g-a s? Dromen met Sigrid Kaag Recreatieparken op Goeree-Overflakkee deels te bezoeken Huizenprijzen CORONAVIRUS CU: Steun personeel sociale ondernemingen 2 Op de arbeidsmarkt zijn het vooral jongeren die het slachtoffer zijn van de coronacrisis. Zij maken sinds medio maart minder betaalde uren. Maar soms komen ze toch weer aan een baan. We spreken een pech- en een geluksvogel. Commentaar Je naaste woont aan de andere kant van de wereld. Dus kun je maar beter met hem of haar samenwerken. Dit is de Vlissingse bevrijdingsboodschap van Sigrid Kaag. De minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwer king betoogt in een aanloopje naar de eerstvolgende Van Randwijklezing dat corona een slechte aanleiding is om achter onze grenzen weg te kruipen. Kaag vindt dat een wereldorde van samenwerking nodig is. Juist ook om het coronavirus te bestrijden. Daar heeft de mi nister een interessant punt. In deze crisis hebben we ontdekt dat we te afhankelijk zijn van een paar grote spelers in de ge zondheidsindustrie. Dit probleem kun je verschillend benade ren. Je kunt tot afschuw van Kaag kiezen voor een vorm van protectionisme. Je kunt vooruit vluchten naar nog grotere machten die de farmaceuten kunnen bedwingen. Of je kunt ge loven in een open wereld met veel verbindingen waardoor je samen problemen goed kunt aanpakken. De minister kiest voor het laatste. Met Kaags keuze is weinig mis. Zij zou wat meer punten sco ren als zij zou uitleggen hoe het dan moet met eigenwijze we reldmachten die niets hebben met openheid, zoals China en de VS. Maar misschien is het even oplossen van de grote geopoli tieke problemen te veel gevraagd. In elk geval siert het Sigrid Kaag dat zij in Vlissingen heeft gedaan wat ieder van ons op 5 mei moet doen: in vrijheid dromen van een betere wereld en dat idee delen. Werk samen met je naaste die aan de andere kant van de wereld woont Het besluit komt van de voorzit ter van de Veiligheidsregio Rot terdam Rijnmond, burgemeester Aboutaleb van Rotterdam, op ver zoek van de burgemeesters van de recreatiegemeenten in de regio. De recreatieondernemers zijn op de hoogte gesteld van het besluit. ALMANAK Vanaf 7 april gold een algeheel verbod op verblijf op campings en recreatieparken. Daarvoor was het al verboden om in bijvoorbeeld de stacaravan te blijven slapen. Om dat de druk op de zorg in de regio afneemt, is versoepeling moge lijk. Richtlijnen Toch moeten de eigenaren van een vaste plek op een camping voorzichtig blijven, benadrukt burgemeester Ada Grootenboer- Dubbelman. ,,Ik wil daarbij het belang benadrukken om ons te blijven houden aan de richtlijnen van het RIVM. Hoe meer de maat regelen versoepeld worden, hoe groter het beroep dat gedaan wordt op onze eigen verantwoor delijkheid." De maatregelen wor den stapsgewijs versoepeld. Het stel Randstedelijke toeris ten drukte verlekkerd de neus plat tegen de etalageruit. Voor hen stond, fel verlicht op digi tale schermen, het woningaan bod op Schouwen-Duiveland uitgestald. De nieuwsgierigheid ging vooral uit naar de vraag prijzen. Want het leek hen wel wat, zo'n vast stekkie voor af en toe of 'later' op het platteland. In vergelijking met de grote stad kon dat nooit echt duur zijn. De man keek eens goed en verslikte zich. Tot leedvermaak van een buurman van het Zierikzeese makelaarskantoor. ,,Ja, ja. Sinter klaas woont hier niet!" Oeljebroelje gaat online kWÊËÊ Politie haalt spandoek weg MIDDELBURG Mannen opgepakt voorstelen fietsen De Statenfractie van de Christen Unie neemt het op voor Zeeuwse sociale ondernemingen die getrof fen worden door de coronacrisis. De fractie vraagt Gedeputeerde Staten zich in te spannen het perso neel van deze bedrijven aan het werk te houden of weer aan het werk te krijgen. Volgens de ChristenUnie worden de sociale ondernemingen harder geraakt dan bedrijven met een winstoogmerk. Het gaat bijvoor beeld om zorgboerderijen ofbedrij- ven waar mensen met een beper king werken. Werknemers die in een woon groep wonen mogen bijvoorbeeld niet naar hun werk, stelt de CU. An deren zijn niet in staat om thuis te werken. Voor de werknemers die bij horeca-ondernemingen wer ken, zijn de gevolgen groot. ,,Hun dagelijkse structuur is weggevallen, terwijl