Scholekster in knotwilg eerst je garage, nu je autoverzekering i independer experts in financieel inzicht 8 MINISTER SIGRID KAAG SPREEKT IN VLISSINGEN Internationale samenwerking is het antwoord op de coronacrisis. Dat was de boodschap van Sigrid Kaag op Bevrijdingsdag. In de Oranjemolen in Vlissingen gaf de minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelings samenwerking een voorproefje van haar Van Randwijklezing. Cornelleke Blok Vlissingen et was de bedoeling dat ze de lezing giste ren zou geven in de Sint Jacobskerk, maar vanwege de coronacri sis is de lezing verplaatst naar vol gend jaar. De proloog van Kaag vond plaats zonder publiek, maar werd live uitgezonden op Omroep Zeeland. ,,Voor het eerst in 75 jaar maken we opnieuw een collectieve on vrijheid mee", zei Kaag. Dit keer is een virus de tegenstander. ,,De pandemie legt onze fundamen tele kwetsbaarheden bloot. Onze zekerheden zijn onzeker gewor den." Kaag riep op lering te trekken uit deze crisis. „Globalisering en internationale verbindingen krij gen het verwijt aan de basis te lig gen van de pandemie. Globalise ring heeft kwetsbaarheden en ri- sico's. Die onderken ik ten volle. Maar ik verzet me tegen stemmen die zich keren tegen internatio nale samenwerking en handel en die wijzen naar het virus om te bepleiten wat ze altijd al bepleit ten: meer nationalisme, autarkie en protectionisme. Dat is mij te gemakkelijk." Kaag wees erop dat weten schappers uit de hele wereld hun kennis over het virus delen. ,,Een wereldorde van internationale sa menwerking en verbindingen is ook nu het antwoord op de ge zondheidscrisis." ,,De pandemie moedigt ons aan om de wereldbevolking als één sa menleving te zien, dwingt ons in te zien dat individuele keuzes ge volgen hebben voor iedereen." Kaag vindt het verwerpelijk dat Voor het eerst in 75 jaar maken we opnieuw een collec tieve onvrijheid mee -Sigrid Kaag, minister wereldleiders 'misbruik maken van de crisis om hun eigen ambi ties te realiseren' en die de rechts staat 'afzwakken'. „Nationalisme kan nooit een reactie op de crisis zijn", onderstreept ze. ,,De beste momenten in onze geschiedenis, zijn de momenten waarop wij, ook als het moeilijk was, de open samenleving bleven omarmen. Waarin Nederland internationaal vooropliep. Met die internationale blik kunnen we wereldwijde uit dagingen aan." De minister kaartte ook het toe nemende antisemitisme aan, in het buitenland maar ook in Ne derland. Het zijn 'zaaiers van ver deeldheid en ontwrichters van de samenleving'. ,,Nooit mogen we dit bagatelliseren. Nooit mogen we dit legitimeren." Kaag verwees naar de woorden van premier Gerbrandy op 5 mei 1945, op Radio Oranje. ,,'Drink de beker van vreugde ten volle, maar vergeet het lijden dat daarin ge mengd is niet'", zei hij. ,,Wij drin ken vandaag de beker van vreugde, in de erkenning dat dat alleen maar kan door de strijd die door generaties voor ons is gele verd. Door het leed dat is gele den." woensdag 6 mei 2020 NATUURJOURNAAL Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Scholeksters doen het niet best als broedvogel in Ne derland. Hun aantal krimpt met meer dan 5 procent per jaar. En al lijkt dat niet dramatisch, het gaat al vele jaren lang neerwaarts en ten opzichte van 1980 is nog hooguit een derde deel van de broedparen overgebleven. De oorzaken zijn zo als bij de meeste weidevogels we genaanleg, stadsuitbreiding en in tensieve landbouw, waardoor het leefgebied wordt aangetast en er veel te weinig kuikens groot wor den. In de winter hebben de vogels te lijden onder voedselgebrek, vooral door het verdwijnen of overbevissen van intergetijdenge- bieden. En daarnaast speelt de toe name van natuurlijke vijanden als kraaien en vossen die tol eisen. Scholeksters hebben een manier gevonden om aan niet-vliegende predatoren (natuurlijke vijanden) te ontkomen. Ze broeden steeds vaker op platte daken in de stad. Vooral met grind bedekte daken zijn favoriet. Vaak kunnen de vo gels hier ongestoord hun kuikens uitbroeden, maar dan rijst er een nieuw probleem. De kuikens moe ten, voordat ze kunnen vliegen, op de grond terechtkomen en dat doen ze door simpelweg naar ben den te springen. Soms gaat dat goed, maar vaak ook niet. Afsprin gende kuikens vallen dood of bre ken de poten. Sinds kort kiezen de scholeksters een nieuwe strategie. Meer en meer zie je dat ze een knotwilg uit kiezen om te nestelen. Zo'n knot wilg is vaak niet meer dan twee meter hoog en een sprong vanaf die hoogte overleven de kuikens wel. Het broeden in knotwilgen biedt de vogels nieuw perspectief. Al wordt maar een deel van de pre- datoren buiten de deur gehouden. Kraaien, eksters en andere vijan den vormen nog steeds een gevaar. Maar daar hadden scholeksters al tijd al mee te kampen. Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sigrid Kaag. foto lex de meester Je autoverzekering. Die kan vast beter of voordeliger. En dat is ook nog eens zo geregeld. Nu je net je garage flink hebt opgeruimd, is het een mooi moment om ook je autoverzekering eens door de wasstraat te halen. Want daar valt vaak flink op te besparen. En bij Independer krijg je ook nog eens een gratis Pluspakket bij je autoverzekering. Kijk wat je bespaart op lndepender.nl. Bespaar eenvoudig op je vaste lasten 'Nationalisme kan nooit een reactie op de crisis zijn' GO H j: P-r I i>TJC_"r - -T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36