CORONAVIRUS yiuj.usyi UI The King's Speech of hoe de koning zijn stem vond... 5 toespraak op de Dam l voor het handelen van de Neder landse regering in en na de oorlog. ,,Het was alles bij elkaar te weinig. Te weinig bescherming. Te weinig hulp. Te weinig erkenning'', zei hij toen. En in 2018 besloten de Ne derlandse Spoorwegen alsnog, 70 jaar na dato, geld uit te keren als genoegdoening aan slachtoffers en nabestaanden van de treintrans- porten naar Nederlandse interne ringskampen. ,,Dit is een periode waarin in stellingen en overheden, en nu dus ook het koningshuis, opnieuw in de spiegel van de geschiedenis kijken en zich de vraag stellen: wat was onze rol tijdens de oorlog ei genlijk?'', zegt Van Vree. ,,De ko ning was in januari bij het Wereld Holocaust Forum in Israël, het zou goed kunnen dat dat van invloed is geweest. Premier Rutte en de ko ning zijn ook ongeveer even oud, en hebben allebei geschiedenis ge studeerd: zij stellen vragen die de generaties hiervoor niet durfden of wilden stellen. Deze jongere ge neratie is niet bang die vragen te stellen.'' Die vragen komen nu de laatste overlevenden van de oorlog er nog net zijn. Ook dat, het 75-jarige ju bileum van de bevrijding, maakte het moment van de speech van Willem-Alexander zo bijzonder. ,,Hoe ouder de mensen worden, hoe vaker ze weer terugdenken W Afgelopen jaren is de discussie sterker geworden. Wat was nu precies de rol van zijn overgrootmoe der in de oorlog? aan de oorlog'', zegt Eddo Verdo- ner, voorzitter van het Centraal Joods Overleg (CJO). ,,Dat de ko ning op dit moment dit zei over zijn overgrootmoeder, en het ta boe daarop verbrak, was echt een mijlpaal voor de Joodse gemeen schap. Het geeft erkenning. Het geeft ook zijn innerlijke strijd weer, want het moet heel moeilijk zijn om iets over je eigen familie te zeggen.'' Het was voor Verdoner overigens niet alleen de alinea over Wilhelmina die de toespraak van de koning zo indrukwekkend maakte. ,,Maar ook hoe hij be schreef hoe de Jodenvervolging stapje voor stapje ging.'' Weggevoerd Dat laatste deed de koning zo: ,,Niet meer naar het zwembad mo gen. Niet meer mogen meespelen in een orkest. Niet meer mogen fietsen. Niet meer mogen stude ren. Op straat worden gezet. Wor den opgepakt en weggevoerd. So- bibor begon in het Vondelpark. Met een bordje: 'Voor Joden verbo den'.'' Hij gaf er een waarschuwing voor de toekomst bij: Nu, 75 jaar na onze bevrijding, zit de oorlog nog steeds in ons. Het minste wat we kunnen doen is: niet wegkij ken. Niet goedpraten. Niet uitwis sen. Niet apart zetten. Niet 'nor maal' maken wat niet normaal is.'' Frank Poorthuis Rotterdam IN QUARANTAINE De kleinste kon maandag avond met ons op de bank wel twee minuten stil zijn, wat best knap is als je 5 bent. Maar daarna stuiterde ze de kamer weer door. Die van 7 luisterde met ons wel 'de hele Willem-Alexander' en ze had toen we de tv uitdeden tranen in haar ogen. Dat kwam niet alleen door zijn speech, hoor. Het hele concept van oorlog, en die indringende verha len van de overlevers, plus de gekke quarantainesituatie waar we nu met z'n allen inzitten, dat alles bij elkaar was het. Ik ben wel blij dat ze meekeek. Dat ze later, als ze geschiedenisles krijgt, zich dat moment zal herin neren en 'daar was ik bij' zal zeg gen. Toen, toen Willem Alexander die speech hield, helemaal alleen op de Dam. Dat moment dat de koning zijn stem vond. Want het gebeurde op een tijd stip dat het land wel wat hoopvol nieuws kon gebruiken. Wij zijn hier thuis niet zo van het konings huis, maar we voelden nu een ze kere trots over deze man. ,,Zo, dat heeft-ie goed gedaan", zei ik tegen mijn vrouw. En ook dat was niet zonder emotie. Je hoorde het direct. Hij was zeldzaam ontspannen en tegelijk gedecideerd, daar alleen op dat spreekgestoelte op de Dam. Hij wist wie hij was en wie hij hoorde te zijn. Je mag gerust zeggen dat hij van ver is gekomen, vaak geri diculiseerd. Maar hier was hij een man die de natie toesprak die hij constitutioneel leidt. Misschien was dat ook wel wat hij nodig had. Deze setting. Deze plek, deze gekke avond. Niet tienduizenden mensen die hem aangapen. Maar de leegte van een historisch plein op een bijzonder moment in onze geschiedenis. En wat een knappe speech was het. Niet alleen omdat hij voor het eerst de houding van zijn over grootmoeder, toen in Londen, aan de orde stelde. Maar ook omdat hij geen directe causale verbanden legde hoe we ons verhouden tij dens de coronacrisis en de nazibe zetting, maar ze wel mooi naast el- Wij zijn hier thuis niet zo van het koningshuis, maar we voelden nu een zekere trots over deze man kaar plaatste in historische belang rijkheid. Ik moest direct denken aan The King's Speech. U hebt 'm misschien gezien, de film waarin George VI, koning tegen wil en dank en van zichzelf een stotteraar, een belang rijke radiorede moet houden en toen ook werd wie hij moest zijn: leider van een natie in crisis. De parallellen liggen voor het opra pen. En al zal Willem-Alexander met die ene speech ons niet dit moeras uitleiden, het is wel een van die opbeurende momentjes die je zul len bijblijven. En om half negen wilden de kleintjes weer sjoelen. Het leven gaat door hè. JE MOEDER, VRIENDIN, NEEFJE OF COLLEGA'S VERRASSEN? BLADCADEAU! T öob; f I «ofee-caw» 15% K°HTlHG www.bladcadeaukopen.nl woensdag 6 mei 2020 GO mjf- M Alpaca's bezoeken ouderen in Kampen. FOTO FREDDY M Een oude legertruck bungelt boven Klaaswaal. FOTO JEFFREY GROENEWEG/ QPHOTO I M Anita Meyer en Jan Riet man zingen ouderen toe in Dreumel. een oude oorlog Net als veel Nederlanders blijft journalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Ver slag van dag 53. \<Str blade adeaj JIJ BENT ■#v Sr bladcadeau bladcadeaj lljÓKhrlttenbon ►f5. Medewerkers verrassen? Mail: salesgifting@dpgmediamagazines.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5