Hoe een teruggekeerde jihadist terechtkomt bij de moordbende van Taghi 8 NIEUWS Als tiener ging hij voor de jihad naar Syrië. Eenmaal terug in Nederland dook hij de onderwereld in. Nu wordt Vially M. (26) uit Delft gezien als lid van de moordbende van Ridouan Taghi. Hoe kon het zover komen? et is een wonder lijke locatie om een inbraak te plegen. Maar de vier mannen die in november 2017 parenclub Fun4two in Moordrecht midden in de nacht insluipen, weten wat ze doen. Honderdduizenden euro's aan contant geld vinden ze, een fe nomenale buit. De mannen heb ben maar één probleem: de AIVD houdt één van hen in de gaten. Het gaat om Vially M., een twin tiger van Antilliaanse afkomst die is opgegroeid in de Delftse wijk Buitenhof. Eerder dat jaar is hij vrijgesproken van een heel andere verdenking, en heeft hij zijn en kelband mogen afdoen. Maar hij beseft blijkbaar niet dat de ge heime dienst hem nog altijd op de voet volgt. En dat komt hem, én de drie andere mannen, duur te staan. De AIVD seint na de in braak meteen de politie in, en die houdt de vier aan. Agenten vinden in de woning van één van hen het enorme bedrag, plus vuurwapens en munitie. Vially M. gaat de cel in - en dat is niet voor het eerst. Het is 2013 als M. samen met be keerling Jordy de J. uit Delft naar Syrië vertrekt. In Syrië is de bur geroorlog dan al in volle gang, en de beelden van de gruweldaden die president Bashar al-Assad te gen zijn eigen volk begaat, berei ken ook Nederland. Vially M., toen nog 18 jaar, zou bij een moskee in Delft in contact zijn gekomen met een man die hem aan telefoon nummers en geld kon helpen om naar Syrië te komen. Volgens be trokkenen zou hij in de moskee zijn geradicaliseerd. En dus ver trekt M. op zijn 18de naar oorlogs gebied. Militaire training Naar eigen zeggen reist hij naar het grensgebied van Turkije en Syrië om hulp aan vluchtelingen te bie den. Maar het ambtsbericht dat inlichtingendienst AIVD in augus tus 2013 opmaakt, doet anders ver moeden. Daarin staat dat M., die zich ondanks zijn Antilliaanse afkomst de strijdnaam Abu Mo hammed heeft gegeven, 'tijdens zijn verblijf in Syrië een militaire training heeft ondergaan'. Het OM stelt dat hij zich heeft aangesloten bij een terroristische organisatie. Lang zal hij niet in Syrië blijven. Na een halfjaar is hij al terug in Nederland. Tegen de politie zegt hij dan dat hij zijn familie miste, en daarom is teruggekeerd. Hij wordt niet vastgezet. Drie jaar la ter gebeurt dat alsnog, als andere uitreizigers bij de politie verklaren dat M., zoals de AIVD ook al had gemeld, wel degelijk heeft deelge- nomen aan het jihadistische trai ningskamp. Een getuige verklaart dat Vially M. hem heeft verteld een sluipschutter te zijn geweest. M. wordt aangehouden, maar tij dens de rechtszaak in oktober 2017 wordt hij vrijgesproken vanwege gebrek aan bewijs. Het OM gaat di rect in hoger beroep, en die zaak loopt nog. De vrijspraak betekent ook niet dat de AIVD zijn interesse in M. is kwijtgeraakt. Het tegen deel is waar. Caloh Wagoh En dat is terecht, blijkt al snel. Want een paar jaar na zijn terug keer uit het land van Islamitische Staat blijkt M. onderdak te hebben gevonden bij een heel andere be weging: Caloh Wagoh. Deze mo torclub, in 2016 ontstaan uit een fusie tussen de Haagse straat bende Crips en motorclub Trailer Trash Travellers, fungeert volgens het OM als liquidatieleger van met name Ridouan Taghi. Die is op dat moment al 'Nederlands most wan ted', wat hij zal blijven tot zijn ar restatie eind 2019. Troef in handen van het OM tegen Caloh Wagoh is ex-lid en kroongetuige Tony de G., die met een waslijst aan verklarin gen inzage geeft in een voor het OM tot dan toe ontoegankelijk mi- woensdag 6 mei 2020 ■■uVani jihad naar de onderwereld Yelle Tieleman Jens Olde Kalter Delft Vially M. is van Antilliaanse af komt. Hij kiest Abu Mohammed als strijdnaam als hij richting Syrië vertrekt. FOTO POLITIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8