II Groot parkeerterrein Goes wordt groener Terneuzen ziet kansen voor meer turbines, maar onder voorwaarden 6 DEUZONSCHOLE GEBOUW VERKOCHT Na goed anderhalf jaar moeten Ries de Vuyst en Miranda Dieleman de Deuzonschole alweer verlaten. Zij verliezen daarmee hun woning en Hoofdplaat zijn poppodium. Artiesten uit heel de wereld speelden er. Natuurlijk, ze wisten dat het avontuur van korte duur kon zijn toen ze in september 2018 de voormalige basisschool in Hoofdplaat her openden als cultureel podium. Het gebouw stond namelijk gewoon te koop. Bij de gratie van de ge meente Sluis mochten Ries en Mi randa er antikraak wonen en op tredens verzorgen, totdat het pand Hier konden ze in hun onderbroek heen en weer lopen en er was niemand die erover klaagde verkocht zou worden. Dat is nu ge beurd. Aan wie of wat, weet het koppel niet. De gemeente wil er niets over zeggen. ,,Ik ga het mis sen om recht uit mijn bed het po dium op te ruimen", zegt Ries de Vuyst. De Deuzonschole was geen doorsnee poppodium. Artiesten speelden in de huiskamer. ,,De muzikanten waren echt te gast, ze maakten veel lol", vertelt Miranda. The Hen House Prowlers, een bluegrassgroep uit Chicago, kan erover meepraten. Zoals iedere band kon die blijven slapen. ,,Ze hebben hier hun was nog gedaan. Dat vinden muzikanten fijn, dat ze een thuis hebben en een boterham kunnen krijgen." Een soort hotel dus? ,,Juist niet! Daar kunnen ze vaak alleen hamburgers krijgen", weet Ries. ,,Hier konden ze in hun onderbroek heen en weer lopen en er was niemand die erover klaagde." Miranda kookte regelmatig voor muzikanten. ,,Soms iets alterna tiefs. Heb gekookt voor een vegan die glutenallergie had, dan houdt het snel op. Vaker maakte ik een ouderwetse spaghetti, witlof met ham in kaassaus of pannenkoeken met erwtensoep." Allesbehalve dagelijkse kost voor de vele Ameri kaanse artiesten die in de Deuzon- schole optraden. Steve Forbert, die eenzelfde toekomst als Bob Dylan werd voorspeld, was een van de gens in West-Zeeuws-Vlaande- ren. Mocht een leuke locatie vrij komen, houden we ons aanbevo len." Ries heeft wel een belang rijke voorwaarde. ,,De combinatie van wonen en muziekpodium willen we houden." Leefbaar Het gebouw zelf kopen, was geen optie. ,,We hebben laten onder zoeken hoe we het duurzaam zou den krijgen. De makelaars zeiden: 'doe maar niet'", vertelt Ries. En Miranda: ,,Het is een groot pand. Het is niet te doen om het te ver warmen, te isoleren en overal warm water aan te sluiten. We hadden drie of vier ton nodig om het helemaal leefbaar te krijgen." Het koppel rest voorlopig weinig anders dan spullen inpakken. Ries en Miranda hopen dat ze de hele zomer nog mogen blijven. Ries: ,,Ik heb net tomaten geplant, die wil ik wel groot zien worden." bekendste. ,,We waren wel ver baasd dat artiesten hier zo graag wilden spelen", aldus Ries. ,,Het ging blijkbaar snel rond onder die Amerikanen." Zelfs Canadese in dianen wilden dolgraag tijdens een tour in Hoofdplaat spelen. Pa- radiso - Amsterdam, Oosterpoort - Groningen, Deuzonschole - Hoofdplaat stond op menig tour schema. De Deuzonschole had zo'n der tig, veertig vaste gasten. Ook voor hen is de sluiting een klap. Mi randa: ,,We krijgen echt veel lieve berichten, ook van mensen uit het dorp. 'Je gaat toch wel door?', zeg gen ze dan. Dat hopen we wel, er- Goes Als het grote parkeerterrein aan de Oostwal in Goes opnieuw wordt ingericht, wordt ruimte gereser veerd voor meer groen. Dat ant woordt het college op vragen van de SP. Het gebied rondom het parkeer terrein is onlangs groen kwijtge raakt door de kap van acht beeldbe palende bomen aan de Oostsingel. Ze moesten weg voor de nieuw bouw van zorgcentrum Gasthuis. Op het toekomstige terrein komen wel nieuwe bomen, maar die staan straks meer aan de kant van de Kie vitlaan, omdat aan de Oostsingel de nieuwbouw pal tegen het trottoir komt te staan. De SP wees het col lege op het tegenoverliggende par keerterrein. Daar liggen lege plant- gaten waarin volgens de socialisten best bomen kunnen komen. B en W stellen echter dat deze gaten on dergronds te weinig ruimte geven voor gezonde bomen. Toch zeggen ze dat bij de herinrichting van het parkeerterrein op andere manieren ruimte gereserveerd zal worden voor groen. In het verleden lagen er plannen voor een parkeergarage aan de Oostwal, maar die kwam er nooit. De gemeente denkt dat een andere inrichting van het parkeerterrein ook meer plaatsen kan opleveren. Andere locaties worden afgewezen, zoals de Eendragtpolder bij buurt schap De Griete en de Oude Pape- schorpolder ten noorden van Sas van Gent. Herontwikkeling van het windpark in de Koegorspolder waar sinds 2008 al 22 windturbines staan, wordt opengelaten. Hetzelfde geldt voor de bouw van windturbines in de Westelijke Kanaalpolder bij buurtschappen De Knol en Wul- penbek, als daar ooit een industrie gebied komt. Gevoelig Plaatsing van windturbines ligt ge voelig in Terneuzen. Dat bleek over duidelijk op bijeenkomsten in de Kanaalzone waar verkenner Fon ten Thij namens energiecoöperatie Zeeuwind en Eneco in 2016-2018 de meningen peilde. Alom was er ver zet, maar meer duurzame energie is nodig om uitstoot van het broeikas gas CO2 terug te dringen en inter nationale klimaatdoelen te halen, aldus het dagelijks gemeentebe stuur. Om aan de tegengeluiden tege moet te komen, wil Terneuzen harde eisen stellen aan de komst van meer windturbines. De gemeente raad bespreekt die deze maand. En kele eisen zijn dat de molens min stens een kilometer van een woon kern moeten komen en op- of bij een bedrijventerrein. De Axelse Vlakte en de Paulinapolder voldoen daaraan. Bij de Axelse Vlakte zijn glastuinbouwers in de buurt alvast tegen. Initiatiefnemers zullen hen mee moeten krijgen. In de Paulina- polder geldt dit voor een aantal om wonenden en bedrijven, waaronder machinefabriek Pladdet. woensdag 6 mei 2020 WA Podium en thuis voor artiesten Bob Maes Hoofdplaat - Ries de Vuyst, Deuzonschole plein voor de Deuzonschole, die Miranda Dieleman, Maren en Ries de Vuyst met hond Bennie op het is verkocht. foto peter nicolai Steve Forbert tijdens een 'huiskamerconcert' in Hoofdplaat. FOTO RENÉ HOONHORST Rob Paardekam In Terneuzen gaat de deur toch op een kiertje voor meer wind turbines. Het college van B en W ziet kansen op bedrijventerrein Axelse Vlakte en in de Paulina- polder bij de Westerschelde ten westen van bedrijventerrein Dow Mosselbanken. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34