die zo belangrijk is. Dat brengt veel ellende met zich mee", licht CU-statenlid Lars Jacobusse toe. Aandacht ,,We zien dat de steunmaatregelen vooral gericht zijn op bedrijven, en minder op het personeel van sociale ondernemingen. Daar moet meer aandacht voor komen." Mellanie Hoogerland (20) uit Middelburg bijvoorbeeld raakte haar baan als receptioniste en shopmedewerker aan de HZ in Vlissingen kwijt. Ook Heather Thomaes verloor haar baan in de Bressiaanse horeca, maar zij kon gelukkig aan de slag in het familiebedrijf in granen, zaden en peulvruchten. Want daar was het extra druk. Eén op de drie jongeren maakt minder uren of is zijn (bij)baan kwijt Op de arbeidsmarkt krijgen jongeren momenteel de hardste klappen. Eén op de drie jonge ren maakt minder betaalde uren of is zijn (bij)baan kwijt. Van de studenten is ruim de helft min der of niet meer aan het werk. Dat blijkt uit onderzoek van de Intelligence Group, een bedrijf dat data over de arbeidsmarkt verzamelt en analyseert. Tijdelijk contract Dat jongeren vooral de pineut zijn, komt omdat ze (bijverdie nen in sectoren die hard worden geraakt door de coronacrisis. De horeca moest 15 maart sluiten en in veel winkels was plotse ling geen klant meer te beken nen. Bovendien hebben jonge ren dikwijls een tij delijk of flex- contract, waardoor werkgevers makkelijker afscheid van ze kunnen nemen. In een aantal branches maakt het vacatureaanbod een vrije val. Dat is los van de horeca bijna honderd procent het geval in jeugdherbergen en vakantie kampen, want die zijn ge sloten en geannuleerd. Ook in groothandels en winkels keldert de werkgelegen heid. Daarente gen zijn er ook sectoren waar extra handen nodig zijn. Met stip op nummer één staan groot handels in za den, granen en peulvruchten, veroorzaakt door hamstergedrag van consumenten. Ook in het voortgezet on derwijs is extra personeel nodig om online lessen te kunnen aanbieden. En het aloude secretaressewerk beleeft ook hoogtijdagen. Pabo-studente Mellanie Hoogerland is door de sluiting van de scholen haar bijbaantje als receptioniste en winkelmede werker op de HZ voorlopig kwijt, foto lex de meester woensdag 6 mei 2020 Nadat vorige week al een aantal parkeerplaatsen bij het strand op Goeree-Overflakkee open konden, is het vanaf zaterdag voor eigenaren en huurders van vaste plekken mogelijk om hun recreatiewoning op de camping of het recreatiepark te bezoe ken. Dit met de voorwaarde dat deze vaste plekken voorzien zijn van eigen sanitair. Marijn Thijs Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl ELLEWOUTSDIJK Cultuurfestival Oelje broelje komt dit jaar met een online kunstmarkt. De markt is een alterna tief voor het festival in Fort Ellewoutsdijk dat door de coronamaatre gelen niet door kan gaan. Het hart van het festival is altijd de kunstmarkt, waar professionele en amateurkunstenaars hun werk aan de man bren gen. Op 16 augustus staat de alternatieve kunstmarkt online op de site van de culturele raad Borsele. De expositie van de wed strijd Hröös van de cultu rele raad is verplaatst naar 24 oktober in 't Kun- stuus in Heinkenszand. MIDDELBURG De politie heeft gisteren rond 16.45 uur in het cen trum van Middelburg een protest-spandoek weg gehaald. Het spandoek was bevestigd aan de re ling van de brug tussen de Seissingel en het Seisplein. Op het doek zou de tekst hebben ge staan: 'Wij willen onze vrijheid terug'. Wie het doek precies heeft opge hangen, is niet duidelijk. Volgens de Algemene Plaatselijke Verordening van de gemeente Middel burg mogen niet zonder toestemming aanplakbil jetten of andere zaken worden geplakt of aan gebracht. Twee mannen (28 en 36 jaar) zijn gistermiddag aangehouden op ver denking van fietsendief stal. De mannen liepen rond 14.30 uur met een damesfiets die op slot zat door de Baarsjes straat en probeerden in een tuin het slot open te breken. De politie vond vier fietsen die mogelijk gestolen zijn. Van één van de fietsen is de kans erg groot dat deze ge stolen is, omdat het framenummer voor kwam in een aangifte uit 2017. De rechtmatige ei genaren van de fietsen zijn door de politie nog niet te achterhalen. Jongere Cornelleke Blok Middelburg Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30