CORONAVIRUS 7 De hulpactie die het Rode Kruis heeft opgetuigd als gevolg van de coronacrisis, is de omvangrijkste sinds de Watersnoodramp. ,,We gaan ervan uit dat we er ook nog een jaar mee bezig zullen zijn'', waarschuwt directeur Marieke van Schaik bij het begin van een nieuwe campagne. Er was de vluchtelingencrisis in 2015, toen het Rode Kruis in Ne derland hielp opvang voor asiel zoekers in te richten. Er was or kaan Irma (in 2017), die enorme verwoestingen aanrichtte op Sint Maarten. En er was, al wat langer geleden, het hoogwater van 1995, toen 250.000 mensen in het Ne derlandse rivierengebied uit voor zorg werden geëvacueerd. Maar tijdens geen van die perio des was het voor het Rode Kruis nodig om zo'n grote hulpactie op touw te zetten als nu - in de co rona-epidemie - het geval is. ,,Dit is onze grootste actie in het ko ninkrijk sinds de Watersnood- Gezondheidscrisis met daarna grote sociaal-economische gevolgen ramp van 1953'', zegt directeur Ma rieke van Schaik. ,,Het is in de eer ste plaats een gezondheidscrisis, maar daarachteraan komen nog grote sociaal-economische gevol gen. In Nederland en op de Caribi sche eilanden.'' De hulporganisatie maakt van daag bekend dat ze verwacht nog zeker 30 miljoen euro nodig te hebben om de medische sector te blijven ondersteunen en om de nodige hulp 'aan honderdduizen den mensen in nood' te bekosti gen. ,,Al meer dan 2800 van onze vrij willigers zijn ingezet om GGD's, huisartsenposten, ziekenhuizen, zorghotels en ambulancediensten te ontlasten. Ze helpen onder meer bij het doen van coronates- ten of bij het vervoeren van pa tiënten. We moeten zorgen dat we als samenleving goed door deze crisis komen. Dat ons zorgperso- neel overeind blijft en dat de meest kwetsbaren niet buiten de boot vallen. Nu niet, volgende week niet en ook over drie maan den niet.'' „Daklozen bijvoorbeeld. Wat doe je als je klachten hebt? Hoe kun je jezelf sowieso goed isoleren als je op straat leeft? Wij ondersteunen bij de opvang van die mensen, door bijvoorbeeld bedden te leve ren en die op te zetten. Dat geldt ook voor ongedocumenteerden of arbeidsmigranten die opeens zon der werk zitten. En geen werk is: geen inkomen, geen eten. Wij zor gen, in samenwerking met boeren en voedselbanken, dan bijvoor beeld voor voedselboxen. Daar naast willen we ook onze telefoni sche hulplijn overeind houden, die kan iedereen bellen als iemand praktische hulp nodig heeft, zoals het uitlaten van de hond of het doen van boodschappen. Maar ook als je gewoon even een luisterend oor wilt.'' ,,Daar zijn heel veel mensen af hankelijk van het toerisme en dat ligt nu helemaal plat. Het houdt in dat mensen de huur niet meer kunnen betalen en geen eten kun nen kopen. Het vangnet is daar ook kleiner dan in Nederland. We verwachten dat we daar de ko mende maanden een stijging in het aantal daklozen gaan zien.'' We hebben geld nodig om voedsel te kopen, om bedden neer te kunnen zetten ,,We weten niet wat het virus gaat doen, maar we weten wel dat er grote sociaal-economische gevol gen zijn voor veel mensen. We ko men door deze crisis heen, maar moeten wel oog houden voor hen die hulp nodig hebben. We moe ten solidair blijven met hen. Er staan veel vrijwilligers klaar, daar over hebben we niet te klagen. We hebben wel geld nodig: om voed sel te kopen, om bedden neer te kunnen zetten, om mensen te kunnen vervoeren.'' Update Aantal besmettingen wereldwijd: 3.618.325 Aantal doden wereldwijd: 253.381 Aantal mensen genezen wereldwijd: 1.184.145 Aantal besmettingen in Nederland: 41.285 Aantal doden in Nederland: 5184 RODE KRUIS 30 MILJOEN NODIG woensdag 6 mei 2020 Cyril Rosman Den Haag -Marieke van Schaik Hoe ondersteunen jullie de me dische sector? Wie zijn die honderdduizenden mensen die het Rode Kruis ver wacht te moeten helpen? Hoe is de situatie op de Caribi sche eilanden van het Koninkrijk der Nederlanden? Het Rode Kruis stelt nog zeker een jaar met deze hulpactie bezig te zijn. Dat is een vrij de primerende gedachte. Het Rode Kruis zamelt geld in voor coronanoodhulp: gironummer 7244. Rode Kruisvrijwilligers verlenen in het Rotterdamse Ikazia Zieken huis hand- en spandiensten. foto arie kievit In Wit-Rusland wil staatshoofd Alexander Loekasjenko internatio nale gasten uitnodigen om op 9 mei de grote militaire parade bij te wonen. Zijn land was een van de eer ste landen die in de Tweede Wereldoorlog werd verwoest. In Oostenrijk hebben de versoepelingen van de co ronamaatregelen tot nu toe geen toename van het aantal besmettingen met het virus veroorzaakt. In België zijn 8016 pa tiënten aan corona overle den. De afgelopen 24 uur werden 97 nieuwe sterf gevallen geregistreerd. Van hen overleden er 57 in een ziekenhuis en 40 in een woonzorgcentrum. In India hebben de autori teiten in New Delhi een speciale 'coronabelasting' van 70 procent op drank ingevoerd. De slijters gin gen maandag open als onderdeel van de versoe peling van de maatregelen in het land. Gevolg: filevor ming bij de winkels. In Duitsland wil het mi nisterie van Verkeer dat in alle openbare vervoers middelen mondkapjes worden gedragen. Nu geldt in alle deelstaten nog alleen een plicht in het lokale openbaar ver voer. De plicht moet dus ook gaan gelden in bij voorbeeld taxi's, intercity's en vliegtuigen. Kijk op de site bij /video voor meer uitleg en het laatste nieuws v<Dit is de grootste hulpactie sinds r 1953' Directeur Marieke van Schaik van het Rode Kruis schat dat honderdduizenden mensen hulp nodig hebben, foto rode kruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7