onze wastafels staan zo dicht bij elkaar dat ik er schermen tussen heb geplaatst. En ik heb mondkapjes gekocht. Niet honder den, maar vijftig. Voor de zeker heid. Ze zijn namelijk behoorlijk duur." Die zijn in ieder geval niet nodig. ,,Het is goed dat mensen moeten bellen voor een afspraak zodat we de risico's kunnen in schatten." De zaak is ruim genoeg om drie kapsters op meer dan an derhalve meter van elkaar te laten werken, maar of er vijf tegelijk aan de slag kunnen, zoals voorheen in de weekenden, is nog maar de vraag. En per klant is meer tijd no dig, want na afloop van de knip beurt moeten de stoelen en de scharen grondig worden gereinigd. ,,Al met al verwacht ik dat we de prijs iets omhoog moeten doen." Pas de noodverordening voor toeris tische bedrijven aan. Doe dat door de toegestane 15 procent openstel ling anders te verdelen over bedrij ven. Daarvoor pleiten de politieke partijen Betrokken Noord-Beve land, Lijst van Kervinck (Veere) en Onafhankelijk West (Sluis). ,,Wat je nu ziet is dat men name kleine bedrijven niet meedoen", zegt Mark Faasse van Betrokken Noord-Beveland. ,,Zij zeggen tegen mij dat het lastig is. Wie laten ze toe en wie moeten ze teleurstellen. Bo vendien levert het nauwelijks iets op als je klein bent." De drie partijen pleiten er voor om de ruimte die nu niet gebruikt wordt, te verdelen over bedrijven die wél voor een klein deel open gaan. Anders gezegd: sta het ruilen van quota toe, net als boeren dat kunnen doen bij mestrechten ,,Stel je hebt tien slaapplaatsen maar die gebruik j e niet en je geeft ze aan de buurman die ook tien heeft. Dan heeft de buurman twintig overnachtingen en wordt het de moeite waard. Want als je op 15 procent moet draaien le vert dat geen geld op en je loopt bo vendien de kans dat je geen gebruik meer kan maken van landelijke steunregelingen." De drie partijen hopen dat de Veiligheidsregio Zee land de regeling gaat aanpassen. donderdag 7 mei 2020 Veel initiatieven om de leefbaar heid van Zeeuwse buurten en wijken te verbeteren zijn opge zet door vrijwilligers. Het ont breekt ze vaak aan middelen om zaken professioneel aan te pak ken. MAEX Zeeland stelt nu geld beschikbaar volgens het prin cipe wie het eerst komt wie het eerst maalt. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl C0R0NA7IRUS 3()l9-Koov SLUIS Phones More aan de Sint Annastraat in Sluis gaat vanaf volgende week ook mondkapjes verkopen. In het pand waar onder meer tele foons worden gerepa reerd, wordt een 'shop in shop' ingericht waar klan ten tientallen verschil lende mondkapjes kun nen bekijken. Met of zon der certificaat. De goederenoverslag in de havens van North Sea Port is in april met 2,3 procent afgenomen. De aanvoer nam met 4 miljoen ton toe, maar de daling zat vooral in de afvoer die een kwart slonk en uitkwam op 1,4 miljoen ton. Oorzaken: minder voertuigen naar het Verenigd Koninkrijk, tijdelijke sluiting van een aantal bedrijven in de auto-industrie en het (deels) stilleggen van bouwprojecten. De aan voer van agrarische en voedingsproducten stijgt nog wel. De lichte neergang is het gevolg van de coronacrisis, zegt het havenbedrijf. Zij kunnen Frank Balkenende, Rolf Bosboom, Theo Giele en Ernst Jan Rozendaal Eigenaresse Henny de Groot van Henny de Groot van Perfect Hairstyling in Middelburg heeft schermen geplaatst tussen de wastafels in de kapsalon. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Melita Lanting Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26