Beesten CORONAVIRUS h i 14 PSYCHOLOGELD 1^ 'Ons winkelhart mag weer kloppen', melden tientallen winkelketens in een advertentie. Bijna alles is weer open, maar het nieuwe winkelen vergt discipline van zowel klant als personeel. ,,Eén voordeel: er wordt veel minder gestolen.'' Over de uitweg uit deze coronacrisis wordt veel gebakkeleid. Maar de oorzaak ervan krijgt minder aandacht. Onbegrijpelijk. Natuurlijk moet er nu een brand worden geblust. Maar wat als de pyromaan die hem aanstak, nog steeds vrij rondloopt? Deze pandemie zal niet de laatste zijn. Ten minste, als we op dezelfde manier met dieren blijven omgaan. Veel epidemieën starten als zoö- nose, een ziekte die begint bij een dier en over springt op de mens. Zowel de corona- als de Sars- epidemie ontstond op Chinese wet markets. Plek ken waar dode en levende dieren worden ver kocht voor consumptie. De dieren zitten dicht op elkaar, vaak in gestapelde kooien. Ze krijgen de urine en poep van het dier er boven over zich heen. Veel beesten worden ter plekke geslacht. Niet alleen lijden de dieren gigantisch, de markten zijn ook een broedplaats voor nieuwe virussen. Het is makkelijk om alleen naar die 'barbaarse' Chinezen te wijzen Het is gemakkelijk om met een geheven vingertje naar die 'barbaarse' Chinezen te wijzen. Maar de intensieve veehouderij in Nederland veroorzaakt net zo goed die renleed en epidemieën. De Q-koorts, ontstaan op geiten- houderijen, leidde tussen 2007 en 2011 in Nederland tot ongeveer 100.000 besmettingen bij mensen. Bijna honderd men sen overleden en nog altijd lopen duizenden mensen rond met chronische klachten. Corona blijkt ook een stuk harder toe te slaan in gebie den met intensieve veehouderij. Er zijn sterke aanwijzingen dat luchtkwaliteit een rol speelt. En dan zijn er ook nog de nertsenfokkerijen in Brabant, waar het virus is uitgebroken. Om het coronavirus in te dammen wordt de bur ger om enorme offers gevraagd: kinderen mogen niet naar school, ondernemers zien hun zaak failliet gaan en ouderen kunnen hun familie niet meer zien. Maar de politiek neemt geen maatre gelen die de kans verkleinen dat we over een paar jaar weer in hetzelfde schuitje zitten, zoals het beperken van de intensieve veehouderij. Zelfs de nertsenfokkerijen met besmette dieren mogen openblijven. De volksgezondheid staat voorop, maar de belangen van boeren nog iets meer. hoeft te gaan zitten wachten. Je kunt zelf minde ren, of nog liever stoppen, met vlees eten. Zelf eet ik al jaren geen vlees meer en dat offer is mini maal als ik kijk naar de uitdagingen waar we nu voor staan. Misschien heb je het gevoel dat het weinig zin heeft als je dat als enige doet. Maar, om het maar even als overheidscampagne te for muleren, alleen samen krijgen we zoönoses on der controle. De mens is het slachtoffer geworden van de wrede manier waarop die met dieren omgaat. Dat zou je een cynische speling van het lot kun nen noemen. Tegelijkertijd kan het ook het begin van een oplossing zijn: nu het leed van mens en dier hand in hand gaan, zijn we hopelijk wel be reid om te veranderen. Adyen Aegon Shell Aperam Het voelt als een kind in een snoepwinkel. Wel nog even de handen desinfecteren bij binnen komst, maar daarna lonken de par fums van Chanel, de tassen van Gucci en de dagcrèmes van Clini- que. Kijken, kijken..., maar liever niet aanraken. In de Rotterdamse Bijenkorf voelt dat echter niet als straf. Want kijken naar al die luxe doen de klanten maar al te graag. De zeven winkels van de 150-ja- rige Bijenkorf zijn na een corona sluiting van zes weken alweer ruim een week open. Het was We beperken ons nu tot adviseren, we mogen bij niemand make-up aanbrengen wennen voor de medewerkers, maar ze voelen zich veilig op hun werkplek. ,,Ik vind het prettig dat niet iedereen meer zo dicht bij je staat. Aan de andere kant beperkt ons werk zich nu alleen tot advise ren, we mogen bij niemand make up opbrengen. Je kunt niets testen, dat is een groot gemis'', aldus een medewerkster van de cosmetica- afdeling. Een paar etages hoger zoekt Ca- rin Broere uit Ridderkerk zomer schoenen uit voor haar kleindoch ter. Een speciale pasplek met be schermend plexiglas biedt soelaas. Voor de Ridderkerkse is het weken geleden dat ze naar de stad is ge- donderdag 7 mei 2020 Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Het goede nieuws is dat je niet op de overheid Het betaalplat- form was de grootste stijger bij de hoofd fondsen. De verzekeraar leverde weer een paar procenten in. Het olie- en gasconcern behoorde weer tot de grote verliezers. De roestvrijstaal- producent waar schuwde voor een flinke klap voor de verkopen in het tweede kwartaal. a> E o GO Kijken, kijken en niet aanraken Sanne Schelfaut Rotterdam -Medwerkster cosmetica- afdeling Bijenkorf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14