bevrijdingsconcerten zorgen voor vrolijke noot 5 Wijkcentrum brengt bewoners high tea Het was gisteren prima weer om in de tuin bezig te zijn. Dat gebeurde dan ook aan de Welzingseweg, waar werd gewerkt aan Tuinderij Plantalia, een zelfoogst- en pluktuinderij. Initiatiefnemer Karin Körver verwacht dat er vanaf juni geoogst kan worden. VLISSINGEN Een winkelwa gentje vol papieren tassen wordt De Burgerij uitgereden. Elke tas bevat alles wat nodig is voor een uitgebreide high tea. Maar liefst 250 van die tassen verlieten gis termiddag het wijkcentrum van Paauwenburg om aan bewoners van de wijk bezorgd te worden. „Saucijzenbroodjes, zoete aard appelsoep, brownies en sandwi ches - allemaal zelfgemaakt!" Vol trots toont Mirjam de Hond de inhoud van zo'n tas. ,,En we hebben ook een paar leuke din gen gesponsord gekregen, zoals mini-bolusjes van Bakker Daane." De bewoners van Paauwen- burg boffen maar. Tenminste, zij die er op tijd bij waren. ,,Er wa ren ruim 400 belangstellenden", zegt Wim Meulmeester van De Burgerij. ,,We hebben het bij 250 high tea's gehouden. Onze vrij willigers hebben hier vijf dagen aan gewerkt." Vrijwilligers Mirjam de Hond is zo'n vrijwil liger. Toen ze een folder in de bus kreeg waarin om hulp werd gevraagd, twijfelde ze geen mo ment. ,,Bakken en koken is mijn grootste hobby, dus ik ben hele maal blij." Ze heeft zelf een cate ringbedrijf, maar dat werk ligt nu stil door de coronacrisis. Ze bleek de aangewezen persoon om bij te springen. ,,Ik regelde wel eens de catering voor de ge meente. Dus ik schrik niet van een bestelling voor 250 perso nen." Guido Davidse is een van de vrijwilligers die de high tea's thuisbezorgt. ,,Ik kreeg een briefje in de bus met de oproep en ik had toch niks te doen", ver telt hij. ,,Gewoonlijk werk ik als loodgieter, maar dat is even ge stopt." Zijn eerste bezorging is bij Addie Adam, die in het zon netje in haar tuin staat te wer ken. Ze heeft geen idee wat voor lekkers er zit in de tassen voor haar en haar man. ,,Het is hele maal een verrassing." We maken nu de teeltbedden klaar, waar volgende week de plantjes in komen", vertelt Körver, terwijl ze naar de rijen aarde wijst. Een bescheiden stuk landbouwgrond begint vorm te krijgen als gemeenschapstuinde rij. Wat daar allemaal moet gaan groeien? Körver lacht: ,,Je kan be ter vragen wat er met komt! Prei, uien, wortels, peulvruchten, ver schillende kruiden en allerlei koolsoorten - daar moeten we de rest van het jaar van kunnen oog- sten." Wie wil deelnemen aan de zelf- oogst- en pluktuinderij, kan zich aanmelden via de website van Plantalia. Deelnemers worden ei- Ik heb al een handvol aanmeldingen binnen en een hoop positieve reacties genaar van een oogstaandeel voor heel het seizoen. Ze mogen mee beslissen wat geteeld wordt en kunnen zelf oogsten wat ze den ken nodig te hebben. Het idee werkt op basis van samenwerking en vertrouwen, zegt Körver. ,,Uit ervaringen bij vergelijkbare tui nen bleek dat goed te werken. Mensen nemen eerder te weinig mee dan te veel." Postieve reacties Tuinderij Plantalia heeft in eerste instantie plek voor dertig deelne mers. Uiteindelijk worden dat er misschien vijftig, denkt Körver. ,,Ik heb al een handvol aanmel dingen binnen en een hoop posi tieve reacties." Nu moet ze haar tijd nog verde len over dit project en haar baan bij de klantenservice van een Zeeuws telecombedrijf. Binnen kort verandert dat en hoopt ze elke dag in de tuin te kunnen werken. ,,Ik heb zelf lange tijd een moestuin