Twee clubs, zelfde DNA, eeuwige band Willem van Hanegem keek Feyenoord-Celtic 'Brox riep: Laat die Europa Cup maar zitten' 20 ri v Vandaag precies 50 jaar geleden won Feyenoord als eerste Nederlandse club de Europa Cup 1. In San Siro werd Celtic met 2-1 verslagen. Oud-speler Willem van Hanegem kijkt terug naar de dag die Rotterdam in vervoering bracht. In een wereld zonder corona zou de winnende goal van Ove Kind- vall tijdens Feyenoord-Celtic van daag nog vaak zijn herbeleefd, er gens onderweg tussen het Ver enigd Koninkrijk en Italië. Een groepje Schotse fans had zich voorgenomen de 'Road to Milan' nog eens dunnetjes over te doen. Per fiets, een kleine 1.900 kilome ter trappen vanuit Glasgow. En aanhangers van de Rotter damse club waren van harte uit genodigd de Schotten te vergezel len. ,,Dat zegt veel over hoe de Eu ropacup 1-finale vijftig jaar na dato nog leeft", zegt Remco Raven horst, voorzitter van supporters club De Feijenoorder. Wim Jansen is nog altijd een god voor Celtic-fans. Passend bij hoe dat gaat bij die club en bij Feyenoord Feyenoord en Celtic. Ze hebben meer overeenkomsten dan ver schillen. Vanwege die hang naar dat verleden, waarin de grootste Europese triomfen werden be haald (Celtic won zijn enige Eu ropa Cup 1 in 1967). Maar ook van wege hun oorsprong in havenste den, waar van oudsher een men taliteit heerst van 'schouders er onder'. Van je niet interessanter voordoen dan je bent. Clichés, jazeker. Maar je ziet ze ondubbelzinnig terug in hoe zo wel Feyenoord- als Celtic-aan hangers naar voetbal kijken, stelt Pierre van Hooijdonk. ,,Het is geen toeval dat Henrik Larsson zo populair was in zowel Rotterdam als Glasgow. Hij was in zekere zin de supporter die voor zijn lieve lingsclub mócht spelen. Dat waar deerden de fans." En zo waren er meer Feyenoor- ders die bij Celtic in de smaak vie len, zoals Regi Blinker, Bobby Petta en Glenn Loovens. ,,En ver geet Wim Jansen niet", zegt Van Hooijdonk, doelend op de oer- Feyenoorder die de Schotse club in 1998 naar het eerste landskam pioenschap in tien jaar tijd leidde en daarmee voorkwam dat aarts rivaal Rangers het record van ne gen titels op rij verbeterde. Van Hooijdonk: ,,En dat betekent daar wat, hoor. Nog altijd is Wim een god voor Celtic-fans. Passend bij hoe dat gaat bij die club en bij Fey- enoord. Je bent er niet zomaar een publiekslieveling als ze je in hun harten hebben gesloten. Je bent voor altijd één van hen." Van Hooijdonk weet waarover hij praat. Juist omdat de oud-spits zelf ook zo'n held is bij beide clubs. ,,Karakterologisch zijn het gelijksoortige clubs. Dat voel je in de kleedkamer en dat zie je terug op de tribunes.'' Het kan er heus weleens stil zijn, zegt Van Hooijdonk, maar de beleving is altijd intens. ,,De be trokkenheid van de mensen komt uit het hart, het zijn geen toneel stukjes die ze opvoeren. Zet een Feyenoord-fan in Celtic Park en hij voelt zich thuis. Andersom ge nieten bevriende Celtic-fans ook altijd wanneer ik ze meeneem naar de Kuip. De Europacup 1-fi- nale zal daar zeker een rol in spe len. Toch denk ik dat de onder linge sympathie vooral zit in het identieke club-DNA: rauw, puur, écht. Voor een voetballer zijn dat de mooiste clubs." ,,Onze band met Celtic een vriendschap noemen zou over dreven zijn", stelt Remco Raven horst. ,Ik denk wel dat we onze clu bliefde op dezelfde wijze belijden. Feyenoord- en Celtic-supporters hangen niet zomaar een cluppie aan. Het gaat veel dieper dan dat. Het is ons leven." Willem van Hanegem zegt het er nog maar even bij. Te rugblikken is zeker niet zijn favoriete bezigheid. En nee, hij zit ook niet jaarlijks met plakboeken uit 1970 op schoot. Al was het alleen maar omdat hij vrijwel niets uit die tijd heeft bewaard. ,,De finale tegen Celtic die Ziggo nu voortdurend uitzendt, daar heb ik wel een flink stuk naar zitten kij ken'', zegt Van Hanegem. ,,Ik vond het eerlijk gezegd echt slecht. Ik had de wedstrijd, voor zover ik mij kan herinneren, maar één keer eerder teruggekeken. Dat was lang gele den. ,,Shocking Blue, de Haagse rock band van Robbie van Leeuwen en