Fractieleider van Denk geroyeerd als partijlid <Qbkpn Unlimited mobiele data én bellen Samsung Galaxy S20 EUWS 11 Kabinet wil bevolking in coronatijd niet lastig vallen met belangrijke keuze Gratis Galaxy Buds+ t.w.v. 169,- De coronacrisis heeft grote gevol gen voor alle Nederlanders, zo er kent Van Rijn. ,,Ik wil mensen de komende maanden niet belasten met de belangrijke keuze over or gaandonatie. Daarom geef ik ieder een langer de tijd; in de zomer van 2021 komt iedereen in het nieuwe donorregister te staan.'' Dat was eerder gepland voor maart volgend jaar. Straks moet iedereen vanaf 18 jaar actief kiezen of hij of zij organen wenst te doneren na het overlijden. Wie niets doet, wordt uiteindelijk geregistreerd in het systeem als persoon die geen bezwaar heeft te gen orgaandonatie. De keuze kan altijd en op ieder moment worden gewijzigd. Eerste brief Oorspronkelijk zou het ministerie van Volksgezondheid aan het begin van de zomer al brieven gaan stu ren naar mensen die nog geen keuze hebben gemaakt, nu begint dat proces vanaf 1 september. Ieder een krijgt dan een eerste brief. Daarna volgt na zes weken een her inneringsbrief. Uiteindelijk valt er sowieso een bevestiging in de bus, waarin de vermelde registratie wordt weergegeven. Wie na twee brieven nog geen keuze heeft vast gelegd, wordt geacht geen bezwaar te hebben tegen orgaandonatie. Minister Van Rijn wilde de for mele ingangsdatum van de donor- wet (1 juli dit jaar) zelf niet uitstel len ondanks de crisis, laat hij weten. ,,De gevolgen van het coronavirus zijn onzeker. We weten niet of het virus over een half jaar is terugge drongen.'' Daarnaast is het oude re gister, waarvoor mensen zich vrij willig konden aanmelden, er tech- In de zomer van 2021 komt iedereen in het nieuwe donorregister te staan nisch niet op berekend om veel lan ger dan 1 juli in de lucht te blijven. Uit een peiling blijkt dat 64 pro cent van de Nederlanders ook vindt dat de overheid de nieuwe donor- wet volgens planning moet invoe ren. Bijna drie op de tien (28 pro cent) mensen menen dat de over heid de wet juist een jaar moet uit stellen. Momenteel is de publieks campagne tijdelijk stilgelegd om mensen te overtuigen hun keuze zo snel mogelijk te laten vastleggen. Als de campagne weer wordt her vat, zal volgens de bewindsman de strategie anders zijn. Van Rijn: ,,Er zal uitleg worden gegeven over de brieven, de keuzes die burgers kun nen maken, en welk deel van Ne derland wanneer zal worden aan geschreven.'' Heftig Het politieke debat op initiatief van D66-Kamerlid Pia Dijkstra over de invoering van de nieuwe donorwet, was heftig. Het werd begin 2018 af gerond. Het voorstel kwam met de hakken over de sloot door beide Ka mers van het parlement. Farid Azarkan blijft in de Tweede Kamer werken als fractielei der van Denk, ondanks dat het partijbestuur hem heeft geschrapt als lid. ,,Ik ben hier door de kiezer neergezet, niet door het partijbestuur." ,,Ik was ontzettend verrast en overrompeld door deze actie'', zegt Azarkan over het royement. ,,Het is een zeer onverstandige zet en een nieuw dieptepunt in de poli tieke geschiedenis." Azarkan reageerde gistermiddag op een mededeling van het be stuur van Denk, eerder op de dag, dat de fractieleider 'per direct' het lidmaatschap' was ontnomen. Vol gens Azarkan staat het tweekop pige bestuur, onder leiding van partijvoorzitter Sel^uk Öztürk, al leen. ,,Bij de achterban is iedereen verenigd. Twee bestuursleden te gen de rest, dat is het. Onverant woord. Ik roep de heren daarom opnieuw op ruimte te maken en op te stappen.'' Het bestuur geeft als reden voor royement dat het Kamerlid Azar- kan de partij 'bij voortduring op onredelijke wijze benadeelt en handelt in strijd met het belang van Denk en met gemaakte afspra ken en besluiten'. ,,Hij kan niet langer spreken en handelen na mens Denk, noch de partij verte genwoordigen.'' De top van Denk is al tijden ver wikkeld in een heftig conflict. Er woedt een machtsstrijd tussen Ka- merlid Tunahan Kuzu en fractie leider Farid Azarkan enerzijds en Kamerlid en partijvoorzitter Sel- ^uk Öztürk anderzijds. Van Azarkan mag Öztürk ge woon in de fractie blijven bij Kuzu en hem, ondanks alle heibel. ,,Maar hij wil nergens bij zijn en ook niet naar Den Haag komen. Toch is hij fractielid. We moeten daarover het gesprek aangaan. Het is een bui tengewoon ingewikkelde kwestie, maar ik zie het altijd goed komen.'' In een brief aan Azarkan somde het bestuur gistermorgen een lange reeks gedragingen op waar mee hij de partij schade zou heb ben berokkend. Te beginnen met tweets tijdens een reis naar Istan- boel met fractiegenoot Tunahan Kuzu. ,,Daarin liet hij blijken de toe komst van de partij te willen bepa len samen met één ander lid. Dit ziet het bestuur als openlijke re bellie'', aldus voorzitter Öztürk. Azarkan zou verder onder meer hebben geprobeerd 'zijn eigen fa len in de behandeling van een klacht van een vrouwelijk lid van Denk over Kuzu in de schoenen van de voorzitter te schuiven'. afhankelijk en openbaar onder zoek naar de kwestie heeft hij ac tief tegengewerkt. Gesprekken is hij uit de weg gegaan, en acties om te bemiddelen in de gerezen con flicten heeft hij stelselmatig gesa boteerd.'' Met het royement wil het be stuur van Denk naar eigen zeggen 'de rust in de partij laten terugke ren', intern waar nodig verzoe nende gesprekken voeren en een digitale ledenraadpleging van 6 juni verder voorbereiden. Daar zal de toekomst van Denk worden be paald. Kuzu sprak gisteren van een 'krankzinnig actie'. ,,Een tweede broedermoordaanslag door Öztürk. Rancuneus, ontoereke ningsvatbaar en incompetent. Ik sta 200 procent achter Farid Azar- kan.'' donderdag 7 mei 2020 GO Meer bedenktijd orgaandonatie Alle volwassen Nederlanders krijgen meer tijd om hun keuze vast te leggen over orgaandona tie na hun overlijden. Dat maakt minister Martin van Rijn (Medi sche zorg) vandaag bekend. Hij vindt het ongepast om men sen in crisistijd te confronteren met zo'n ingrijpend besluit. Edwin van der Aa Plaats Minister Martin van Rijn. FOTO ANP -Minister Martin van Rijn Edwin van der Aa Den Haag Farid Azarkan: ,,Een nieuw dieptepunt.'' FOTO ANP ,,Pogingen om een gerezen pro bleem tussen voorzitter Öztürk en Kuzu op te lossen, heeft hij getor pedeerd. Het instellen van een on Het bestuur van Denk zegt dat het de rust in de partij wil laten terugkeren Actie geldig t/m 17 mei 2020. Kijk op kpn.com/s20 voor de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11