Dan maar op huisbezoek in bijzondere tijd een fonds kan wel 17 Waarvan akte In de tuin staat voor voor de c™is een testa ment heeft laten opma- mij een ken. Het moet alleen nog Soms zoek ik mijn cliënten thuis op. Als een bezoek aan mijn kantoor te veel van hun broze gezondheid zou vergen bijvoorbeeld. Regelmatig zit ik aan een ziekenhuisbed, omdat iemand een ris kante operatie moet ondergaan en zijn zaakjes geregeld wil hebben - voor het geval dat. Ik doe het met plezier. Maar de regel is: een cliënt komt naar mijn kantoor, waar ik alle akten en docu menten bij de hand heb. Normale tijden zijn het al een paar maanden niet meer en ook ik pas me aan. Ons kantoor is gewoon open en de meeste medewerkers zijn dagelijks aanwezig. Met zijn grote kamers en ruime tafels is het gebouw van zichzelf behoor lijk coronaproof. Verder houd ik natuurlijk min stens 1,5 meter afstand, schud geen handen en laat geen koffie aanrukken. En mijn secretaresse plant afspraken zo dat bezoekers elkaar nooit tegenkomen. Desondanks zijn cliënten soms huiverig om naar kantoor te komen. En omdat er door de coronacrisis weliswaar veel stil ligt maar ook genoeg zaken gewoon doorgaan, vragen cliënten mij vaker na naar hen toe te komen. Een testament moet worden ondertekend - misschien juist nu, en het transport van een verkocht huis kan niet wachten tot het virus is ver dwenen. Een verzoek of ik langs kan komen is hun goed recht, al brengt het me soms in ongebruike lijke situaties. Zo vind ik mezelf terug in de achtertuin van een huis waarvan de eigenaar al worden ondertekend. tafeltje klaar Maar de man wil vanwege met een zijn slechte gezondheid geen enkel risico nemen flesje water en gaat absoluut de deur i niet uit. Tegelijkertijd kan en koekjes er natuurlijk geen sprake van zijn dat ik in deze situ atie bij hem binnenkom. Dus staat hij achter het raam en blijf ik in de tuin, waar voor mij een tafeltje klaarstaat met een flesje water en een schaaltje koekjes - er wordt goed voor mij gezorgd. We hebben oogcontact, wat wel zo prettig is, maar we overleggen telefonisch. Hij heeft nog wat vragen, ik wat opmerkingen. Als we eruit zijn, leg ik de te ondertekenen papieren op het terras en loop terug naar mijn tafeltje. Hij opent de schuifpui, pakt snel de papieren op en neemt ze mee naar binnen. Daar ondertekent hij de documenten, opent de schuifpui, legt de ondertekende papieren buiten en trekt zich snel weer terug in huis. Ik controleer of alles klopt en steek mijn duim op. Ten afscheid zwaaien we nog even vrolijk naar elkaar. De zon schijnt, de vogels fluiten en de temperatuur is aangenaam. Ik sluit het tuin hekje achter me. Met het gevoel dat ik een fijn uitstapje achter de rug heb, ga ik naar kantoor. Beleggen Zeker in tijden van financiële onrust, is beleggen in goud aantrekkelijk. Hoe pak je dat aan? Op dit moment is investeren in een beleggingsfonds de meest laagdrem pelige en eigenlijk enige manier om te beleggen in goud, zegt Middel koop. ,,In Europa zijn bijna geen exploratiebedrijven die boren naar nieuwe goud- en zilverontdekkin gen, maar in Canada en Australië zijn er wél honderden bedrijven die dat doen. Je kunt hierin investeren via een beleggingsfonds, zoals BlackRock World Gold Fund.'' Bij deze manier van beleggen koop je direct aandelen in individuele goud mijnbedrijven. Volgens Middelkoop zijn er enkele tientallen beursgeno teerde bedrijven die actief zijn in het winnen en beheren van goud, waar onder de Canadese Barrick Gold en Great Bear Resources. Beleggen in individuele goudmijnbedrijven vraagt wel om een lange adem: soms duurt het jaren voordat daadwerke lijk goud uit een mijn kan worden gewonnen. Bovendien bestaat het risico dat bedrijven failliet gaan als er geen goud meer te mijnen valt. „Investeren in fysiek goud is relatief eenvoudig'', zegt Middelkoop. ,,Je hoeft het enkel te kopen en goed te bewaren.'' Je kunt er volgens hem voor kiezen fysiek goud te kopen, bij voorbeeld in de vorm van een gou den munt, of een deel van een goud- baar (staaf of blokje). Aangezien de goudprijs stabiel is, ben je er vrijwel van verzekerd dat de waarde het zelfde blijft. Het nadeel is dat zolang het goud in jouw bezit is, je niets verdient. Je verdient immers pas geld als je het goud weer verkoopt. Investeren in fysiek goud is een langetermijn- belegging die dus niet meteen geld oplevert. Bovendien blijft aankoop voorlopig lastig vanwege de tijdelijke sluiting van de Zwitserse raffinade rijen. Het duurt nog wel even voor dat de productie op het oude niveau is. Hiermee beleg je in zogeheten trac kers die de goudkoers volgen. Geen opslagproblemen dus, omdat je via een indirecte weg in goud investeert. Alleen dient zich ook hier een pro bleem aan, zegt Middelkoop. ,,De Autoriteit Financiële Markten staat de meeste ETF's niet toe om juridi sche redenen. Een eis is dat de pro spectus (de brochure met voorwaar den van de investering, red.) in het Nederlands moet zijn opgesteld. Dat is vaak niet het geval.'' Dat is wel te omzeilen, bijvoorbeeld door via een Nederlandse broker een aandeel in het Central Fund of Canada (CEF) te kopen. ,,Dat bedrijf is officieel geen ETF, maar wel een fonds dat gedekt is met goud en zilver in de kluis.'' woensdag 6 mei 2020 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl GO ounce goud een waarde van 1565 euro, waar dat een jaar geleden 1140 euro was. Dat is een stijging van ruim 37 procent. 1 Investeren in een beleggings fonds 2 Beleggen in individuele goud mijnbedrijven 3 Fysiek goud kopen en zelf bewaren 4 Beleggen in een Exchange Trade Fund (ETF)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17