CORONAVIRUS NYNKEDEJONG Miljoen tests voor immuniteit binnen 116.10 kijk, klik, klaar ft Bekijk het hele assortiment op kijkshop.nl 6 Dyson Supersonic haardroger tl Apple Watch Series 5 40mm De leukste cadeaus voor Moederdag betaal je in3 termijnen tegen 0% rente CHANEL CHANCE Eau Vive 150 ml Lancöme La Vie Est Belle Giftset Betaal gemakkelijk in 3 termijnen tegen 0% rente met in3 of veilig achteraf met Klarna. Column Wij hadden oudoom Siebe, de oom van mijn moe der. Die had zelfs een straat in Leeuwarden naar zich vernoemd gekregen. Elk jaar, in die eerste meidagen, vertelden mijn ouders over zijn activiteiten in het verzet. Eerst alleen de span nende verhalen: hoe hij op de vlucht voor de Duitsers bijna werd gepakt, maar omdat hij bij een huiszoeking zich voordeed als loodgieter, ternauwernood kon ontsnappen. Later hoorden we steeds meer verhalen, en drong de zwaarte van die jaren ook steeds meer tot mij door. Hoe ook zijn vrouw en vier jonge kinderen moes ten onderduiken. Hoe de overval op de gevangenis in Leeuwarden werd voorbe reid, waar zijn eigen broer en schoonzus gevangen zaten. Had men niks on dernomen, dan waren ze een dag later gefusil leerd. De verhalen zijn voor mij tastbaar en echt, omdat ik de gezichten ken die bij die verhalen horen. Ze leer den me over rechtvaardigheid, over échte moed. Ze gaven me een moreel kompas om een leven lang op te varen. over op de volgende generatie? Hoe geïnteresseerd gaan mijn ei gen kinderen zijn wanneer ik ze probeer te vertellen over een oor log van jaren geleden, met verha len over mensen die ze alleen ken nen van sepiafoto's? In deze meidagen is er altijd v veel dat mij ontroert: de tap toe, de stilte. Maar ik grien een beetje extra om mensen die met man en macht pro beren de oorlog ook in de hoofden en harten van de jonge generatie te prenten. Om schoolkinderen die een ver- zetsmonument adopteren, om er elk jaar plechtig een krans neer te leggen. Om senioren die op scho len vertellen hoe zij de oorlog heb ben beleefd. Om de Anne Frank Stichting, die middels een Anne Frankvlog probeert om het leven van dat meisje inzichtelijk te ma ken voor de kinderen van nu. In een vorm waar de meeste oudere Nederlanders hun vraagtekens bij zetten, maar die wonderwel blijkt te werken voor schoolklassen we reldwijd. Mensen zijn pas vergeten, wan neer we niet meer over hen ver tellen. J e kunt pas iets leren over j e toekomst, als je het verleden ook kent. Hoe lang dat verleden ook achter je ligt. De verhalen zijn voor mij tastbaar en echt, omdat ik de gezichten ken Het ministerie van Volksgezond heid heeft ze samen met bloed bank Sanquin besteld. De testen komen van fabrikant Wantai in China. Volgens Sanquin zijn ze dit weekend binnengekomen. Het gaat om bloedtests die de aanwezigheid van antistoffen kunnen aantonen. De bloedbank gebruikte die test al eerder, om te onderzoeken hoeveel bloeddono ren het nieuwe coronavirus in middels onder de leden hebben gehad. Bij ongeveer 3 procent van de bevolking werden toen anti stoffen gevonden, met een regio nale uitschieter van 8 tot 9 pro cent in Zuidoost-Brabant. Met behulp van de nu binnen gekomen tests wordt deze exerci tie herhaald. Daarnaast wordt de test ook ter beschikking gesteld aan onderzoekers buiten de bloedbank. ,,Sanquin staat klaar om deze tests breed in te zetten.'' De aftrap van die operatie vond gisteren plaats bij Sanquin in Am sterdam, in aanwezigheid van mi nister Hugo de Jonge en Feike Sij- besma, speciaal gezant voor de co ronacrisis. ,,Dit soort testen is heel bruik baar om uitspraken te doen over de bevolking als geheel'', zegt Ger Rijkers, immunoloog aan Univer- W De bloedtest kan antistoffen tegen corona aantonen sity College Roosevelt. Nu al kun nen met de test verschillen tussen groepen en verschillen in de tijd in beeld gebracht worden. Zo wordt duidelijk hoe het virus zich ondertussen regionaal verspreid heeft, of binnen bepaalde leef- tijds- ofberoepsgroepen. In andere landen wordt de im muniteit ook onderzocht. Zo bleek dat in het zwaar getroffen New York bijna 20 procent van de bevolking nu antistoffen heeft. 1 O V miiwi ifiTOra ini woensdag 6 mei 2020 GO $0 @Nynke Moreel kompas Maar hoe breng je die verhalen Nederland heeft per direct de beschikking over een miljoen immuuntests voor het corona virus. De tests kunnen een be langrijke rol spelen bij de uit weg uit de intelligente lock- down waarin Nederland sinds half maart zit. Sander van Mersbergen Amsterdam 1 52 89

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6