50 jaar na dato nog eens terug en oordeelt hard, ook over zijn eigen spel m 21 woensdag 6 mei 2020 ft landgenoot Franz Hasil al naar de Kuip had gehaald. Maar coach en speler bleken elkaar voortreffelijk aan te voelen. ,,Ik had zo veel res pect voor Happel. Die man was zo slim. We speelden vaak tennis- voetbal. Een geweldig spel, drie tegen drie. Ik speelde met Wim Jansen en Rinus Israël. We deden het echt op leven en dood, partijen werden geregeld gestaakt. Maar Happel kon het zelf ook heel goed en deed af en toe mee. Ik speelde niet graag met hem. Als hij voor stond, ging hij lopen showen. Bal letje over zijn schouder laten rol len en zo. Werd ik knettergek van. ,,Zijn wedstrijdbesprekingen duurden hooguit een paar minu ten. Maar hij zei wat hij moest zeg gen. Voor AC Milan-uit nam hij mij mee naar San Siro om Milan te bekijken. Op dat moment was dat voor velen het beste elftal van de wereld. Ajax was een jaar eerder in de finale met 4-1 van de mat geveegd door die gasten. ,,Met Happel bekeek ik de derby tegen Inter en hij was niet onder de indruk. Nou was hij dat zelden, hoor. Later dat jaar speelden we bijvoorbeeld in Argentinië tegen Estudiantes de La Plata om de wereldbeker. Het was, zeg maar, een beetje hectisch in dat La Plata, haha. Theo Laseroms zei in de kleedkamer tegen Israël: 'Waren we er maar nooit aan begonnen hè, Rinus?' Happel had dat gevoel helemaal niet. Eenmaal op het veld was het oorlog. Op de tribu nes vijlden ze van die muntjes scherp en die kegelden ze dan zo richting je hoofd. Jan Boskamp kreeg er één boven op zijn kiets, hij zat helemaal onder het bloed. Happel grinnikte en zei dat dat grote hoofd van Boskamp ook niet te missen was. Die Argentijnen zagen Boskamp volgens hem als een enorme spaarpot. En over die munt zei hij: 'Heb je in elk geval al wat verdiend, Boskamp'. Ik vond dat cynisme fantastisch.'' Ik liet mij niet kapot lopen door die jongen, dat was mijn eer te na, en dat wist Happel gewoon -Willem van Hanegem (76) In de Kuip gaf Feyenoord vol gas tegen Estudiantes, herinnert Van Hanegem zich. ,,Maar dat deden zij ook. Als je naar rechts keek, kreeg je hem van links. Een elleboog, een stomp. Nee, ik werd niet kwaad, ik vond vooral dat ik beter moest opletten. Happel vond dat ook." De dubbele ontmoeting met de Argen tijnen, dat was voor Feyen- oord de bonus voor het schitte rende Eu ropese seizoen 1969/1970. KR Reykjavik, AC Milan, Vorwdrts Berlin, Legia Warschau, Celtic. ,,In Warschau speelden we letterlijk in de blubber'', vertelt Van Hanegem. ,,Dat kostte Ruud Geels zijn plek in de selectie voor de finale tegen Celtic. Happel was daar bikkelhard in. Israël en Laseroms waren na die wedstrijd onherkenbaar, ze za ten van top tot teen onder de blub ber. Geels, die was ingevallen, had geen spatje modder op zijn broekje. Ik zag Happel naar hem kijken en ik wist: die heeft hij niet meer nodig. Dat was hard. Nee, dat had ik zelf als trainer nooit gedaan. Eddy Treijtel had tegen Ajax ge blunderd en ook hij kon de finale tegen Celtic vergeten. Achteraf heb ik daar vaak aan gedacht. Die finale, dat was geen jaarlijks terug kerend partijtje, hè? Maar Happel schrapte die twee namen zonder met zijn ogen te knipperen.'' Eigen weg De Oostenrijkse coach ging altijd zijn eigen weg, illustreert Van Ha- negem met een anekdote. ,,Als we een buffet hadden met de selectie en de hele hofhouding van Feyen- oord was weer eens uitgerukt, in clusief tweede secretaris, derde penningmeester en vicevoorzitter, dan keken we allemaal naar hem. 'Kom, wir gaan weg', zei hij dan. Schitterend. Wat een gezag. ,,Pas op het einde durfden men sen iets bij Happel. Zo werd hij verlinkt toen hij in de Witte de Withstraat in Rotterdam een bier tje te veel had gedronken en in zijn auto door de Maastunnel naar huis terugreed. Hij moest als straf naar Bankenbosch, een verbannings oord in Veenhuizen voor mensen die te diep in het glaasje hadden gekeken. Daar moest Happel vol gens mij ook houthakken. Daar werden in elk geval grappen over gemaakt, door spelers die er niet veel van konden. Die gasten wilde ik echt over de omheining schop pen.'' De finale tegen Celtic werd een volksfeest. Van Hanegem onder ging het in relatieve rust: ,,Ik ben naar binnen gegaan en op de mas sagetafel gaan liggen. Ik pakte een sigaretje en hoopte dat Happel dit niet het moment vond om boetes uit te delen. Hij liep daar wel altijd rond, met dat kammetje waar hij steeds zijn haar mee fatsoe neerde.'' ,,Dat we in San Siro wonnen was extra mooi. Het Italiaanse voetbal heeft mij altijd getrokken. Milan, Juventus, Inter. Later Fiorentina. En vooral AS Roma, daar keek ik zo graag naar. Feyenoord speelde ja ren later op het Amsterdam Tour nament tegen die ploeg, in 1983. Na afloop kwamen Roberto Falcao en Toninho Cerezo naar mij toe. Internationals van het schitte rende Brazilië van het WK 1982. Gaf die Cerezo mij opeens z'n trai ningsjack. Vond ik mooi. Of ik dat jack nog heb? Nee joh, weggege ven. Ik zei toch, ik heb helemaal niets bewaard. Nee, ook niet uit 1970.'' GO veel beter dan in finale'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21