gehad en heb veel inte resse in hoe voedsel op ons bord terecht komt", zegt Körver. ,,Hier gebeurt dat onbespoten, zonder gebruik van kunstmest, en lo kaal." Dat verklaart meteen de samen werking met Marieke Engelsman en Jeroen Bergvoet, de eigenaren van het stuk grond dat wordt ge pacht door Tuinderij Plantalia. En gelsman en Bergvoet gebruiken de rest van het landgoed voor hun ei gen duurzame project, OEST, met een camping in een voedselbos. Gasten kunnen er hun tent opzet ten en genieten van wat het bos te bieden heeft. Diversiteit ,,Gasten kunnen zelf oogsten wat er op dat moment groeit: bosbes sen, appels, frambozen, wilde per ziken, munt", legt Engelsman uit. ,,Bij grootschalige landbouw werk je eigenlijk tegen de natuur in", voegt Bergvoet toe. ,,Het mooie aan zo'n voedselbos is dat je juist met de natuur meewerkt. De di versiteit van planten en insecten neemt toe, waardoor bespuiten niet meer nodig is." Om half een 's middags slaat beiaar dier Rien Donkersloot de eerste no ten van het jubileumconcert. Op het programma staat ook het lied Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en be wonder van Ramses Shaffy. ,,Dat is op speciaal verzoek van het Comité 4 en 5 mei. Dat wordt in heel Ne derland gespeeld", zegt Donker sloot. Hij is sinds zes jaar de vaste beiaardier in Goes en heeft de afge lopen weken steeds doorgespeeld. ,,Wij spelen altijd in quarantaine", SLUIS Inwoners van Axel en Sluis hadden dan toch een bescheiden bevrijdingsfeest. Stadsbeiaardier Piet Hame link bespeelde vanuit het stadhuis en het belfort een uur lang het carillon. Het Wilhelmus, het volkslied van Canada en de Zeeuws- Vlaamse hymne kwamen voorbij. Maar ook Respect van Aretha Franklin en Imagine van John Lennon. ,,Die heb ik nog nooit gespeeld", moest Hame link bekennen. De inwoners van Sluis en Axel hoefden voor het concert niet de straat op. De ramen openen was in veel gevallen voldoende om de klanken van het concert op te vangen. lacht hij. Het huidige carillon werd op 5 mei 1970 in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat de inwoners van Goes geld hadden ingezameld. Ze vonden het carillon dat destijds in de toren van de Maria Magdalena- kerk hing niet mooi genoeg. Het ca rillon was na de oorlog in de toren gehangen en was een mix van oude en nieuwe klokken. Schade In de Tweede Wereldoorlog hadden de Duitsers de Goese klokken in be slag genomen. Tijdens het vervoer naar Duitsland zonk het schip. Na de oorlog is het schip gelicht, maar de meeste klokken hadden te veel schade opgelopen. Klokkengieterij van Bergen kreeg de opdracht het carillon te herstellen, maar het eind resultaat was volgens de Goesenaren onbevredigend. Daarom kreeg klok kengieterij Eijsbouts de opdracht nieuwe klokken te gieten. Het caril lon in Goes bestaat uit 47 klokken. woensdag 6 mei 2020 Zo veel oogsten als je wilt Myrthe Prins Ritthem - Karin Körver, Tuinderij Plantalia Aanmelden bij Tuinderij Planta lia kan via plantalia.nl en meer informatie over OEST is te vin den op oestfarmandstay.nl. GOES Niet iedereen zal het ge merkt hebben, maar het carillon in Goes vierde op Bevrijdings dag een feestje. Op de kop af vijftig jaar geleden werd het hui dige klokkenspel van de Maria Magdalenakerk in gebruik geno men. Beiaardier Rien Donker sloot. FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Henk Goudzwaard, Karin Körver en Petra de Ruiter (vlnr) werken aan Tuinderij Plantalia. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33