Mariska Veres - van die wereldhit Venus, was tijdens die wedstrijd op tournee in Amerika. Toen ze terug in Nederland waren, hebben wij samen de finale teruggezien. Toen vond ik het veel minder slecht dan dat ik het nu vind. Ik speelde zelf ook zo behoudend. Dat was, om dat we Jimmy Johnstone wilden opvangen. Die gozer was echt goed. ,,Ik vraag af me waarom ik de wedstrijd nou precies zo slecht vond. Volgens mij niet eens zozeer door de tijdsgeest, met die beelden van toen lijkt alles wel trager en minder en het commentaar van Sierd de Vos was ook niet bepaald een verademing. Maar ik heb het vooral over ons eigen niveau in die finale. En ook dat van Celtic. We hebben allebei gewoon veel betere wedstrijden gespeeld. Voor ons AANVOERDER ISRAËL was dat AC Milan-uit, die wed strijd was dertig klassen beter.'' En dus schakelen we naar de dubbele confrontatie met het grote AC Milan. In San Siro op 12 novem ber 1969 en in de Kuip twee weken later. Van Hanegem grinnikt. ,,Ze noemden die gozer Il Martello. De Hamer. Roberto Rosato. Een gewel dige verdediger, sterke jongen. We liepen naast elkaar in San Siro. Wat ik toen dacht, dacht Rosato blijk baar ook, want toen we daar schou der aan schouder liepen, gaven we elkaar op exact hetzelfde moment een enorme tik. Rosato bleef over eind en ik ook. We schoten hardop in de lach. Alleen: wij waren Feyen- oord en zij heersten al een tijdje in de voetbalwereld. Maar ik wist daar: wij gaan jullie uit het toernooi knikkeren.'' En dat gebeurde. Na de 1-0 ne derlaag in San Siro won Feyenoord met 2-0 in de Kuip. Willem van Hanegem kopte in de slotfase raak. Na afloop knikte trainer Ernst Happel goedkeurend naar hem. ,,'Du. Willem. Tegen Lodetti.' Dat was alles wat hij vooraf had ge zegd. Die Lodetti noemden ze ook wel 'de marathonman'. En ik had een schurfthekel aan lopen. Wim Jansen kon dat veel beter, maar die kreeg van Happel Gianni Rivera als directe tegenstander. Maar ik liet mij niet kapot lopen door die jongen, dat was mijn eer te na, en dat wist hij gewoon. Ja, Happel was zijn tijd ver vooruit.'' Respect Van Hanegem praat altijd vol res pect over de man die hem aanvan kelijk niet eens in zijn selectie leek te willen hebben, omdat hij zijn woensdag 6 mei 2020 GO Oud-Feyenoorder Regi Blinker wurmt zich in mei 1999 na mens Celtic door de defensie van Rangers. Rechts Giovanni van Bronckhorst, eerder dat seizoen overgekomen vanuit Rotter dam. FOTO REUTERS De Europacupfinale van 1970 vormde een band voor de eeu wigheid tussen Celtic en Fey- enoord. Vijftig jaar later is de wederzijdse sympathie tussen supporters nog altijd voelbaar. Hoe komt dat toch? Dennis van Bergen Rotterdam -Pierre van Hooijdonk (50) Tegen Milan Tekst: Mikos Gouka Feyenoords nummer 10 troost na afloop van de finale de Schotse nummer 1, doelman Evan Williams. foto alamy ROTTERDAM Rinus Israël, doeltreffend in de finale en aan voerder van Feyenoord in 1970, reisde een paar jaar geleden nog naar Glasgow om de spe lers van Celtic te ontmoeten. Hij schudde Bertie Auld, Evan Willi ams en Bobby Lennox de hand. ,,Ik wist niet meer precies wie die jongens waren'', zegt Israël (78, foto). Dat was zeker geen arro gantie: ,,Ik ben nog nooit ergens binnengelopen met mijn handen in de lucht alsof ik de wereld beker weer vastheb. Zo zit ik niet in elkaar.'' Israël schetst de ontspannen sfeer in 1970, kort voor de fi nale ,,We maakten ma nager Guus Brox gek door maar te blijven zeuren om een premie. Hij riep op een gegeven moment 'Laat die hele Europa Cup maar lekker zitten dan'. Ik zie Celtic nog het veld op komen, met hun georganiseerde war- ming-up. Daar ergerden wij ons kapot aan.'' Natuurlijk verwachtten Israël co wel dat hun zege iets zou losma ken. ,,Maar San Siro was in die tijd nog de andere kant van de wereld. We hadden geen idee wat we thuis zouden aantreffen. Ik dacht: straks staan er een paar duizend supporters en die zwaaien een paar keer naar die cup en klaar. Totdat de deuren van dat bordes opengingen. Echt, het is letterlijk niet te beschrij ven.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20