WERK Waarom de ander asociaal is en jij niet Customer success manager Nieuw boek geeft tips aan stellen 16 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Binnen steeds meer huishoudens hebben beide partners een drukke baan en de ambitie om hogerop te komen. Hoe combineer je twee carrières, verschillende ambities, een gezinsleven en houd je ook nog je relatie in stand? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Erger jij je ook altijd zo aan collega's die vieze vaat in de keuken achterlaten of rodde len over anderen? Ook de coronacrisis geeft genoeg aanleiding voor asociaal gedrag. Mensen die te dichtbij passeren, samenscho len in parken, hamsteren. We zijn het met elkaar eens: dat kan écht niet. Wie doet zoiets? plekke vragen stellen, blijken ze steevast net de lieve mensen te treffen. Nee nee, deze mevrouw heeft dan wel een volle winkelkar met drie pakken wc-papier, maar dat is toeval, dit zijn de normale weekboodschappen. En ja, de ondervraagde in de lange rij voor de winkel had deze meubels misschien ook online kunnen bestellen, maar hij is net vanochtend door zijn bed gezakt, dus even zelf ophalen was makkelijker. De kans is groot dat de jour nalist nooit een zelfbenoemde aso voor de microfoon krijgt. Allemaal vinden we onszelf een goed mens, al doen we weleens iets vervelends. Het komt door de self-serving bias, een denkfout die ervoor zorgt dat je oorzaken van slecht gedrag buiten jezelf legt. Kijken we naar anderen, dan denken we precies omgekeerd. Wanneer iemand zich asociaal gedraagt, dan denken we dat dat in zijn karakter zit en vergeten we na te denken over de omstandigheden waar hij in zit. Dat onze collega's stiekem hun mail checken terwijl je online een overleg met ze hebt, of gewoonweg niet luisteren, dSt is echt asociaal. Doen we het zelf, dan was dat een onschuldige onderbreking omdat jij écht een belangrijk mailtje ver wachtte of een vaas moest redden van een rellende kat. Worden we met z'n allen steeds asocialer? Ik denk het niet. De Griekse filosoof Socrates mopperde vier eeuwen voor Christus al over de jeugd van tegenwoordig. Wil je een wat rooskleuriger beeld van anderen? Probeer je in te leven in de situatie waarin de ander zit. Een an dere oplossing is om vrienden te worden met je meest gehate collega of asociale buur. Over vrienden zijn we namelijk net zo mild als over onszelf. rijdagavond is onze heilige avond", zegt Christine Zandberg (33). Die avond houden ze beiden zoveel mogelijk vrij voor elkaar en vrienden en dat lukt goed, vertelt ze. Zij en haar man Michiel Dijkman (35) zijn beiden, soms zelfs meer dan, fulltime aan het werk. Zij als teamleider bij het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, hij als hoofd corporate affairs bij Samsung Benelux. Daarnaast heeft hij nog zitting in twee raden van toezicht en is Zand berg burgerraadslid voor het CDA in Rotterdam. Zandberg: ,,Je moet accepteren dat je af en toe een avond alleen op de bank zit omdat de ander weg is. Daarnaast plannen we heel bewust momenten om dingen te onderne men. Samen uit eten, een drankje doen of afspreken met vrienden." Dat beaamt Dijkman: ,,Maar sommige dingen zijn nu eenmaal niet te voor spellen, daarom moeten we continu in gesprek blijven. Dat gaat het heel goed. Een relatie is geven en nemen." Er zijn steeds meer tweeverdieners zoals Zandberg en Dijkman. Van meer dan 65 procent van de stellen in Noord-Amerika en Europa werken beide partners, blijkt uit onderzoek. Ook in Nederland zijn steeds meer tweeverdieners. In 2018 hadden bij 15 procent van de Nederlandse stellen beiden een fulltime baan. Dat is 2 procent meer dan in 2003, blijkt uit cijfers van het CBS. Vooral het aantal stellen waarbij een van de twee een grote parttimebaan had - meer dan 20 uur - nam flink toe: van 27 naar 37 procent. Die stijging komt vooral door jonge moeders die vaker meer zijn gaan werken: in 2018 gemiddeld 22 uur per week, ten opzichte van 15 uur in 2003. Succesvolle carrières Al die dubbele carrières brengen de nodige uitdagingen met zich mee. Ze vragen om compromissen en begrip. Zo ook voor Jennifer Petriglieri, docent organisatiegedrag aan Insead, een internationale management opleiding. Zo'n tien jaar geleden was zij een jonge moeder, inclusief slape loze nachten, met een academische carrière. 'Hoewel mijn partner en ik gedreven waren, wilden we geen van beiden veel tijd met onze kinderen of met elkaar opgeven. Er zou iets moeten wijken', schrijft de Britse Petriglieri in haar boek Jouw carrière, mijn carrière, dat recent in Neder landse vertaling verscheen. Dat hoefde uiteindelijk niet. Haar partner Gianpiero zei: 'Dat is je slaapgebrek dat spreekt. Ik laat je niet zomaar je droom opgeven, niet nu'. donderdag 7 mei 2020 GO Wanneer journalisten ter Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt PETER RUITER (35) is customer success manager bij 2at, dat in de automatisering zit. Hoe vertel je aan vrienden wat je doet? „Heel simpel: ik zorg dat ik de klanten en de eindgebruikers van onze producten blij maak." Waarom moet dat eigenlijk in het Engels? ,,In deze wereld volgt iedereen het 'Microsoft Playbook'. Als ik een keer elders aan de bak wil, snapt iedereen wat ik doe." In samenwerking met Nationale Vacaturebank Zo help je elkaar verder MARLOE VAN DER SCHRIER Christine Zandberg en Michiel Dijkman werken beiden meer dan fulltime. FOTO FRANK DE ROO Kassandra en Jeroen Stultiens wonen in Spanje met hun twee kinderen. FOTO PRIVÉARCHIEF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16