II Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder; 4 Van het hofje waren er nog twee te koop, een daarvan werd het onze ZIERIKZEE VAN 'PLAN WIND' TOT POORTAMBACHT Ruim 4600 mensen wonen er in Poortambacht in Zierikzee. Deze wijk ten westen van de stadskern tussen Boerenweg en Havenkanaal is verdeeld over 11 fasen, in circa vijftig jaar gerealiseerd en nadert nu zijn voltooiing. Sjaak (83) en Joke (77) Vermeulen-Paauwe kwamen in 1971 en wonen er nog steeds. Plan West heette het op de tekentafel. Zo bleef het lange tijd. In de volksmond werd het soms 'Plan Wind'. Het waaide er vaak stevig, nu nog soms, maar de fraai ontwikkelde groene omzoming tempert dat wel. 'Poortambacht', de officiële naam rolde pas jaren later bij een wedstrijd uit de bus. Voor velen bleef het toch 'Plan West'. Sjaak en Joke Vermeulen kwa men in 1969 met hun twee doch ters Bianca en J oyce vanuit Vlis- singen naar Zierikzee. Sjaak ambi eerde binnen zijn werk bij de PZEM wat meer uitdaging. In Zie- rikzee kreeg hij daar de kans voor als coördinator logistiek. ,,Er wa ren hier geen huurwoningen be schikbaar en zodoende woonden we twee jaar boven het PZEM- kantoor, toen nog aan het Haven plein'', memoreert Joke. Zij vond het heerlijk in september 1971 met haar gezin de woning Schelde- straat 31 te kunnen betrekken. ,,Een huis met een tuin, zo fijn.'' Dat er rondom hen nog lang werd gebouwd en er nauwelijks voor zieningen waren, deerde hen niet. ,,Zo gaat dat nou eenmaal bij een nieuwbouwwijk en we wisten dat 't Kofschip, de school voor onze dochters er zou komen.'' Gegroeid De Vermeulens hebben de wijk met eigen ogen zien uitgroeien met de komst van onder meer ook zorgcentrum Borrendamme, Scholengemeenschap Pieter Zee man, de Bibliotheek - waar Joke jarenlang werkzaam was- de ten nisbanen en later ook detailhan del. Scheldestraat 31 was een huur- woning van het toenmalige Beter Wonen. Toen het verlangen naar een koopwoning bij Sjaak en Joke ontsproot, was fase 7 van 'Plan West' al bouwrijp gemaakt. Zij be sloten te verkassen naar de Kreeft straat. ,,Van het hofje met tien hui zen waren er nog twee te koop, een daarvan werd het onze. De woningen moesten nog wel ge bouwd worden. Vanaf hier kon je toen nog tot aan de zeedijk kij ken'', vertelt Sjaak en Joke slaat ter bewijs het foto- album open. ,,Die vorsten liggen verkeerd ten opzichte van de reguliere wind richting'', liet Sjaak tijdens de bouwvergadering weten, doelend op de bovenste laag van het pan nendak. Hij was destijds woord- voerder namens de tien toekom stige bewoners in het Kreeftstraat- hofje. ,,Ik gaf ook maar de opmer king van één van hen door, maar het bleek wel te kloppen en die pannen werden andersom ge legd'', grinnikt Sjaak. Coördineren zit hem in het bloed én hij hecht aan goed nabuurschap. Hij en Joke wonen sinds mei 1979 nog steeds in de Kreeftstraat en hebben daar al veel bewoners zien komen en gaan. „Gelukkig zijn dat vaak weer jongere gezinnen met kinderen.'' Aan het hofje prijkt het naam bordje 'Sjaak Vermeulenplant- soen'. Hij kreeg dat bij zijn 80e ver jaardag van de bewoners als dank voor zijn betrokkenheid. Sjaak be geleidde de aanleg van het groen- strookje met zitbank, zorgt met bordjes voor het hondenpoep vrij houden, brengt na elke leging de rolemmers terug en coördineert nog steeds collectieve belangen. ,,Poortambacht is een heerlijke wijk om te wonen'', vinden Sjaak en Joke. Nadelen? ,,Nee, hooguit twee wensen: Een wijkgebouw en een betere fietsroute.'' Zierikzee Zo wordt op Bevrijdingsdag toch nog een klein feestje gevierd, is het idee achter het initiatief, daar waar 75 jaar na dato de plannen waren om groots uit te pakken. Het nummer is speciaal voor het carillon bewerkt door de beiaardier van Bussum. ,,Ik heb er even flink op moeten oefe nen", zegt Den Engelsman. ,,maar het is goed te doen. Het is muziek die je raakt. Het sleept je wel mee, zeker als je de tekst ook kent." Stijle trappetjes De beiaardier van Zierikzee klimt via stijle, smalle trappetjes naar het klavier hoog in de stadhuisto ren, pal onder het klokkenspel in de nok. Hij heeft voor goed drie kwartier bladmuziek meegeno men en opent met het Wilhelmus, direct gevolgd door het Zeeuws volkslied. Wat volgt is een feest der herkenning voor de oudere gene ratie die op afstand meeluistert naar de mix van vrolijke liedjes. Van Daar zijn de appeltjes van oranje weer, Cheerio en Lili Marleen tot Vera Lynns We'll meet again. Buurvrouw En het lijflied van Rames Shaffy dan nog natuurlijk. ,,Ik hoop dat het een beetje overkwam", vraagt Den Engelsman zich af. Een reactie van buurvrouw Inge de Groot die in de tuin zit te luisteren zegt ge noeg: ,,Genieten van het concert", laat ze zien in een filmpje op Face- book. De beiaardier is tevreden en van plan het nummer vaker te spelen. ,,Ik speel wel meer nummers van Shaffy. Kijk omhoog Sammy bij voorbeeld. We toepasselijk als je zo boven in die toren zit." woensdag 6 mei 2020 Sjaak en Joke kwamen en bleven Ali Pankow Zierikzee Sjaak en Joke Vermeulen behoren tot de eerste bewoners van de Zierikzeese wijk Poortambacht. foto ernesta verburg - Sjaak en Joke Vermeulen Beiaardier Janno den Engelsman tijdens het bevrijdingsconcert. FOTO ERNESTA VERBURG Zing, vecht, huil, bid, lach, werk en bewonder; stadsbeiaardier Janno den Engelsman strooit de klanken van het bekende Ram ses Shaffy nummer via het caril lon van het oude stadhuis uit over Zierikzee. Net als pakweg veertig collega's verspreid over het land. Ze geven daarmee ge hoor aan een oproep van caba retière Claudia de Breij en het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Marcel Modde, Melita Lanting en Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32